ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2027 demontaż reaktorów elektrowni jądrowej na Litwie
20.07.2021r. 06:00

Jak poinformowała litewska Ignalińska Elektrownia Jądrowa, 13 lipca odbyło się w formule zdalnej zgromadzenie darczyńców Międzynarodowego Funduszu Wspierania Likwidacji Elektrowni Ignalina, na którym kierownictwo elektrowni przedstawiło postępy w realizacji projektów likwidacyjnych i programie prac na 2021 rok.

Zgromadzenie darczyńców pozytywnie oceniło najważniejsze osiągnięcia i postęp prac w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zauważono, że Ignalińska EJ z powodzeniem ładuje uszkodzone zestawy wypalonego paliwa jądrowego do kontenerów i wyprzedzając harmonogram transportuje je do pośredniego magazynu zużytego paliwa jądrowego, zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Na dzień 13 lipca w magazynie zostało już umieszczonych 180 kontenerów z wypalonym paliwem jądrowym ze 190: ostatni pojemnik z paliwem z pierwszego bloku został przeniesiony w maju, na drugim bloku pozostaje zorganizować i przetransportować do magazynu 172 uszkodzonych zestawów wypalonego paliwa jądrowego. Po przewiezieniu całego paliwa do magazynu do końca 2022 roku i zakończeniu czyszczenia dna basenów magazynowych, proces transportu wypalonego paliwa jądrowego do tymczasowego składowania zostanie pomyślnie zakończony.

Darczyńcy pozytywnie ocenili również postęp w demontażu wyposażenia elektrowni. Dyskutowano również o jednej z najważniejszych kwestii likwidacji - przygotowania do demontażu reaktorów, które mają się rozpocząć w pierwszym bloku w 2027 roku, w drugim bloku - w 2029 roku. Jednym z priorytetowych procesów na etapie przygotowawczym jest demontaż separatorów pary, które są częścią reaktora i jego systemów pomocniczych. Ich demontaż ma się rozpocząć w 2022 roku.

Zgromadzenie Darczyńców zarządza Międzynarodowym Funduszem Wspierania Likwidacji Elektrowni Ignalina. Kraje będące darczyńcami to Austria, Belgia, Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria a także Komisja Europejska.
Ignalińska Elektrowni Jądrowa była jedyną elektrownią na świecie wyposażoną w reaktory RBMK-1500. Po wejściu Litwy do UE podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu elektrowni Ignalina. Pierwszy blok został zamknięty 31 grudnia 2004 roku, zamknięcie drugiego bloku nastąpiło 31 grudnia 2009 roku. W ostatnim roku działalności drugiego bloku elektrowni jądrowej w Ignalinie, tj. w 2009 roku, całkowita produkcja energii elektrycznej wyniosła na Litwie 13,1 TWh z tego w elektrowni jądrowej 10,0 TWh co stanowiło 76,5%.


źródło: nuclear.plCiekawe opinie aktualnie komentowane na CIRE  

UE
CO2
Produkcja OZE
Zielona energia

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE