ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy Barclays podkreślają rolę energii jądrowej w osiągnięciu zerowej emisji netto
19.07.2021r. 02:00

www.cire.pl
Według specjalnego raportu brytyjskiej firmy holdingowej Barclays, wysokie współczynniki obciążenia i niezawodność energii jądrowej mogą sprawić, że osiągnięcie zera emisji netto będzie przystępne cenowo.

Raport zatytułowany Nuclear for a decarbonised future stwierdza, że energia jądrowa jest "bezpieczniejsza niż powszechnie zakładano", podczas gdy nowe technologie jądrowe i dalsze badania mogą uczynić ją jeszcze czystszą, bezpieczniejszą i tańszą.

Sektor energetyczny generuje około 35 gigaton emisji CO2 rocznie. Oznacza to, że aby urzeczywistnić zeroemisyjność netto do 2050 r., światowy bilans energetyczny będzie musiał ulec przekształceniu w najszybszym tempie zanotowanym od stulecia, wraz z zasadniczym odejściem od paliw kopalnych na rzecz źródeł wytwarzania o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Podkreślono tam, że jedną z najważniejszych strategii osiągnięcia ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji jest przesunięcie globalnego koszyka źródeł wytwarzania energii elektrycznej w kierunku znacznie większego udziału technologii, które nie emitują CO2. Źródła te mogą obejmować: wiatr, energię słoneczną (fotowoltaika), energię wodną i jądrową.

Wymienia się w nim cztery główne atrybuty energii jądrowej:

- Nie generuje bezpośrednich emisji dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych i ma jeden z najniższych wskaźników emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia spośród wszystkich technologii wytwarzania energii elektrycznej, biorąc pod uwagę emisje pośrednie związane z wydobyciem paliwa i budową elektrowni.
- Ma współczynnik wykorzystania mocy 80-90% (z wieloma instalacjami powyżej 90%), w porównaniu z wiatrem na poziomie 30-40% i energią słoneczną na poziomie 10-25%, co czyni ją niezawodną i gwarantującą stabilne dostawy energii elektrycznej niezależnie od warunków zewnętrznych i pory dnia 24 godz. na dobę/7 dni w tygodniu/365 dni w roku. Wraz z długą żywotnością elektrowni (sięgającą 80 lat), energia jądrowa oferuje energię elektryczną po przystępnej cenie, zwłaszcza przy uwzględnieniu kosztów rezerwowania mocy i magazynowania energii, niezbędnych w przypadku zmiennych i niestabilnych odnawialnych źródłach energii. Wysokie koszty kapitałowe obiektów energetyki jądrowej mogą spaść, jeśli okres ich eksploatacji zostanie przedłużony lub zbudowana zostanie większa liczba elektrowni, co pozwala na skrócenie czasu budowy i redukcję kosztów.

- Cechuje ją najniższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich metod wytwarzania energii elektrycznej, pod względem zgonów na terawatogodzinę wyprodukowanej energii. Nowe technologie bezpieczeństwa pasywnego, mające na celu ochronę rdzeni reaktorów przy wykorzystaniu naturalnych praw fizyki (w przeciwieństwie do metod wymagających zasilania zewnętrznego) powinny tworzyć jeszcze bezpieczniejsze rozwiązania.

- Roczna produkcja odpadów jądrowych jest znacznie mniejsza niż przewidywana ilość odpadów pochodzących z wycofywanych paneli słonecznych, łopat turbin wiatrowych i akumulatorów litowo-jonowych (w tym w pojazdach elektrycznych). Recykling lub ponowne przetwarzanie paliwa w przypadku energii jądrowej może zmniejszyć ilość odpadów nawet o 97%.

Energia jądrowa może stanowić źródło pracujące w podstawie obciążenia niezbędne do budowy bezpiecznej, niezawodnej i przystępnej cenowo bezemisyjnej sieci energetycznej, na co naciskają eksperci w zakresie zarządzania środowiskowego, społecznego i korporacyjnego - czytamy w raporcie.Inne tematy sprawdzane teraz na CIRE


PSE
Produkcja OZE
Nowy biznes
Wyliczenia

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE