ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Czy miasta są gotowe na pakiet klimatyczny?
21.07.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W odpowiedzi na ogłoszony 14 lipca przez Komisje Europejską Pakiet Klimatyczny, Europejski Komitet Regionów domaga się, by zapewnienia miastom i regionom centralnej roli i bezpośredniego finansowania zadań wchodzących w skład Pakietu.

Pakiet "Gotowi na 55" jest jednym z głównych filarów unijnej strategii działań w dziedzinie klimatu i wzrostu gospodarczego. Dzięki nowemu i zaktualizowanemu zestawowi przepisów dotyczących energii i klimatu UE dąży do ograniczenia emisji o 55 procent do 2030 r. i osiągnięcia zerowego salda netto do 2050 r.

Pakiet składa się z 13 wniosków ustawodawczych, które dotyczą różnych aspektów zielonej transformacji, a jego podstawą jest odnowiony system handlu uprawnieniami do emisji.

Swoją rolę w realizowaniu założeń Pakietu widzą miasta i regiony wchodzące w skład Komitetu Regionów, które podkreślają posiadane kompetencje prawne i świadomość potrzeb obywateli w procesie przechodzenia na neutralność klimatyczną.

Zmiany dyrektyw w sprawie EU ETS (Europejski System Handlu Emisjami) mają na celu przyspieszenie handlu uprawnieniami do emisji w sektorach budownictwa i transportu drogowego, a w tych dziedzinach władze lokalne i regionalne dysponują zarówno wiedzą fachową, jak i kompetencjami umożliwiającymi realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcie społecznie sprawiedliwej transformacji.

- Aby przyspieszyć transformację ekologiczną, musimy wzmocnić pozycję miast, regionów i wszystkich obywateli w dziedzinach, w których podmioty te posiadają kompetencje, takich jak: efektywność energetyczna budynków, zrównoważony transport, ochrona różnorodności biologicznej i walka z ubóstwem energetycznym. Dlatego zainicjowaliśmy ogólnoeuropejską kampanię "Zielony Ład w terenie" - mówi Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator regionu Macedonia Środkowa w Grecji.

- Musimy zacząć od ograniczenia biurokracji i zapewnienia europejskim władzom lokalnym i regionalnym bezpośredniego dostępu do funduszy unijnych - dodał.

W ramach Komitetu Regionów sprawami transformacji zajmuje się grupa robocza "Zielony Ład w terenie" (ang. Green Deal Going Local) jej przewodniczącym jest Juan Espadas, burmistrz Sewilli. Polskę reprezentuje w niej Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i przedstawicielka Unii Metropolii Polskich.

Zdanowska powołała właśnie "EKOstrategię", grupę roboczą Unii Metropolii Polskich, której celem jest koordynacja działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w Polsce.

źródło: portalsamorzadowy.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 22.07.2021r. 11:45
Miasta nie są i nie będą gotowe na zielony sukces, albowiem nie istnieją zielone sposoby na wielkoskalowe ogrzewanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE