ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Produkcja energii OZE - spadek udziału OZE w całej UE spowodowany bezwietrznym i pochmurnym czerwcem
16.07.2021r. 06:00

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Dane ENTSO-E dotyczące produkcji energii za czerwiec 2021 obrazują duży miesięczny spadek udziałów energii z OZE zarówno w Polsce, w Niemczech jak i w UE. Statystyki udziałów OZE miesiąc do miesiąca, "piszą" zmiany klimatu i aktualna aura, a nie oczekiwane skutki nowych inwestycji, które miały być odpowiedzią na zmiany klimatu.

Spóźnione inwestycje w OZE, lub brak nowych projektów na rzecz transformacji energetycznej (np. w Polsce w przypadku lądowych elektrowni wiatrowych), stracona dekada dla rozwoju wodoru oraz rosnące ceny gazu powodują, że węgiel jest i pozostanie przez kolejne lata głównym beneficjentem okresu rosnącego zapotrzebowania na energię i jej wysokich cen. Nie zmienią tego przyrosty mocy PV, które w Polsce wyhamowują. Taki obraz rysuje się nie tylko w Polsce, ale w większości krajów UE.

W czerwcu w Polsce fotowoltaika wyprodukowała niemal identyczną ilość energii co miesiąc wcześniej i o 177 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, natomiast praktycznie bezwietrzny czerwiec w całej UE spowodował spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych w Polsce o prawie 54 proc. w porównaniu z miesiącem ubiegłym (m/m) - rysunek. Jest to również o blisko 10 proc. mniej niż rok wcześniej (r/r).

(900x457)

W czerwcu udział energii elektrycznej wyprodukowanej przez zeroemisyjne źródła PV i elektrownie wiatrowe spadł z 14 proc. do 8 proc. (dla porównania w Niemczech ten udział m/m spadł z 41 proc. do 30 proc.). Spadek produkcji energii w czerwcu miały elektrownie wodne i szczytowo-pompowe, który wynosił ok. 50 proc. mniej niż miesiąc wcześniej (m/m). Całkowity udział energii wyprodukowanej z OZE w czerwcu w stosunku do maja spadł z 17,1 proc. do 11,1 proc.

Czas pandemii, opóźnienia we wdrażaniu "Pakietu zimowego", "Zielonego ładu" służą opóźnieniu transformacji energetycznej i przedłużanie subsydiów antyekologicznych, i prowadzą do rozchodzenia się planów UE w zakresie ochrony klimatu i bieżącej sytuacji na rynku. Słabnącemu boomowi fotowoltaicznemu, który miał przyspieszyć polską transformację w dobie "Zielonego ładu" i przyśpieszania planów UE dochodzenia do neutralności klimatycznej, towarzyszy wzrost wartości firm węglowych na GPW (WIG-Energia). W okresie ostatniego półrocza indeks krajowej koniunktury fotowoltaicznej IEO_PV zrównał po się z indeksem globalnym MAC - rysunek.

(900x530)

Silniejsze wsparcie dostaje sektor węglowy poprzez rynek mocy niż fotowoltaika w systemie aukcyjnym. W całym pierwszym półrocze 2020 udział węgla nie różni się od pierwszego półrocza 2021, a niewielki wzrost udziału OZE w czasie pandemii dokonał się w Polsce głównie dzięki inwestycjom PV (które słabną) i kosztem ... gazu ziemnego (poz. "inne" na wykresie poniżej, razem z gazem kopalnianym i oleju opałowego).

(900x456)

Problemy z rozpoczęciem realnej transformacji energetycznej ma cała UE, a Polska tylko pogłębia ogólny dryf. Warto popatrzeć na całość produkcji energii z OZE (i stan mocy wytwórczych) w szerszym kontekście międzynarodowym. W Niemczech w czerwcu również nastąpił duży spadek w produkcji energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych o ponad 61 proc. w porównaniu z majem (m/m) i o 31 proc. (r/r). W UE nie było inaczej, bezwietrzny czerwiec objawił się na całym starym kontynencie i również spadek energii z elektrowni wiatrowych wyniósł ponad 52 proc. (m/m). Ale fotowoltaika w odróżnieni od Polski odnotowała wzrost w Niemczach i całej UE (odpowiednio o 20 proc. i 16 proc.) w porównaniu do miesiąca ubiegłego.

Spadek produkcji energii z wiatru musiał być skompensowany przez elektrownie zużywające paliwa kopalne. W Niemczech średnio wzrosło wykorzystanie węgla o 40 proc. (m/m), natomiast w UE mniej bo o 22 proc. Duże wykorzystanie w czerwcu odnotowały również elektrownie gazowe o ponad 54 proc. w Niemczech i 30 proc. w UE.

Miarodajnym wskaźnikiem do analizy krajowych rynków energii, w tym w szczególności energii z OZE są porównania w obrębie całej UE. Zmiany m/m i r/r w produkcji energii elektrycznej w maju 2021 r. w Polsce w Niemczech na tle UE zestawiono w tabeli poniżej.

(950x454)

W takim tempie transformacji energetycznej jak dotychczas UE nie osiągnie nowych celów OZE w 2030 r. (40 proc. zamiast 32 proc.) ani nowych celów klimatycznych (55 proc. redukcja emisji CO2 do 2030 w stosunku do 1990 r.). Ostatnie 30 lat w Polsce utrzymały węglowe status quo i w umiłowanie życia z renty zacofania zakładamy, że tak będzie przez kolejne 30 lat.

Źródłem obecnych problemów dla całej EU jest dopuszczenie przez Komisje Europejską do niezrealizowania przez szereg krajów, w tym Polskę, celów OZE na 2020 r. oraz przyzwolenie przedłużanie wsparcia dla paliw kopalnych, które teraz uwidacznia się w statystykach i przenosi swoje skutki na przyszłość. Teraz, z free riders na pokładzie, trudno stawiać wymagania i ambitne cele. Rosnący udział węgla jest jednak też źródłem problemów, w szczególności dla Polski (też dla takich krajów jak Niemcy, które zatrzymały się w Energiewende, ale to bogaty kraj). W sposób oczywisty w Polsce prowadzić będzie konsekwentnie do niszczenia energetyki (spadające marże i utrata konkurencyjności) i całej gospodarki, a w szczególności polskiego przemysłu i eksportu (proste usługi sobie poradzą z wysokimi cenami energii i wysokim śladem węglowym).

Bez masowych inwestycji w OZE, we wszystkich segmentach, nie będzie realnego i trwałego wzrostu udziałów OZE, a bez tego ceny energii dla odbiorców będą rosły w takim samym tempie jak rosną ceny energii z węgla.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 12 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 16.07.2021r. 11:15
Powiedzmy szczerze, bez energetyki jądrowej, znacznej jej rozbudowy, nie będzie znaczącego odejścia od węgla!... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 19-07-2021r. 11:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 16.07.2021r. 15:11
A ja bym nie zwalał słabości fotowoltaiki na pochmurny czerwiec. Niestety z powodu wysokich temperatur spada... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 18-07-2021r. 22:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mirosław 18.07.2021r. 12:09
Statystyka potwierdza technologiczne niedostosowanie OZE do systemu energetycznego, ale autor uparcie twierdzi, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 18.07.2021r. 20:42
To nazywa się "błędne koło". Bez energetyki jądrowej nie będzie redukcji emisji, ale elektrowni jądrowych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 19.07.2021r. 10:14
trzeba wspierać programy antychmurowe - zasiewanie opadów i wyżom... wprowadzenie kolorowych barometrów może te... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kali 19.07.2021r. 23:35
To skandal! pogoda powinna sie dostosować!!! Proponuję środki tymczasowe nakładane przez TSUE na niebo i chmury!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE