ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Galeria Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie zmienia się dzięki PGE
29.06.2021r. 11:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Powrót pasteli Stanisława Wyspiańskiego, rearanżacja Sali Matejkowskiej, poszerzona prezentacja prac Witolda Wojtkiewicza i nowa infografika z rozbudowanym systemem komentarzy, podnoszących walor edukacyjny ekspozycji - to tylko niektóre z zaplanowanych na jesień zmian w Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Prace nad jej nową odsłoną nie byłyby możliwe bez współpracy z PGE.

28 czerwca br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się wydarzenie poświęcone objęciu przez PGE mecenatu nad jedną z największych wystaw polskiego malarstwa w kraju - Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie.

"PGE w sposób świadomy angażuje się w mecenat kultury wysokiej, wspierając Muzeum Narodowe w Warszawie, które jest jedną z najważniejszych instytucji kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce. Nasza współpraca będzie koncentrować się wokół nowej odsłony jednej z najbardziej znanych kolekcji sztuki polskiej w Polsce - Galerii Sztuki XIX Wieku. Dzięki wsparciu PGE Muzeum Narodowe będzie m.in. rozwijać nowoczesne formy edukowania i informowania o swoich zasobach. Od 29 czerwca uruchamiany także kampanię w mediach społecznościowych w TVP Kultura, w której zapraszamy wszystkich do odwiedzania Muzeum Narodowego" - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rozwinięcie obecnej ekspozycji

Początek prac nad modernizacją ekspozycji zaplanowano na jesień br. Na stałą ekspozycję powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i delikatności techniki, prace artysty będą prezentowane rotacyjnie, w kilku układach. Dzięki temu w Muzeum będzie można obejrzeć aż kilkadziesiąt pasteli i prac graficznych Wyspiańskiego. W odrębnym gabinecie będą też pokazywane dzieła innego czołowego malarza Młodej Polski, Witolda Wojtkiewicza. Dodatkowo twórczość Jana Matejki zostanie skonfrontowana z dorobkiem jego utalentowanego ucznia, Maurycego Gottlieba. - Muzeum Narodowe w Warszawie szczyci się znakomitą kolekcją malarstwa polskiego; w Galerii Sztuki XIX Wieku pokazujemy prace od epoki Stanisława Augusta po początek XX w. oraz zbiór miniatur i wybrane dzieła sztuki europejskiej, m.in. Bernarda Bellotta, Jean-Auguste-Dominique'a Ingres'a, Gustave'a Courbeta, Paula Signaca, Paula Sérusiera czy Franza von Stucka. Ekspozycja stanowi bogatą panoramę polskiej sztuki, której ozdobą są "Bitwa pod Grunwaldem" Matejki, "Portret Leonii Blühdorn" Henryka Rodakowskiego, "Śmierć Ellenai" Jacka Malczewskiego, "Patrol powstańczy" Maksymiliana Gierymskiego, "Babie lato" Józefa Chełmońskiego, "Ziemia" Ferdynanda Ruszczyca czy "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera. To dzieła najwyższej klasy, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem publiczności - mówi kuratorka Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r., dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez.

Walory edukacyjne nowej Galerii

Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w Muzeum, zarówno przez widzów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane oraz uczniów. Nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi publiczności odbiór dzieł. Zwieńczeniem prac nad nową odsłoną ekspozycji będzie publikacja przewodnika w polskiej i angielskiej wersji językowej. Oprócz zmian merytorycznych w galerii zaplanowano także prace techniczne, które poprawią komfort zwiedzania i bezpieczeństwo prezentowanych dzieł.

(1732x1154)

Link do spotu "Martwa natura"
Link do spotu "Oranżeria"

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE