ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Termoekonomiczna analiza technologii dużej kogeneracji w Polsce
13.05.2008r. 15:31

Podstawowym paliwem w elektrociepłowniach jest w Polsce węgiel kamienny. Tradycyjną technologią spalania węgla w kotłach krajowych elektrociepłowni jest technologia pyłowa. Jednak w okresie ostatnich 15 lat, szczególnie na Śląsku, powstały bloki ciepłownicze wyposażone w kotły z cyrkulacyjną warstwą fluidalną.

Autorzy: Prof. dr hab. inż. Andrzej Ziębik, dr inż. Marcin Liszka, mgr inż., Krzysztof Hoinka ("Energetyka" - luty 2008) , Energetyka
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Swiokla Iwanowna 14.05.2008r. 10:36
Czcigodni , sławni i dostojni Panowie! Jezeli ucieplownie kondensacyjnych blokow energetycznych, o wysokich parametrach, jest tak korzystne, to dlaczego w Aglomeracji Ślaskiej jest tak niski wskaźnik ciepla grzejnego wytwarzanego w ramach kogeneracji (2 razy mniejszy niz w okregu warszawskim). Juz caryca Katarzyna II odpisała Volterowi, ze łatwiej jest pisać na papierze niz na ludzkiej skórze!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pietiagoras 14.05.2008r. 11:08
Swieta racja, Swiokło! ponad 80% ciepla w Warszawskim Systemie Cieplowniczym pozyskuje sie z kogeracji, a na Ślasku tylko okolo 40% (dane URE)!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ME 14.05.2008r. 19:12
Odpowiedź na Pani pytanie jest (niestety) banalnie prosta ... wszystkiemu winne podejście ideologiczne wcześniejszych i obecnych włodarzy od których zależy, kto i skąd ma brać ciepło. Wystarczyło żeby istniejąca elektrociepłownia, położona za przysłowiowym płotem, mogąca zasilać znaczną część miasta, znajdowała się poza jego terenem administracyjnych i już nie było szans na wykorzystanie ciepła. Banalne … prawda? Ale prawdziwe. Poznałem w swoim życiu tylko jednego samorządowca, który miał szerszy horyzont niż kieszeń i granice gminy i to chyba wystarczy za resztę komentarza.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Swiokła Iwanowna 16.05.2008r. 12:53
Oznacza to, ze caryca Katarzyna II miała racje, że latwiej pisze sie na papierze niz na ludzkiej skórze. Chcąc uchodzić za Semiramidę Północy zwrócila się do francuskich encyklopedystow, by jej radzili jak rządzić. Do pomysłu zapalił sie Volter i nieustannie z Paryżą słał nowe opracowania, za co caryca posłała mu do Paryża 12 futer sobolich (wtedy majątek). Kiedy nie widział żadnego zastosowanie swoich pomysłów, zwrocił sie do carycy z zapytaniem i wtedy otrzymał znaną odpowiedż. Nie martwcie się Panowie, ze posiadacie składu futer, czy innych dobr, bo nie wiele odbiegliśmy od czasow carycy! W gazownictwie jest jeszcze gorzej!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE