ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

W Polsce wzrasta ryzyko blackoutu
23.06.2021r. 19:00

Ekstremalne warunki atmosferyczne, m.in. wysokie temperatury powietrza, są jednym z czynników mogących spowodować tzw. blackout. Eksperci Elproject Group zwracają uwagę na zrost ryzyka wystąpienia takiej awarii w polskiej sieci energetycznej w okresie letnim. Jednocześnie, analizując podobne przypadki w Polsce i za granicą, wskazują na jej potencjalne skutki.

Czym jest blackout?

Blackout to potoczne określenie nagłej i niespodziewanej awarii zasilania na znacznym obszarze kraju, na skutek której następuje przerwa w pracy systemu energetycznego. Polega ona na całkowitym zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze. Występuje w wyniku nałożenia się kilku losowych zdarzeń, takich jak awarie sieciowe, wyłączenia linii przesyłowych i dystrybucyjnych na określonym obszarze, czy ekstremalne warunki atmosferyczne. W momencie krytycznym dochodzi bowiem do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów pracy systemu energetycznego.

Przedstawiciele Elproject Group wskazują, że zbyt późna reakcja służb operatora systemu dystrybucyjnego lub nieodpowiednia praca automatyki zabezpieczeń może doprowadzić do braku energii elektrycznej na dużej powierzchni kraju, co w konsekwencji doprowadzi do kolejnych uszkodzeń w sieci. Jednocześnie wymieniają przykłady ostatnich największych blackoutów w Polsce.

"Jednym z największych blackoutów w Polsce była awaria w Szczecinie z kwietnia 2008 r. Jest to klasyczny przykład wpływu sił natury na nasz system energetyczny. Sytuacja miała jednak miejsce w okresie zimowym i była spowodowana bardzo dużymi opadami śniegu. Skutki awarii były bardzo odczuwalne w całej aglomeracji. Większość sklepów w mieście było wtedy zamkniętych, nie jeździły tramwaje i nie działała sygnalizacja świetlna. Odnotowano również problemy z telefonią komórkową" - zwraca uwagę Radosław Kaczmarek, właściciel Elproject Group.

"Podobny przykład mieliśmy w poprzednim miesiącu, kiedy to w wyniku "domina" Elektrownia Bełchatów musiała wyłączyć 10 z 11 bloków energetycznych i tylko dzięki importowi energii elektrycznej od zachodnich sąsiadów nie doszło do szeroko zakrojonego blackoutu. Inna podobna sytuacja to uruchomienie latem 2015 r. tzw. 20 stopnia zasilania, choć skutki były dla nas wtedy miej bolesne. Galerie handlowe zredukowały wtedy oświetlenie, a klimatyzacja była mniej wydolna" 
- dodaje Radosław Kaczmarek.

Blackout - koszty

Eksperci Elproject Group zwracają uwagę, że w dłuższej perspektywie, 2-3 dni, brak zasilania na dużej powierzchni kraju może spowodować konieczność zamknięcia szkół czy urzędów oraz znacząco utrudnić pracę policji i innych służb odpowiadających za funkcjonowanie aglomeracji. Sygnalizacja świetlna, bankomaty i pozostała infrastruktura krytyczna może bowiem wtedy zostać całkowicie unieruchomiona.

Boje się nawet szacować straty materialne, spowodowane kilkudniowym blackoutem na terenie Polski. Byłby gigantyczne. Przypomnijmy, że koszt usunięcia awarii w Szczecinie wyniósł ok. 50 milionów złotych. Nie zapominajmy jednak, że skutki blackoutu to nie tylko pieniądze. W takiej sytuacji bowiem szpitale pracują jak na ostrym dyżurze, nie działają systemy bankomatów czy sygnalizacja świetlna. Długotrwała przerwa w dostawie energii elektrycznej może doprowadzić do chaosu i destabilizacji Państwa - ocenia Radosław Kaczmarek.

Czy można zabezpieczyć się przed blackoutem?

Przedstawiciele Elproject Group zwracają uwagę na rosnące ryzyko coraz częstszego występowania blakcoutu na terenie Polski. Jako jedną z przyczyn wskazują wzrost polskiego PKB, który w bezpośredni sposób przekłada się na wzrost zużycia energii elektrycznej. W połączeniu ze złym stanem polskich sieci przesyłowych i ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi może to doprowadzić do coraz częstszego przeciążenia polskiego systemu energetycznego. Eksperci wskazują, że potencjalne skutki tego typu awarii mogą minimalizować działania z obszaru energetyki rozproszonej. Ich zdaniem niezbędne są jednak pilne remonty bloków energetycznych, często nie modernizowanych od 30 lat.

Nikt nie jest w stanie w 100 procentach zabezpieczyć się przed zjawiskiem blackoutu. Można niwelować tego typu zagrożenia, ale dopiero sytuacja kryzysowa pokaże stopień takich przygotowań. Na chwilę obecną wydawać się może, że rozproszone źródła energii, jak panele fotowoltaiczne montowane na dachach i podłączone do sieci niskiego napięcia, z możliwością odcięcia mieszkańców i "przerzuceniem" energii elektrycznej na potrzeby Państwa (urzędów, szpitali, policji) lokalnie zabezpieczy byt i nie doprowadzi do chaosu. Ostatnie propozycje legislacyjne w obszarze fotowoltaiki mogą jednak znacząco wyhamować tego typu rozwiązania. Nasza energetyka pilnie potrzebuje dużych inwestycji. Uruchomienie linii 400kV jest dobrym kierunkiem, acz z pewnością niewystarczającym. Stan naszej przestarzałej sieci przesyłowej może w przyszłości doprowadzić do spotęgowania zjawiska blackoutu. Należy więc liczyć się ze zwiększonymi nakładami na polską infrastrukturę przesyłową, a co za tym idzie na znaczny wzrost cen za energię elektryczną - podsumowuje Radosław Kaczmarek.

Największe blockouty na świecie

1. Stany Zjednoczone (1965 r. i 2003 r.): około 40 milionów ludzi bez energii elektrycznej
2. Włochy (2003 r.): 50 milionów ludzi bez energii elektrycznej
3. Jawa/Bali (2005 r.): 100 milionów ludzi pozbawionych prądu.

Eksperci Elproject Group zawracają uwagę na fakt rosnącej podatności systemów energetycznych na działalność hackerów. Jako jeden z przykładów spowodowanego przez nich blackoutu podają cyberatak na ukraińską sieć energetyczną, który w grudniu 2015 r. pozbawił prądu 225 tys. osób na zachodzie Ukrainy. Zaatakowane zostały wtedy 3 lokalizacje dystrybucyjne oraz call center, na które przypuszczono atak DDoS.

Szybki link - polecamy analizy na CIRE

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 24.06.2021r. 09:51
Nie wiem, w jakim kontekście użyto pojęcia o "wspieraniu systemu przez energetykę rozproszoną", ale jest... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-06-2021r. 11:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dociekliwy 25.06.2021r. 20:20
To plotki wyssane z palca. Po to jest rynek mocy, po to wszyscy odbiorcy płacą kasę by Ważne Jednostki Wytwórcze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE