ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Tomanek: Pracujemy nad rozwiązaniami, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowej
22.07.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
- Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które zwiększą konkurencyjność polskiej branży stalowo-hutniczej - powiedział we wtorek, 20 lipca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

- Do końca roku powinna wejść w życie nowelizacja ustawy o rekompensatach, która ma zapewnić m.in. producentom żeliwa i stali oraz innym branżom energochłonnym środki niwelujące wzrost cen energii wynikający z podwyżek cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji, poświęconej branży stalowej i metali kolorowych w Polsce, wiceszef MRPiT. Zaznaczył, że nowelizacja to jedno z trzech rozwiązań prawnych, które jest obecnie przygotowywane przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Drugie - jak wskazał - to nowelizacja ustawy o rynku mocy, która umożliwi obniżenie producentom tzw. opłaty mocowej (jeżeli ich profil zużycia jest odpowiednio płaski, czyli różnice między poborem w godzinach szczytu i poza nimi są odpowiednio małe). Trzecie rozwiązanie to projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Mam nadzieję, że rozwiązania te wejdą w życie jeszcze w tym roku, zwiększając konkurencyjność polskiej branży stalowo-hutniczej - powiedział.

Tomanek wskazał, że jednym z problemów, z którymi zmagają się obecnie firmy z tego sektora przemysłowego, jest wzrost kosztów energii, która podrożała ze względu na wzrostu cen uprawień do emisji CO2. - Inny ważny problem to - jak zaznaczył - nieuczciwa konkurencja z krajów spoza UE, które sprzedają stal i inne wyroby po cenach znacznie niższych. Podkreślił, że wzrost gospodarczy, który nastąpił po wyhamowaniu pandemii COVID-19, przyczynił się do wzrostu popytu na stal na całym świecie.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele branży wskazywali, że do zwiększenia konkurencyjności potrzebne są inwestycje, niezbędne do realizacji założeń unijnego Zielonego Ładu. - Bez inwestycji w przemysł hutniczy transformacja energetyczna będzie niemożliwa - zauważył prezes Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej Szymon Czechowski.

źródło: nettg.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE