ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: Wielkopolska jednym z miejsc, w których może powstać elektrownia jądrowa
15.07.2021r. 09:00

www.cire.pl
Wielkopolska jest rozpatrywana jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej - potwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. O potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie regionu poprosił w liście szefa rządu marszałek województwa.

W przesłanym w ostatnich dniach do premiera liście w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Poznań potwierdził w środę, że Wielkopolska jest jedną z zakładanych lokalizacji elektrowni jądrowej.

"W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar: Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności" - powiedział premier radiu.

W ocenie szefa rządu wschodnia Wielkopolska jest dobrze przygotowana na to, by to tam pojawiły się nowe inwestycje energetyczne.
"Rzeczywiście ona jest dobrze przygotowana: ma inżynierów, ma potencjał produkcyjny. Już zresztą dzisiaj ta transformacja w zagłębiu Pątnów-Adamów-Konin, Konin, Koło, Turek, w tym wielkim okręgu przemysłowym, zachodzi w kierunku czystszych energii, w kierunku nowych energii, energetyki wodorowej - to też bardzo cieszy, bo to jest kierunek, który będzie miał bardzo duże wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział premier.
"Jesteśmy trzecim w Europie producentem wodoru, a piątym na świecie. Ten wodór produkowany jest dziś z tzw. brudnej energii, dążymy do tego, żeby produkcja wodoru była czysta. Jesteśmy na dobrej drodze, to kierunek, w który mocno inwestujemy" - dodał Mateusz Morawiecki.

W liście do szefa rządu Marek Woźniak podkreślił, że energetyka jądrowa "wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych".
Zdaniem Woźniaka region "posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego". Marszałek podkreślił też, że w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.
W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.
Inne tematy przyciągające uwagę naszych Czytelników

Wyliczenia

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: jaki 15.07.2021r. 08:31
brawo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: obserwator atomowy 15.07.2021r. 08:57
Jestem usatysfakcjonowany postępami. Po sześciu latach rząd ciągle jest na etapie rozważania lokalizacji. To... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 15-07-2021r. 20:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 15.07.2021r. 09:53
11 rok "cięzko pracują" a ostatecznych lokalizacji brak.... ja myślę że trzeba by rozwiązać tę spółke bo... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 19-07-2021r. 16:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 15.07.2021r. 10:09
No cóż, umiemy budować chłodzenie na obiegach zamkniętych, więc lokalizacja nie różni się wiele od Bełchatowa. Nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Darek 15.07.2021r. 10:38
Jako podatnika, który w jakimś mikroskopijnym stopniu będzie finansował budowę ww. elektrowni, chciałbym się... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-07-2021r. 14:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obiektywista 18.07.2021r. 08:27
Wielkopolska jak zawsze lansuje się na najlepszą, a jak przychodzi etap weryfikacji, to okazuje się że król jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE