ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Działania wspierające skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w unormowaniach prawnych do I połowy 2007 roku
23.10.2007r. 11:59

Zasadniczą przesłanką do stosowania skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest wyższa efektywność wykorzystania paliwa w porównaniu do rozdzielonego, a tym samym niższa emisja zanieczyszczeń do środowiska.

Autor: Henryk Wojciechowski ("Instal" 9/2007)
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: sokrates 24.10.2007r. 09:25
Panie Wojciechowski, czy Pan musi kota ogonem wywracac do góry?! Celem kogeneracji jest oszczędność energii, a szczególnie nieodnawialnych źródeł energii (które w Polsce są wykorzystywane w 95% w bilansie energii pierwotnej)!. Z tej włascowości wynikają wszelkie pozostałe! Najpierw trzeba sie uczyć, a później nauczać!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pseudoenergetyk 24.10.2007r. 09:46
Bardzo intersujący artykuł znanego specjalisty od ciepłownictwa i akumulacji ciepła. Jako wytwórca energii jestem całym sercem za połączeniem systemów wsparcia energii zielonej i czerwonej, bo premiują one dwa niezależne efekty: oszczędność paliw pierwotnych globalnie i zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych (+ CO2). Nie ma powodów, aby jeden system eliminować drugim, co zresztą podkreślali inni (np. "Przewodnik Metodyczny dla energii zielonej" autorstwa warszawskiego TGPE i śląskiego IChPW). Aczkolwiek jak o konsument obawiam się tego, że energia zielono-czerwona oferowana przez dystrybutora odbiorcy finalnemy będzie bardzo droga. I tu jedynie widzę rację URE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kasztelan 24.10.2007r. 10:57
Jaka jest opłata zastępcza za czerwona energię za drugie półrocze 2007? Prezes URE raczył podać wielkość tych opłat obowiązujących w roku 2008..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: re 24.10.2007r. 14:18
za 2007 rok jest w komunikacie z marca , wynoszą tyle samo co w 2008
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: re 24.10.2007r. 14:41
jak to jest specjalista, to dziękuję bardzo. Cały art. były niezły gdyby zmieniiono tytuł. I tak: - system czerwonych certyfikatów zaczął obowiązywać od 1 lipca 2007, - uwolnienie wytwórców skojarzonych z przedkładania taryfy spowodowało znaczny wzrost cen energii ze skojarzenia, - rozporządzenie kogeneracyjne jest już opublikowane
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kubuś 24.10.2007r. 14:18
Brawo i jeszcze brawo. problem jak przekonac decydentów do wdrożenia..?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Parmenides 24.10.2007r. 18:03
Minister Gospodarki, wprowadzając w życie Dyrektywę 2004/8/WE, postawił kogeneracje na głowie, przydzielajac wszelkie zyski z gospodarki skojarzonej energii elektrycznej! Czy Wy też na PW chcecie rozwijac kogenerację bez zwiekszenia odbiorcow ciepła grzejnego?????????????
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Karko 27.10.2007r. 23:04
Kogeneracja nie potrzebuje wsparcia - lepsze wykorzystanie coraz droższych paliw, niższeemisje CO2 pozwalają uzyskiwać wystarczające przychody w warunkach rynkowej konkurencji. Tylko u nas nie ma rynkowej konkurencji bo sa KDT subsydiowane m.in. przez nabywców energii z kogeneracji. A kwestia strat przesyłowych jest szczególnie śmieszna. Straty ciepła w systemach scentralizowanych są wieksze niż straty energii w przesyle. Dla kogeneracji rozproszonej z kolei trzeba dostarczyć paliwo - a to też oznacze dalsze koszty i straty (rozbudowa sieci gazowej, koszty i straty związane z przesyłem paliw)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Killer 27.10.2007r. 23:16
Były Prezes URE jest w głębokim błędzie. Polskie prawo przewiduje wsparcie zarówno dla kogeneracji jak i OZE i w żaden sposób nie zakazuje ich łaczenia . Z niewiadomych przyczyn (?) były Prezes woli żeby biomasę, której brakuje spalać w elektrowniach kondensacyjnych zamiast bardziej efektywnie, w wysokosprawnej kogeneracji. Dla klientów spełnienie obowiązków będzie droższe, bo z powodu błędnej decyzji byłego Prezesa nie jest uznawana energia z kogeneracji w EC biomasowych i będą musieli płacić wysokie opłaty zastępcze, a zamiast budowy nowych takich źródeł będzie się budować tańsze, ale o niestabilnej produkcji wiatraki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE