ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Węgiel pokrywa wzrost zapotrzebowania krajowego
16.07.2021r. 06:00

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
Choć wydawać się może, że nic istotnego nie wydarzyło się czerwcu w produkcji energii, to jednak wystąpiły kilkunasto- i kilkudziesięcioprocentowe zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Zgodnie z dotychczas przyjętą praktyką postaram się porównać okres narastająco od początku 2021 r. do analogicznego okresu z 2020 r.

Gospodarka potrzebuje energii

Po pierwsze, "odbijanie" się gospodarki krajowej po ograniczeniach covidowych widoczne jest w zwiększonym zapotrzebowaniu krajowym za miesiące styczeń-czerwiec r/r o ponad 6,7 proc. ( 5,4 TWh). Dynamika wzrostu utrzymuje się na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu, kiedy było to 6,6 proc. r/r. Daje to nam pozycję jednego z liderów w UE wzrostu zapotrzebowania r/r.

(530x732)
Źródło; opracowanie własne na podstawie danych z ENTSO-E

Krajowa energia lepsza od importu?

Po drugie, możemy obserwować bardzo znaczny spadek importu. Wymiana transgraniczna wynosi ponad 50 proc. mniej r/r (tj. 3,2 TWh). To niespotykana, tak znacząca zmiana procentowa jednego z istotnych elementów w strukturze dostawy energii do krajowego systemu (pomijam wielki wzrost procentowy r/r produkcji z PV wynikający przecież z dynamicznego wzrostu mocy zainstalowanej). Czy przyczyną zmniejszenia importu jest tylko zmniejszenie się konkurencyjności "tańszej" energii OZE z zagranicy?

Po trzecie, efektem poprzednich dwóch elementów, jest znaczny wzrost produkcji ze źródeł krajowych, jest to ponad 12 proc. r/r (tj. ok. 8,34 TWh). Przyrost krajowej produkcji musiał skompensować wzrost zapotrzebowania i zmniejszony import.

Z węgla kamiennego wyprodukowaliśmy więcej o 14,3 proc. (ok. 4,8 TWh) podobnie jak z węgla brunatnego więcej o 14,4 proc. (tj. 2,5 TWh). Większa produkcja z węgla i z PV wystarczyła na pokrycie zwiększenia krajowego zużycia i mniejszego importu. Upraszczając, można powiedzieć, że mix węgla z OZE "załatwił sprawę" za pierwsze 6 miesięcy 2021 r. w podziale 80 proc. węgiel i 20 proc. PV jako OZE. Kolejne letnie miesiące mogą powiększać udział PV.

Niestety słabsze warunki wietrzności w tym roku, mimo mocnego wzrostu r/r mocy w PV, ostatecznie wpłynęły na zmniejszenie udziału produkcji z OZE w strukturze krajowej o blisko 2 proc. Ale to niestety naturalny efekt niesterowalności tych źródeł. Nadal więc w strukturze krajowej produkcji węgiel utrzymuje swój udział, a wręcz nieco zwiększył się do 75 proc. Na poniższym wykresie widać podobieństwo struktury wytwarzania r/r, mimo wzrostu produkcji w 2021 z PV.

(520x746)
Źródło; opracowanie własne na podstawie danych z ENTSO-E

Politycy i wyborcy w Czechach autorem scenariusza serialu o Kopalni Turów

Z innych ciekawszych zdarzeń w miesiącu czerwcu dotyczących wytwarzania z węgla, w mojej ocenie jeszcze dwa zasługują na krótki komentarz.

Temat Kopalni Turów. To rozpoczęcie w czerwcu trudnych rokowań między Polską a Czechami dotyczących dalszego funkcjonowania kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie do TSUE. Umowa międzyrządowa Polski i Czech miałaby obejmować rekompensatę oraz zwrot wydatków zarówno przeszłych, obecnych, jak i przyszłych, związanych z budową nowych i wzmocnieniem istniejących zasobów wody pitnej po czeskiej stronie granicy. Łącznie nasi sąsiedzi mieliby zażądać 40-50 mln euro na budowę takich obiektów. W rozmowach po stronie polskiej udział biorą przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i samorządu Województwa Dolnośląskiego. Determinacja w okresie przedwyborczym w Czechach spowodowała powstanie międzynarodowego problemu z zaangażowaniem Komisji Europejskiej i zainteresowaniem tym tematem w całej Europie, choć podobne problemy występują w kilku pobliskich czeskich i niemieckich kopalniach węgla brunatnego.

Brak inwestycji w nowe źródła wytwórcze i trwałe wyłączenia z powodów ekonomicznych

Temat drugi to wnioski z opublikowanego raportu Prezesa URE na podstawie analizy danych zebranych na koniec 2019 r. o planach inwestycyjnych i planach wyłączania jednostek wytwórczych do 2034 r. W tym okresie ubędzie nam 18,8 GW mocy, głównie z ze źródeł węglowych. Z raportu wynika, że nowych mocy może być jedynie 14,2 GW, z których połowa to źródła OZE o niskiej produktywności, czyli elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Prezes URE wskazał na możliwy znaczny ubytek mocy dyspozycyjnej w 2034 r. tj. ok. 10,6 GW czyli ok. 31 proc.

Plany inwestycyjne wytwórców w latach 2020-2034 bilans: nowe moce osiągalne (+) wycofania (-) przy uwzględnieniu KWD (korekcyjny współczynnik dyspozycyjności)

(1100x644)
Źródło: Informacja na temat planów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w latach 2020-2034; Urząd Regulacji Energetyki

W analizie wskazano, że jednym z istotnych powodów trwałych wyłączeń jest brak efektywności ekonomicznej bloków węglowych. Mimo znacznego udziału w strukturze wytwórczej starszych (ponad 30-letnich) jednostek węglowych, to z wycofanych 18,8 GW mocy do 2034 r., ponad 40 proc. wyłączeń jest z powodów ekonomicznych a tylko ok. 35 proc. z powodów technicznych.

Wobec tak jednoznacznie alarmujących wyników raportu, konieczne jest pilne wypracowanie przez całe środowisko energetyczne kierunków dalszego działania, tak aby uniknąć ryzyka braku możliwości zbilansowania KSE źródłami sterowalnymi. Znane są przecież propozycje różnych mechanizmów (NABE, rezerwa strategiczna, korekta rynku mocy...). W dyskusji powinni wziąć udział wytwórcy, przedstawiciele organów centralnych, a także PSE, dla którego tylko sterowalne jednostki wytwórcze są narzędziem dla bieżącego i przyszłego bilansowania KSE.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE