ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rola firm energetycznych i ciepłowniczych w edukacji na rzecz klimatu
15.07.2021r. 06:00

Redakcja CIRE
Tematem kolejnego spotkania pn. "Kawa z Kogeneracją" z dziennikarzami branżowymi, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych było przybliżenie działań, jakie podejmują firmy na rzecz zwiększania świadomości społecznej dotyczącej produkcji energii elektrycznej i ciepła, troski o środowisko w kontekście zmian klimatycznych oraz wyzwań w tym zakresie stojących przed społeczeństwem i przedsiębiorstwami sektora elektroenergetycznego.

Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji w Fortum oraz członek zespołu ds. promocji kogeneracji PTEZ wskazał na główne przesłanki uruchomienia projektu "Kraina GOZ".

"Cieszymy się, że możemy realizować kampanię, która ma na celu budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie gospodarki cyrkularnej. Rozmawiając z różnymi ludźmi w trakcie naszej codziennej pracy widzimy jak bardzo potrzebna jest dyskusja o możliwościach wdrożenia GOZ w praktyce. To, jaki będzie jej efekt zależy od nas wszystkich - firm, takich jak Fortum, ale też władz, organizacji pozarządowych i wszystkich nas jako świadomych konsumentów i obywateli." - podkreślił dyrektor Ławrecki.

O głównym przekazie kampanii "Kraina GOZ" i jej adresatach mówiły jej autorki: Karolina Buczkowska - project managerka kampanii "Kraina GOZ" i Magdalena Jarząbek - creative managerka kampanii "Kraina GOZ".

"Nasza kampania ma kilka poziomów w zależności od grupy docelowej. Jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci, przygotowaliśmy 4 lekcje na temat gospodarki obiegu zamkniętego a także spalania odpadów, które dostępne są na platformie edukacyjnej GOZedu. Dla dorosłej publiczności oferujemy cotygodniowe podcasty, publikowane w każdą środę o 20:30 na gozcast.pl i dostępne na platformach streamingowych Mamy też konto na Instagramie - (GOZ.tagram), gdzie staramy się prowadzić kampanię na wzór mikro-bloga. Wszystkie te działania łączy prof. GOZ, czyli postać niekoniecznie prawdziwa, która mówi o prawdziwych problemach. W prof. GOZa wciela się aktor Tomasz Olejnik. Zadaniem prof. GOZa jest inspirowanie Polaków do zmiany nawyków i, przede wszystkim, wzmocnienie poczucia, że dokonując wyboru produktów, które kupujemy i sposobu w jaki żyjemy, mamy wpływ na otaczający nas świat. Dokonywane przez nas wybory mogą zarówno zwiększyć zatrucie środowiska jak i przyczynić się do jego poprawy. Nie chodzi o to, żebyśmy zamknęli się w domu i zrezygnowali ze wszystkiego, ale spróbowali żyć mądrzej, aby uczynić świat lepszym. Ostatecznie każdy z nas może dla siebie i swojej społeczności stać się "profesorem" czy "profesorką" GOZ i zacząć zmieniać rzeczywistość." - powiedziała Magdalena Jarząbek.

Karolina Buczkowska skupiła się na przedstawieniu odbioru przez dzieci i nauczycieli działań w ramach "Krainy GOZ".

"Już prawie setka dzieci przeszła kursy na GOZedu. Mam bieżący kontakt z nauczycielami, a co za tym idzie informacje o opinii uczniów. Wniosek jest jeden: lekcje podobają się dzieciom.. Co prawdaobawialiśmy się, że formuła on-line już trochę się wyczerpała, ale prof. GOZ wybronił się i przekonał dzieci do tego, że lekcje w formie zdalnej mogą być angażujące. Nauczyciele korzystają z GOZedu nie tylko podczas zajęć obowiązkowych, ale także w ramach kółek zainteresowań. Część nauczycieli będzie też chciała korzystać z materiałów jeszcze w przyszłym roku szkolnym. Jeśli chodzi o pozostałe działania, to kampania "Kraina GOZ" jest rozplanowana do końca października, a zwieńczy ją Kongres GOZpodarka, który odbędzie się planowo 27 października Przy tym, chciałabym podkreślić, że choć nasza kampania dobiegnie końca, to platforma GOZedu będzie wciąż aktywna - nauczyciele będą mogli z niej korzystać w dowolnym czasie" - powiedziała Karolina Buczkowska.

Katarzyna Grudzień, koordynator projektów CSR w Fundacji Veolia poinformowała o projekcie pn. "Ciepło dla Miast".
"Projekt "Ciepło dla miast" jako jeden z kilku projektów, które prowadzi Fundacja Veolia Polska w zakresie edukacji ekologicznej był adresowany zarówno do dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Został zrealizowany we współpracy z Centrum UNEP/GRID Warszawa a do jego realizacji wykorzystano ekologiczną odmianę bardzo popularnej wśród młodzieży gry "Minecraft" o nazwie Ekocraft". W tej grze odwzorowane zostały konkretne obszary w dwóch miastach: w Warszawie i Poznaniu, które wymagały rewitalizacji. Dzieci, młodzież i wszystkie osoby, które brały udział w projekcie, najpierw były uczestnikami warsztatów, podczas których uzyskały wiedzę na temat tego z jakimi problemami zmagają się polskie miasta, a następnie miały zaproponować swoją wersję tych obszarów. Zainteresowanie było ogromne. Przy współpracy z samorządami Warszawy i Poznania, tysiące osób głosowało poprzez specjalną dedykowaną stronę i można powiedzieć, że włodarze dostali gotowe plany jak mieszkańcy chcieliby przekształcić tereny, żeby zapobiegać niekorzystnym efektom zmian klimatu i żeby były one dla nich bardziej przyjazne."

"Szereg akcji edukacyjnych kierujemy głównie do dzieci i traktujemy je jako "wdzięcznych ambasadorów", ponieważ nic bardziej nie zmobilizuje rodzica np. do odpowiedniego sortowania czy w ogóle podjęcia sortowania śmieci jak uwaga zwrócona kilkakrotnie przez jego pociechę. Natomiast mamy również programy, które są skierowane do osób dorosłych. Niedługo wystartuje program "Wyłącz, zakręć, oszczędzaj", który jest adresowany ściśle do mieszkańców. Będziemy dzielić się z mieszkańcami bloków eko-poradami, które będą dotyczyły różnych obszarów, jak oszczędzanie wody, energii, ciepła czy właściwej segregacji śmieci" - dodała Katarzyna Grudzień.
Koordynator projektów CSR w Fundacji Veolia przybliżyła również główne elementy innego projektu pn. "Szkoła Liderów Miast" wskazując, że jest on dedykowany wszystkim osobom, którym leży na sercu dobro danego miasta. "W czasie tego programu uczestnicy zostają wyposażeni w podstawowe umiejętności zarządzania (również zarządzania kryzysowego), ale także uczą się o zmianach klimatu oraz jego wpływie na życie w mieście."

Przedstawicielki PGE Energia Ciepła: Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy i Katarzyna Dudzin, specjalista ds. komunikacji korporacyjnej skupiły się na sztandarowym projekcie edukacyjnym spółki pn. "Przygody Kota Ciepłosława"

"Projekt powstał z chęci edukacji najmłodszych mieszkańców naszego kraju. Skierowany jest do dzieci klas I-III szkół podstawowych i spełnia kryteria podstawy programowej. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomiędzy wrześniem 2020 r. a marcem 2021 r. odbyła się pierwsza edycja projektu. Przystąpiło do niego łącznie 521 szkół. Chcieliśmy w najprostszy sposób przedstawić dzieciom, jak powstaje ciepło i energia elektryczna, wskazać zalety ciepła sieciowego i, przede wszystkim, edukować ich w temacie, co należy robić, żeby każdego dnia oszczędzać ciepło i energię elektryczną i tym samym mieć wpływ na jakość powietrza, na lepsze środowisko a w konsekwencji - na swoje zdrowie.
Podobnym projektem do "Przygód Kota Ciepłosława" jest "Ekoeksperymentarium". Projekt polega na grze komputerowej, w której poprzez wizytę w wirtualnym domu i rozwiązywanie zagadek, ukrytych w poszczególnych pomieszczeniach domu można nauczyć się i zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków" - podkreśliła Agnieszka Dietrich.
"Ciepłownictwo to w dużej mierze działalność lokalna. PGE Energia Ciepła stara się być blisko mieszkańców miast, w których prowadzi swoją działalność, angażując się w wiele projektów ważnych dla lokalnych społeczności, w ich najbliższym otoczeniu - zaznacza Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła. Nie do przecenienia są osobiste spotkania z mieszkańcami. Podczas Dni Otwartych Elektrociepłowni mamy ku temu znakomitą okazję. Jednym z lokalnych projektów edukacyjnych angażujących całe rodziny jest natomiast "Rodzinna Olimpiada Energetyczna". To wydarzenie on-line, które łączy w sobie elementy nauki, rodzinnej zabawy i rywalizacji" - dodaje Katarzyna Dudzin
Katarzyna Grudzień, poprzez pryzmat działalności Veolii, odniosła się także do skuteczności podejmowanych działań w obszarze CSR w relacjach z podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu działalności biznesowej.

"Tą działalność oceniam jako skuteczną, dlatego że udaje nam się zbudować partnerstwa z podmiotami, które również chcą działać w tym samym obszarze, czyli informowania i edukowania o zmianach klimatycznych oraz podejmowania konkretnych działań, mających na celu przeciwdziałanie im. Udaje się nam zaprosić do współpracy organizacje i interesariuszy, którzy angażują się w projekty całym sercem i nawet po zakończeniu konkretnego programu, dalej współpracują.
Trudności na jakie zwróciłabym uwagę w kontekście działań edukacyjnych, to ogromne rozproszenie. Rozwiązaniem pewnie byłoby, gdyby powstał program, który realizowałyby konsekwentnie wszystkie spółki z sektora i zapewniałby przekazywanie jednolitej wiedzy. Dzięki temu, że każda ze spółek jest, nazwijmy to, mocniejsza w danym regionie, myślę że zapewniłoby to taki zasięg i takie dotarcie do adresatów, także z wykorzystaniem mediów, że skuteczność takiej kampanii informacyjno-edukacyjnej byłaby nieporównywalnie większa niż skuteczność działań podejmowanych osobno przez każdą ze spółek."

Jacek Ławrecki zwrócił uwagę, że "Kraina GOZ" jest już programem ogólnopolskim. "Oczywiście w naturalny sposób, chociażby przez relację z samorządami, promujemy go i docieramy do szkół w tych miejscowościach, w których jesteśmy. Tam nam po prostu najłatwiej, tam nas znają i jesteśmy tam wiarygodnym partnerem dla nauczycieli i jest to rękojmia jakości tego, co chcemy przekazać. Natomiast program jest dostępny absolutnie dla wszystkich szkół w Polsce. Jeżeli tylko zechcą, mogą korzystać."

"Ponadto, planujemy przygotować podręcznik, nie dla szkół, ale bardziej od dzieci dla dorosłych. Wkrótce będziemy ogłaszali konkurs dla dzieci w ramach projektu "Kraina GOZ", gdzie to one będą mogły przedstawić swoją wizję "Krainy GOZ". Później te propozycje zbierzemy w formie podręcznika i chcemy go wydać, pokazać pomysły dzieci, bo to my, dorośli, możemy się wiele nauczyć od dzieci. Myślę, że to będzie pozycja obowiązkowa dla każdego dorosłego" - dodał dyrektor Ławrecki.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE