ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

USTAWA - PRAWO ENERGETYCZNE

USTAWA - Prawo EnergetyczneDodaj nowy Komentarze ( 224 )

KOMENTARZE ( 224 )


Autor: pracownik energetyki 15.10.2003r. 09:13
Do CIRE - gazeta prawna w dniu 15 października 2003 zamieszcza dwa artykuły str. 1 i 4 Energia ponad prawem dotycząca uchybień prawnych w umowach z klientami oraz związany temat str. 22 Niebezpieczne konary drzew> Dobrze byłoby dotrzeć do uwag w sprawie umów i je opublikować oraz wywołać dyskusję jak powinna wyglądać umowa ??? Chodzi o zasady prawne obowiązujące energetykę przy projektowaniu, budowie,dostępie do urządzeń, utrzymaniu, dostawie energii. Brakuje szerszego bloku prawnego jako forum dyskusji i ściągawka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wolny najmita 17.12.2004r. 16:08
dzięki przynajmniej wiem gdzie szukać
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rze 16.02.2006r. 18:49
moc w grupie 4 tz. u odbiorców indywidualnych powinna wyrażać się następującymi standardami,np.pierwszy do amperażu licznika czyli np.40 lub 60A.dało by to korzyści handlowe i zadowolili byśmy naszych klijentów. Opłatę przy lączeniową tu trzeba by zmniejszyć ,dlatego bo ze względu na ubustwo naszego spłeczeństwa są wartości zabezpieczeń te najniższe coraz częściej.Trzeba zdawać sobie sprawę że o progresywnym handlu idynamicznym postępie niema mowy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zniesmaczony 04.02.2007r. 18:18
Proszę o odpowiedź ,Czy krótkotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej dla klienta indywidualnego ( przykład wyłączenia na okres około 9 min trzy razy dziennie ) w różnych odstępach czasowych jest zgodne z prawem U.E. Gdzie znajde przepisy w w/w sprawie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 25.09.2007r. 10:46
według przepisów zakłady energetyczne nie mogą przekroczyć łacznego czasu w braku dostawy energii elektrycznej w ciągu roku max 48h czyli 2 dni a jednorazowe wyłączenie max 24h( o ile coś się nie zmieniło). Przy czym jeśli chodzi o odbiorców przemysłowych istnieje możliwość( nie wszyscy) udokumentowania i poparcia ewentualnego faktu przekroczenia owego czasu. Inna sprawa jest u odbiorców indywidualnych. Niestety wyżej wyminione przeze mnie czasy jeśli będą przekroczone to nie ma jak ich udokumentować( przy ewentualnej skardze). Udokumentowanie tego wiąże się z odpowiednim układem rozliczeniowym. Obecnie jednak w układach rozliczeniowych tylko bogaci odbiorcy( czyli jak już określiłem przemysłowi) mają we własnym zakresie i dla własnej wiedzy możliwość( trochę złe określenie ale nie mają obowiązku) w układzie pomiarowym dodatkowo montować układ kotroli parametrów jakości energii elektrycznej( tzw. rejestrator), który zapisuje w swojej pamięci wszystkie elementy jakościowe energii( oczywiście te wybrane). Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Użytkownik. 10.02.2009r. 18:38
Czy pracownik odczytujący stan licznika w prywatnym mieszkaniu, nieumundurowany winien posiadać widoczny identyfikator? Jeżeli go nie posiada, czy ma obowiązek bez wezwania prez wejściem do mieszkania okazać ważna legitymację służbową? Prosze o ewentualna podstawe prawną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: też Polak 30.03.2010r. 21:08
Jak ktoś z góry uważa że kontrola licznika bez okazania legitymacji jest naruszeniem prawa, niech sam popatrzy czy płacenie po terminie jest zgodne z prawem. Płacąc odsetki nie naprawia się szkody. W ślad za niezapłaconymi rachunkami ktoś w biurze nie dostanie premii a pieniądz pujdzie na inny cel np. logo firmy umieszczone na stadionie Bo go (pieniądz) wydać trzeba. Jeżeli jesteś uczciwy to zapytaj o legitymację i nie rób afery. Nikt Cię nie wsadzi do więzienia za uczciwość. No ale skoro takie zapytanie to z uczciwością może być różnie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dawid 02.07.2012r. 08:51
pójdzie Pane Polak
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ZEC 21.11.2003r. 10:52
Moc zamówiona - co to jest?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 15.02.2005r. 08:21
Zespół Zarządców Nieruchomości
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Żwirek 08.03.2006r. 10:05
Moc zamówiona jest to zgłoszone dostawcy zapotrzebowanie na określoną wielkość energii w ciągu roku, ewentualnie z jakimś rozkładem czasowo-sezonowym. Z jednej strony pomaga dostawcy w planowaniu, z drugiej zaś jest biczem na klienta, który jeśli zamówionej mocy nie wykorzysta to i tak musi za całość zapłacić. A w przypadku jak przekroczy zamówioną moc to też traci finansowo, bo nie wynegocjuje dobrej stawki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 10:28
Coś to wytłumaczenie pokrętne.Moc zamówiona to max moc przewidziana przez odbiorcę do poboru.Kara za przekroczenie nieproporcjonalnie duża-jeśli urządzenia pomiarowe zarejestują np. kilkukrotne jej przekroczenie.Zresztą jest to stały element presji ZE na odbiorców np. jaka ona może być w stosunku do amperażu zamontowanych przekładników.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ta 27.08.2011r. 10:49
Bzdura. Facet co to pisze nie rozróżnia kilowata od kilowatogodziny. Nie uczył się ani fizyki ani matematyki. Jest to wyraźny dowód braku od kilkudziesięciu lat tych przedmiotów na maturze i braku egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie techniczne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 01.12.2011r. 08:03
Autorze "ta" a mógłbyś coś rzeczowego napisać na temat mocy umownej czy tylko się prymitywnie popisywać umiesz?
Jako powszechnie występującą cechę środowiska energetyki gazowej jest to, że moc zamówioną podają w jednostce [m3]. I co Ty na to?
W mojej ocenie moc umowna jest narzędziem w polowaniu na pieniądze odbiorcy w warunkach gdy w rachunkach rozliczeniowych nie jest podawane jej wykorzystanie w okresie rozliczeniowym. Nie są przy odczycie kasowane liczniki mocy umownej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TOM 01.12.2003r. 22:28
Wypowiadam się tylko w sprawie mocy cieplnej nie elektrycznej! W sprawie mocy zamówionej w komentarzu p.ZEC. Nie jest to zbytnio skomplikowane, aż wręcz wogóle. Każdy obiekt budowlany typu: publicznego, przem., mieszkaniowego,etc. obliczany jest na zapotrzebowanie cieplne zgodnie z PN. Tak zakłada Ustawa PE oraz RMGPiPS i inne wiążące Rozporządzenia. Znając zapotrzebowanie ogrzewanych przez nas obiektów potrafimy ustalić udział procentowy każdego z obiektów, przypuśćmy, że posiadamy zapotrzebowanie dwóch obiektów na ilość 100 000 000 W i: obiekt A-zap.ciepła: 28 000 000 W; obiekt B-zap. ciepła: 72 000 000 W; Udział procentowy poszczególnych obiektów w mocy wynosi (a zarazem poniesionych kosztów wg ustalonych taryf i przyjętych przez URE), co łatwo się domyślić: obiekt A-72%; obiekt B-28%. Następnie odbiorcy nie zgadzają się na odbiór, aż tak dużej mocy cieplnej (mają prawo) i dalej zgodnie ustalają z wytwórcą (dystrybutorem), że wystarczy im moc np. 50 000 000 W. Wówczas ta wartość jest mocą zamówioną, a w kosztach jest dzielona przez udział procentowy, zgodnie z podziałem od mocy zabudowanej, czyli obiekt A zamawia-14 000 000 W (28%); obiekt B-zamawia-36 000 000 W (72%). Jest to w dość uproszczony sposób przedstawiona kalkulacja rozliczania ciepła, ale uważam że przynajmniej p. ZEC przybliży-jeżeli chodzi o ciepło-samą tematykę mocy zamówionej. W sprawie kalkulacji i ustalania taryf propunuje zajrzeć do aktów CIRE na tejże stronie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: toko 06.01.2005r. 09:52
Zgadzam się z wyjaśnieniem mocy zamówionej ale może wiesz co się dzieje gdy zmniejszoną moc przekroczymy. Czy ZEC ma dostarczyć tyle ile zamówiliśmy i nie przekraczać tej wartości czy to odbiorca musi nie przekraczać mocy zamówionej.Na kim spoczywa ten obowiązek zaznaczam że za przekroczenie mocy zamówionej z reguły w umowach są zapisane opłaty karne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: optymista 20.04.2006r. 11:27
Nie zauważasz nie tylko góry lodowej, ale nawet jej wierzchołka. Parametry obliczeniowe budynku nie są bezpośrednio związane z rzeczywistością. Jeden lubi temperaturę 26 stopni i intensywne wietrzenie, a drugiemu wystarczy 17 i nienawidzi przeciągów. A do tego nie otrzymuje pensji, bo jest bezrobotny. A cwu to jeszcze jedna bajka. Bardziej skąplikowana, bo skokowa. A problem przestrzegania i egzekucji mocy zamówionej? To prawdopodobnie jest jednym z głównych realnych i unikanych problemów. Innym jest potrzeba rzeczywistego i precyzyjnego rozliczania rzeczywiście końcowych odbiorców. Kolejnym, to współczynniki jednoczesności. Prawo ślizga się na tematach zastępczych i łatwych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ab 11.02.2004r. 19:59
czy osobe fizyczną nie prowadzącej działalności gospodarczej dotyczy moc umowna? w 1997r na działce budowlanej miałem założoną prowizorkę budowlaną i przydział 5 kW mocy,po paru latach wprowadzno moc umowną i tego tytułu zmuszony byłem płacić dodatkowo 17 zł/mc w 2oo2r na fakturach za energie pojawiła się informacja że umowy zawarte po 2000r nałeży uaktualnić. W tym celu należy zgłośic sie na posterunek energetyczny z dowodem osobistym i aktem własności obiektu. W 2003r zgłosił się pracownik z,energetycnego i uakualiśmy umowę. Jakie było moje rozczarowanie kiedy po czterech miesiącach otrzymałem f akturę gdzie obciązano mnie kosztami 10 kW miesięcznie mocy umownej w wysokości 34 zł/mc. Zażądałem od Z. Ener.wyjaśnień. Otrzymałem w odpowiedzi pismo z egzemplarzem umowy którą ponad cztery miesiące temu podpisałem ,gdzie określono ze moc umowna przy zabezpiczeniu 3x25 /przedlicznikowym/odpowiada mocy umownej.10 kW .Ponieważ z energi korzystam tylko przez około 3 m-ce / rok w okresie letnim i taka ilość mi nie jest potrzebna, zużywam jej w tym okresie ok 12 kWh/dobę., głównie dla celów bytowychpralka automatyczna,ogrzewacz wody 1.5kW oraz do oświetlenia blaszaka w którym znajduje się węzeł sanitarny a częsć także wykorzystywana jest jako pomieszczenie kampingowe dla mojej rodziny, oraz do oświetlenia 2ch przyczep kampingowych ,wniosłem aneks do umowy o zmniejszenie tej mocy umownej do 5 kW. Aneks mój został odrzucony i poinforowano mnie że zmiana mocu umownej może sie odbyć tylo w wyniku zmiany umowy dostawy energii i zmian zabezpieczenia przedlicznikowego /nie podano na jakie. Zmiany zabezpieczenia należy wykonać we własnym zakresie i na swój koszt powiadamiając na dwa miesiące wcześniej posterunek energetyczny, który zaplombuje zabezpieczenia przedlicznikowe. W tej sytuacji uważam za bezprawne poczynania Zakładu Energetycznego następujące działania które należy przeanalizować i uporządkować; 1.egzemplarz umowy o dostawie energii elektrycznej powinien w dniu podpisania przez odbiorcę powinien być kompletnie wypełniony i odbiorca energii po złożeniu swojego podpisu powinien /zgodnie z warunkami umowy/ otrzymać 2.odbiorcy sezonowi energii ,którzy posiadają liczniki energii elektrycnej przez cały rok,używający energii elektrycznej do budowy objektów bytowych dla własnych potrzeb nie zajmujących się tym w ramach działalności gospodarczej, oraz na inne potrzeby bytowe powinni korzystać z taryfy G 11 a nie jak dotyczas przydiela im się taryfę C11 3.wprowadzenie mocy umownej dla użytowników indywidualnych nie prowadzacych działalności gospodarczej dla której ta moc miała być wykorzystywana, ani nie prowadzących obrotu tą energią- jest działaniem wychodzącym poza granice nakreślone prawem i naruszeniem konstytucyjnej równości w obec prawa 4.wprowadzenie nieuzasadnionych opłat za moc umowną od w/w osób narusza kodeks cywilny w zakresie nieuzasadnionego bogacenia się przez zakłady energetyczne. Przedstawiając powyższe proszę CIRE o merytoryczną odpowiedż.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: G11 05.05.2005r. 07:52
Zasady kwalifikacji odbiorców do grup taryfowych opisane są w obowiazujących taryfach ZE-ów. Jeśli zużywa pan energię na potrzeby socjalno bytowe to ma pan prawo do wyboru taryfy np. G11 z nizszymi opłatami stałymi w zł/msc, a nie w zł/kW/msc. Inne rozwiązanie to wymiana bezpieczników na 3*16A i niższa moc umowna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: duch 11.03.2004r. 18:38
zgadzam sie z komentarzem przedmówcy..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: piote 01.05.2004r. 13:07
umowa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wolny najmita 21.09.2004r. 10:58
pytanko linia SN nad posesją kto ma pilnować żeby drzewa nie zarastały linii i kto ma zapłacic za szkody powstałe przy wycince a linia nie zasila danego obszaru?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grześ 30.03.2006r. 07:21
Paragraf 17 punkt 6 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 20 grudnia 2004 (Dz. U. nr 2 poz. 6 z 2005 r). Nie ważne czy zasila czy nie zasila, ważne że jest na terenie odbiorcy. A teren odbiorcy to niekoniecznie działka na której ma dom
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 10:49
No cóż odpowiedź Grzesia to typowa odpowiedź ZE.Przepisy te mówią o elementach sieci przyłączeniowej odbiorcy.Reszta - czyli linie SN powinne być prowadzone w/g osobnych umów.Skoro w/w interpretacja przyjmuje że każdy jest odbiorcą, to wystarczy wybieg prawny że teren po którym biegnie linia SN jest kogoś innego z rodziny niż dom gdzie mamy umowę na odbiór prądu.ZE zbyt ostentacyjnie lekceważy tu właścicieli terenów.Druga sprawa że i właściciele też powinni być informowani o swoich prawach.Kto to ma robić ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: angelo 07.03.2007r. 18:37
jezeli ktos sadzi drewa pod linia to powiniem przypuszczac ze urosna
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zestresowany 11.12.2007r. 08:10
nad terenem mojej posesji przebiegaja cztery druty pod napięciem. W czasie wiatru strach chodzić po podwórku, obawa przed ich zerwaniem i porażeniem. Jak spowodować przeniesienie ich przez energetykę w inne miejsce, chociażby wzdłuż granicy posesji
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elzbietanka 29.05.2009r. 12:43
Ja również mam podobny problem jak zestresowany, tylko, że jeszcze do tego wszystkiego na mojej prywatnej posesji stoi stary słup energetyczny, który grozi zawaleniem. Pisma do ZE o jego wymianę lub usunięcie go z mojej posesji nie odnoszą skutku.Z tego tytułu, że sobie stoi nie mam również ze strony Energetyki żadnych profitów. Gdzie mogę zwrócić się w tej sprawie się
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Duch śnięty 02.12.2004r. 13:48
Można pokonsultingować o elementach umów, tak aby URE albo antymonopoloe się nie czepiały, ale to kosztuje pieniążki, za darmo umarło!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: DUCH1 28.02.2005r. 08:49
Czy dystrybutorzy muszą zamawiać zamówioną moc cieplną u wytwórcy zgodną z PN, chociaż PN przwiduje dużo niższe warunki obliczeniowe niż występują w praktyce
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Edi 22.01.2007r. 13:44
Przeważnie jest odwrotnie.Np. w Gorzowie i okolicy niby obowiązuje -18 st.C.A już w Szczecińskim -15 st.C.Kto to ustalał ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Viper 08.03.2005r. 12:54
ja mam dla was inną informację. Czy słyszeliście o reaktorach termojadrowych? w naspępnym tygodniu wygłoszę refetat na temat otrzymiania procesu reackji termojądrowej. Posiadam opracowaną teorię, która eleminuje jeden z ważnyhc problemów odpychania statycznego między nałądowanymi jednoimiennie cząsteczkami. Zapraszam na wykłąd
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek 16.04.2005r. 23:05
ja kupilem dzialke na jesieni ,w tym roku chcialem podłaczyc prad . Moj problem polga na tym ze kupilem dzialke na której jestem prawie okrazony przez sasiada , który dowiedzial sie ze chce podlaczyc prad zazadal odemnie oplaty w wysokosci 1000zł.chciał bym nadmienic ,ze linia energetyczna znajduje sie na jego dzialce,a od niego do mojej granicy działki jest okolo 25m.czy sluszne jest to zeby jemu za to zaplacic?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pierun 19.04.2005r. 08:08
Ależ się pan dorobił sąsiada, współczuje. Jest pewien problem, jeśli faktycznie nie ma wyjścia i kabel (bo domniemam że będzie to złącze kablowe) musi przechodzić przez jego działke to w sumie może żadać zadośuczynienia szkodom jakie powstaną podczas kładzenia tego kabla. Ale tak do końca nie jestem o tym przekonany. ZE mają obowiązek podłączenia Odbiorcy, więc można pertraktować i próbować wyegzekwować jakieś rozwiązanie przez ZE tak aby ominąć opłate dla chciwego sąsiada. Z trzeciej strony nie wiadomo jaki jest to człowiek i czasami lepiej zapłacić. Jest takie powiedzenie "Jak sie ruszy gówno to śmierdzi" nie wiadomo czy sasiad nie będzie sprawiał jeszcze większych problemów jak uda się panu ominąć tę zapłate.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Załamany 26.07.2005r. 09:37
Jestem w podobnej sytuacji. Co to znaczy pertraktować z ZE? Jakie sa uregulowania prawne jesli sąsiad sie nie zgodzi? Niestety wokół mojej działki wszystko jest sąsiadów i nie mogę pociagnąć mediów bez ich zgody.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Artur 19.09.2005r. 15:01
To nie odbiorca powinien sie martwic, tylko zaklad. Rob wszystko zeby nie byc strona w konflikcie sasiad<->ZE bo nie powinienes. Zaklad moze ustanowis sluzebnosc na dzialce sasiada, jak to zrobila poznanska ENEA i sasiad nie ma nic do gadania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: alex 06.12.2012r. 15:10
Dlaczego sąsiad ma coś dawać ZE , który zarabia wielką kasę? Po co obrażać ludzi? Powtórzę ZE zarabia wielkie pieniądze i to on powinien chodzić za papierkami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: boryss 20.04.2006r. 12:43
Ależ oczywiście że ZE cię podłączy, ale w twoim obowiązku jest dostarczenie dokumentacji prawnej, tj.pozwolenie na budowę obiektu wraz ze zgodami jeżeli przyłącz przechodzi przez inne działki czy też drogi. Dokumentacja prawna należy do obowiązków odbiorcy a nie ZE. ZE wykonuje w przypadku konieczności dokumentację techniczną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: St 20.04.2006r. 15:07
a gdzie to jest napisane - prosze o podanie, jeśli mozna, podstawy prawnej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 10.05.2006r. 14:49
nie jest to takie oczywiste, że ZE Cię podłączy. Jeżeli nie zostaną spełnione techniczne i ekonomiczne warunki realizacji inwestycji to ZE poinformuje Prezesa URE i odmówi przyłaczenia. Mikrofalowego sposobu dostarczania energii jeszcze się do zasilania odbiorców nie stosuje, wiaderka z prądem też. Tak więc jeżeli sąsiad nie wyrazi zgody na wejście z urzadzeniami na swoją nieruchomość, a alternatywna trasa przyłącza będzie zbyt długa (brak ekonomicznego uzasadnienia dla realizacji inwestycji) to sorry, ale prądu nie będzie, chociaż byś się wściekł. Odnośnie odpowiedzi "borysa" to coś słyszał ale nie usłyszał. Masz do wyboru dwie drogi: 1. sam opracowujesz dokumentację techniczną wraz z wymaganymi dokumentami (nie jest wymagane pozwolenie na budowe ani nawet zgłoszenie - korzystaj z art 29a prawa budowlanego), a następnie wykonaj i odsprzedaj ZE (za z góry ustaloną cenę) dokumentację i powstałe elementy sieci, i drugi sposób 2. zleć ZE wykonanie całego przyłącza- ale to wiąże się z możliwością o której pisałem powyżej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Przyłączony 22.01.2007r. 08:06
Zgadzam się z Energetykiem. Musisz pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Termin przyłączenia. ZE standardowo dają okres przyłączenia 2 lata. W tym momencie mają się wyrobić ze wszystkim, wszystkie kwity biorą na siebie (dokumentacja techniczna i prawna). W ogóle jeżeli linia idzie po działce sąsiada, to nieważne czy będziesz podłączał się przyłączem napowietrznym czy też kablowym, czy sam będziesz wykonywał dokumentację techniczną i prawną sąsiad musi podpisać NOTARIALNY AKT UŻYCZENIA działki na rzecz Zakładu Energetycznego. Jeżeli dokumentację będzie załatwiał zakład, to z pewnością nie ma budżetu na "dodatkowe" gratisy dla właścicieli gruntów w takisch sytuacjach i jeżeli sąsiad się postawi, to ZE z nim nic nie załatwi i nie podpisze aktu użyczenia dobrowolnie i za gratis. A ZE będzie niejako mniej zależało, będzie miał kwit że sąsiad się nie zgodził i prowadzenie przyłącza z innej lokalizacji może być "nieekonomiczne" i istnieje ryzyko że ZE odmówi przyłączenia. Jeżeli chcesz się szybko przyłączyć, to niestety obawiam się, że musisz dogadać sięz sąsiadem i zapłacić mu kasę której żąda (współczuję mieć do końca życia takiego sąsiada). Choć to że sąsiad wyrazi zgodę, wcale nie oznacza dla ZE, że cię szybciej przyłączy. Jeżeli całą dokumentację prawno - techniczną wyonasz samodzielnie (podpisujesz z ZE aneks do umowy), ją złożysz i zostanie przyjęta, wtedy jest szansa, że od tego momentu będziesz w ciągu kilku miesięcy przyłączony (jak ci się uda to nawet w ciągu miesiąca). Jak jest cała dokumentacja to ZE zleca podwykonawcom wykonanie kompeksowego przyłącza, a tym zależy na szybkim wykonaniu i wzięciu od ZE kasy za robotę. (powyższe sam trenowałem w zeszłym roku, musiałem zrobić 2 akty służebności na rzecz ZE - sąsiada i SAM MUSIAŁEM ODDAĆ POD SŁUŻEBNOŚĆ KAWAŁEK PASA ZIEMI NA RZECZ ZE), sam zrobiłem całą dokumentację. No i przyłączyli mnie ok. 1 - miesiąc od jej ostatecznego uzgodnienia. Powodzenia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kasia 07.02.2007r. 16:02
Witam wszystkich. Uważam , że totalną bzdurą jest bysmu to mu jako nowi przyszli uzytkownicy załatwiali z sasiadami takie sprawy jak NOTARIALNY AKT UZYCZENIA. Przecież to jest użyczenie na rzecz ZE a nie dla nas, i w związku z tym czy nie powinien załatwiac tego ZE ? Wystarczy wysłać z ZE pismo, że na wniosek takiej czy takiej osoby będzie wykonywana czynność związana z podłączeniem nowego uzytkownika , dać temin na odwołanie się od takiej czynności . Odbiorca przecież i tak ponosi koszty i do tego musi się jeszcze użerać z niemiłym sąsiadem, których mamy coraz więcej. 8 lat temu sama podpisywałam sąsiadowi zgodę na przeciagniecie lini z mojej działki ale to nie był NOTARIALNY AKT UZYCZENIA , co prawda zmienia się prawo, ale nasuwa się pytanie dlaczego na gorsze i bardziej uciążliwe dla inwestorów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marek r. 07.08.2007r. 18:20
Dziendobry. Wybudowalem dom na gruntach rolnych,najbliszy dom jes 60 m, a glówna żyla energi ok. 80 m. Niechcą podlączyc ze wzgledu na mały przekrój kabla w żyle głównej .Proponowano mi wybudowania stacji transformatorowej na wlasny koszt na moim gruncie lub przylaczenie sie na własny koszt z osiedla oddalonego ok. 700 m . Obydwa rozwiązania kosztują ok. dwadziesciapięc tys. a za takie pieniądze mozna kupic material wyposarzenie mieszkania . dokogo mam się zwrucic o porade co robić dalej i do kogo czy ktoś miał podobna sytuacje do mojej i jak sobie znia poradził . żiękuje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: saksa 29.11.2007r. 07:49
Wita miły rozczarowany sąsiad ! Swego czasu wyraziłem zgodę na podłączenie prądu z mojej działki grzecznemu sąsiadowi (pomimo ,że miał możliwość pociągnięcia swojej linii) On w podzięce teraz utrudnia dojście do mojej działki .Skończmy z picowaniem o dobrych , albo złych sąsiadach. SPRAWĘ OD POCZĄTKU DO KOŃCA POWINIEN PROWADZIĆ ZE !!! Pozdrawiam !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: janek 02.07.2008r. 00:16
WITAM WSZYSTKICH MAM TAKIE PYTANIE. TEŚCIU mój MA PLAC I DOM W STANIE SUROWYM I W niedługim CZASIE PRZEPISUJE GO NA MNIE NA TYM PLACU SA 3 słupy I MAM TEZ SĄSIADA DO KTÓREGO BYŁ PODCIĄGNIĘTY PRĄD Z INNEJ CAŁKIEM LINII I TA SZLA ZIEMIA DO NIEGO PRZEZ TEN mój PLAC I TERAZ ON POD NASZA NIE WIEDZĘ I NIEOBECNOŚĆ SKOPAŁ CA SZEROKOŚĆ PLAC BO LIKWDOWAL LINIE I PODPIĄŁ SIE DO słupa ALE TEZ OD ZIEMI ALE CO NAJLEPSZE PODPIĄŁ SIE DALEJ MOIM KOSZTEM BO ZAMIAST OD słupa PUŚCIĆ KABEL ZARAZ NAS WOJ PLAC TO PUŚCIŁ GO RZESZ 5METROW PO MOIM I DOPIERO POTEM SOBIE DO DOMU NIE WIEM CHYBA NIE CHCIAŁ SOBIE FUNDAMENTU płotu OD DROGI NISZCZYC!!! PROSZĘ O POMOC JAKIE MAM PRAWA BO MI TU SADEM PACHNIE JUŻ
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: boss 29.05.2009r. 14:03
WITAM mam następujący problem z prądem.Pewnego dnia podłączyłem pralke i zrobiło się spięcie,prądu nie miałem tylko w dużym pokoju w kontakcie,z czego w innych pomieszczeniach urządzenia i światło działało jak powinno.Najciekawsze jest to że moja sąsiadka nie miała taksamo prądu w takim samym zestawie co ja.Któregoś dnia zrobiłem eksperyment i wyłączyłem korki w domu,prądu nie było w dużym pokoju w kontakcie a w innych pomieszczeniach był kto mi powie co tu jest grane :)pozd
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 04.06.2009r. 12:20
boss odpowiadam. Najprawdopodobniej masz Pan starą instalację elektryczną gdzie tylko kilka odbiorników bądź też kilka pomieszczeń jest na oddzielnym zabezpieczeniu a reszta może być zasilana bez żadnych zabezpieczeń bezpośrednio z tablicy rozdzielczej. U mnie kiedyś( ze względu na to, że jestem energetykiem przebudowałem u siebie w domu instalację) było podobnie. Jeśli się mylę to prosiłbym odpowiedzieć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xxxxxx 13.02.2011r. 17:29
Witam. Mam pytanie. Korzystałam przez 3 lata z prądu sąsiada którego działka z domem znajdują się obok mojej pustej działki.Sąsiad użyczył mi tego prądu nieodpłatnie.
Czy on lub ja tak formalnie to możemy mieć teraz z tego powodu jakieś problemy prawne, np ze strony ZE? Czy jest to nielegalne?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xxxxxx 13.02.2011r. 17:30
Witam. Mam pytanie. Korzystałam przez 3 lata z prądu sąsiada którego działka z domem znajdują się obok mojej pustej działki.Sąsiad użyczył mi tego prądu nieodpłatnie.
Czy on lub ja tak formalnie to możemy mieć teraz z tego powodu jakieś problemy prawne, np ze strony ZE? Czy jest to nielegalne?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: XXXX 09.07.2012r. 18:08
Witam. Mam pytanie. Zgodziłem się sąsiadowi na poprowadzenie linii energetycznej przez moją działkę. Teraz wynikły różne problemy nie do końca związane z tym podłączem. Mam pytanie czy jest jakaś możliwość wycofania się z tej zgody, jeśli on jeszcze nie mieszka, ale podłącz już ma zrobiony? Jak to wygląda od strony prawnej i od strony ZE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: XXXX 09.07.2012r. 18:08
Witam. Mam pytanie. Zgodziłem się sąsiadowi na poprowadzenie linii energetycznej przez moją działkę. Teraz wynikły różne problemy nie do końca związane z tym podłączem. Mam pytanie czy jest jakaś możliwość wycofania się z tej zgody, jeśli on jeszcze nie mieszka, ale podłącz już ma zrobiony? Jak to wygląda od strony prawnej i od strony ZE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: alex 06.12.2012r. 14:59
To zależy czy sąsiad wykosztował się na przyłącze energetyczne - tzn ile wydał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wolny najmita 27.04.2005r. 15:55
czy istnieje jakiś akt prawny regulujący dostęp do sieci w nieco "inny" sposób chodzi mi o Powerline Ethernet ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hjf 04.05.2005r. 16:21
Jeśli o chodzi o moc cieplną zamówioną, to klienci są tu górą i mogą dowolnie ciepłowników oszukiwać, można nawet sobie przekalkulować, że jak będzie surowa zima raz na 8 lat, to nawet jak mnie złapią, to mi się to opłaci. Rozwiązaniem byłoby umawianie się stron na sprawdzenie mocy przy 0'C i wsp. korygujący do przeliczeń na -15'C.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fifek 29.03.2006r. 16:03
A słyszałes hjf o tym jak ciepłownie oszukują klientów. Na przykłąd w Skarżysku gdzie króluje MVVwykres uporządkowany pokazkuje, że ludzie mogliby zamawiać mniej o jakies 40% mocy. Ale nie zamawiają mniej bo trzeba utrzymywac 3 kotły które nie są nikomu potrzebne i URE to teleruije. Nie wspomnę o tym, że są sytuacje gdzie więcej się sprzedaje niz wychodzi z kotła. Ale co tam skoro mozna wypłacac duywidendy w ciepłownictwie to mozna wszystko. Za 20 lat inwestorzy oddadza nam zdekapitaliowane sieci i powiedza ateraz się martwcie my już swoje zarobilismy. Dlatego są tak wkurzeni Gdańskiem ci z Lipska bo tam, ktoś był sprytniejszy wyssał pieniądze wcześniej. A niemcy mysleili, ż eto oni będą ciagnąc kase. Niestety towarzyse byli sprytniejsi a ekonmia marksistowska takie proste numer znała nie od dzis.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TOM 04.05.2005r. 20:00
Odpowiedź dla toko Obowiązek dopilnowania mocy zamówionej przez odbiorców leży w gestii ZEC. Lecz jednak zależy też to od sposobu regulacji sieci ciepłowniczej (jakościowa, ilościowa, mieszana). Tradycyjnie najczęściej oblicza się przepływ nominalny dla zamówionej mocy i ustawia na zaworze regulacyjnym (różne typy zaworów BALLOREX etc) ten przepływ (oczywiście plombuje się zawór). Jak już jednak ktoś coś zrobi nielegalnie, to wykryje to i tak ciepłomierz (podstawa do nałożenia kary). Rzadko się zdarza, aby to przedsiębiorstwo energetyczne było winne. No i jeszcze są rozporządzenia itp oraz umowa z odbiorcą, w której też są zawarte jakości przesyłania i dystrybucji ciepła itp.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kokonisko 05.05.2005r. 14:26
zgadzam się zupełnie z TOMEM. Ustawienie (zdławienie) przepływu balloreksem powoduje, że przy zbyt małej zamówionej mocy (i zbyt małym przepływie) instalacja wewnętrzna pod wzgledem hydraulicznym staje się niestabilna i końcówki niedogrzewają. I to właśnie jest największą karą dla odbiorcy. Przedsiebiorstwo ciepłownicze musi bezwzglednie pilnować przepływu, a jak odbiorca sie skarzy to odpowiedziać, że przepływ zwiekszymy, ale jak zwiakszą moc zamówioną. Klient nasz pan. Przećwiczyłem to na systemie, ktorym zarządzam. Jeśli się jest konsekwentnym, to potwierdzam skuteczność. Zarzadcy budynków zaczęli się bać za bardzo zmniejszać moc zamówiona, bo mięli po tym kilka awantur z mieszkańcami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 11:49
Do przedmówcy: owszem temat wygląda jak przedstawiłeś , ale jednak większość budynków ma przewymiarowaną moc zam. i nikt biednym lokatorom tego nie uświadamia- a oni przecież płacą.Fakt że w cieple temat mocy zam. jest o wiele bardziej łagodniejszy(średnia jednogodzinna z 24h-§42p.3 R.Taryfowego).Inaczej jest w elektrycznej mocy zam.Tu odbiorca jest karany bardzo za przekroczenie (o ile ukł.pom. to wykrywa). Każdokrotna nadwyżka przekroczenia 15-to min. mocy zam jest sumowana i obciążane podwójną wielkością stawki- można pójść z torbami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mikel 09.05.2005r. 09:42
fajnie ze mozna ten dokument otworzyc lub sciagnac na dysk :-/ nie moge go sciagnac !!!!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: redakcja CIRE 09.05.2005r. 10:19
Szanowny Panie! przyczyn, dla których nie może Pan otworzyć pliku PDF (chyba najbardziej uniwersalnego formatu w sieci) może być wiele - niekompatybilna wersja Acrobat Readera (do ściągniecia ze strony Adobe), problemy z połączeniami do serwerów FTP, zbyt wolne łącze etc.Jeżeli ciągle nie jest Pan w stanie ściągnąć pliku od nas, jest on także dostępny pod adresem: http://www.ure.gov.pl/prawo/prawo_energetyczne_3_05_05.pdf
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miki 11.02.2006r. 15:20
szukam ustaw o prawie energetycznym gdzie to kurde jest
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mariusz 13.06.2007r. 13:13
Mam pytanie. Chodzi o indywidualnego odbiorce na pryw posesji. Skrzynka "energetyczna" wraz z licznikiem, zabezpieczeniem przedlicznikowym, powinna znajdować się w miejscu dostępnym dla pracowników ZE. Jednak czy nie powinna ona się znajdować na terenie posesji??? Jaką odpowiedzialność za zniszczenie przez wandala lub rabusia w/w urządzenia ponosić miałby odbiorca???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jacek 01.09.2005r. 17:21
Zakupiłem blaszaną skrzynkę licznikową podtynkową do garażu. Okazuje się jednak, że Lubelskie Zakłady Energetyczne wymagają skrzynek z tworzywa sztucznego. Czy jest jakiś przepis określający materiał na skrzynki licznikowe? Dodam, że moja skrzynka posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy 22.11.2005r. 19:19
gdy spółdzielnia mieszkaniowa jest producentem ciepła i dystrybutorem, a rozlicza odbiorców w.g rzeczywiście poniesionych kosztów musi w.g ustawy energetycznej określać moc zamówiną?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Magda 02.09.2005r. 17:19
Dzierżawię lokal i placę za energie włascicielowi budyku bo on sam wystawia mi faktury. Czy może on na tym zarabiac? bo dostaje zawyzone faktury. tzn nalicza mi wieksza kwote za jednostke. czy to jest zgodne z prawem?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 07.06.2006r. 13:56
jest jasno określone, że każdy dostawca energii elektrycznej, który zarabia na dostawie i/ lub sprzedarzy energii elektrycznej jest musi posiadać koncesję na sprzedarz i dystrybucję jak mają to podmioty typu spółka dystrybucyjna( potocznie nadal nazywany zakładem energetycznym- np. Stoen), Operator Handlowo- techniczny. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do wytwórców energii- musza posiadać koncesję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasik 31.08.2006r. 13:28
właściciel, wynajmujący nie jest sprzedawcą energii, wszelkie faktury które wystawia wystawia jako administrator budynku za świadczoną przez siebie usługę udostępniania lokalu i jego zaopatrzenia w niezbędne żródła, prąd, wodę itd. Do takich faktur oprócz rzeczywistego zużycia dolicza się koszt eksploatacji, instalizacji i konserwacji urządzeń. Na fakturze jednakże musi być wyodrębniona stawka za energie od bezpośredniego dostawcy w przeliczeniu na zurzycie i koszt eksploatacji. Jeśli tak nie jest to nadużycie- proponuje cynk do skarbówki oni będą mieli dostęp do orginalnych faktur i faktur wystawionych najemcom. Jeżeli całośc rachunków za prąd wystawionych przez wynajmujacego przewyższy kwotę z generalnego rachunku za prąd będzie miał klopoty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 04.12.2006r. 12:35
zgadzam się- ująłem poprzednio temat z innego punktu widzenia. pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 12:47
Problem wyjaśniony jak wyżej.Uzupełniająco dodam że poprostu rachunek za en.el. powinien być tzw. refakturą, czyli dokładnym przeniesieniem stawek ZE do indywidualnej ilościówki z licznika. Natomiast wystawca w/w refaktury ma prawo do ustanowienia osobnej, umownej pozycji p.t. odczyt licznika, wystawienie faktury itp. Na pozycję tą powinien mieć osobną kalkulację, z przedstawieniem jej pododbiorcom.Jest to np. od 2 do 5 zł w zależności ile tych refaktór wystawia. Jeśli jest inaczej groźba pójścia do skarbówki powinna pomóc uregulować ten problem.Na en.el. nie może zarabiać, ale zwrot kosztów za swoją pracę refakturowania-tak.Ale jeszcze umowa najmu lokalu, w punkcie rozliczeń za czynniki energetyczne i wodę powinna regulować ten problem.Jeśli tam nic niema na ten temat to można i te 2-5 zł. zakwestionować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jacek 16.09.2005r. 12:57
Ja mam problem następujący: Złożyłem wniosek do ENERGII o wydanie warunków przyłącza do mojej działki budowlanej. Po kilku tygodniach dostałem odpowiedź z określonymi warunkami oraz druk umowy przyłączeniowej. Jakież było moje zdziwienie , że w umowie ENERGA zawarła punkt: cyt."Projekt budowlany i wykonawczy przyłącza wraz z kosztorysem opracuje WNIOSKODAWCA" czyli Ja?? W myśl Prawa Energetycznego ENERGA jako dostawca energii powinna wykonać przyłącze do mojej działki wraz ze wszystkimi formalnościami w ramach opłaty przyłączeniowej która wynosi 122,00 zł/kW. Dlaczego chcac kupować "marchewkę" mam kupić sprzedającemu "stragan" ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 07.06.2006r. 14:03
zależy jak dawno to było. W myśl prawa dostawca energii( czyli spółka dystrybucyjna) ma obowiązek wydać warunki przyłączenia oraz jeżeli ewentualny przyszły odbiorca zobowiazuje się spełnić owe wymagania; ma obowiązek danego odbiorcę podłączyć do swojej sieci. kiedyś nie było to dokładnie określone i zakład energetyczny zmuszał( dobre określenie) odbiorcę żeby na własny koszt budował przyłącze i oddawał je na własność temuż zakładowi. Inaczej się to również obecnie ma do podmiotów, które mają prawo korzystać z usługi przesyłowej zakupując energię elektryczną na rynku energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mpajko@wp.pl 21.08.2006r. 19:52
co to zanaczy ma prawo korzystać z usługi przesyłowej zakupując.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 04.12.2006r. 12:46
ostatnio były małe problemy z klasyfikacją kto ma takie prawo. Obecnie o ile się orientuję do korzystania z usługi przesyłowej( czyli jest się podłączonym do sieci dystrybucyjnej lokalnego zakładu energetycznego np. Warszawa- Stoen ale płaci się tylko za to, że jest się do niej przyłączonym[ tzw. opłata znaczka] nie płacąc za pobieraną energię) ma każdy podmiot nie będący odbiorcą indywidualnym( czyli przędsiębiorstwa, firmy). Co prawda w rzeczywistości jest tak, że za odbiorców indywidualnych( ale większa grupa tych odbiorców) może występować podmiot, który może określić zapotrzebowanie tej grupy odbiorców na energię. Jeśli zdołałem wytłumaczyć to mnie to cieszy. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Elżbieta 22.10.2005r. 18:33
Poszukuję wymagań dotyczących laboratorium chemicznego w ciepłownictwie. Gdzie maożna znaleść informacje na ten temat??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bazyl 09.11.2005r. 20:19
. Zarzuca się mi prymitywne manipulacje przy liczniku jest dla mnie nie do przyjęcia. Chciałbym podkreślić że licznik zamontowany był w takiej wnęce gdzie przestrzeń ogranicza zarzucane mi wywiercenie otworu w obudowie licznika. Bardzo dziwne jest to że trzech pracowników Zakładu Energetycznego Gdynia po bardzo wnikliwych oględzinach licznika przy świetle dziennym nie zauważyła żadnych rys ani znaczącego otworu o średnicy 1.5 mm. pod kołnieżem obudowy Niezrozumiałe dla mnie jest to, że mimo, że nie było na miejscu wymiany licznika żadnych zastrzeżeń licznik został przekazany do ekspertyzy. . Jeżeli pracownicy Zakładu Energetycznego Gdynia przy demontażu nie zauważyli stwierdzonego otworu przez eksperta to i ci którzy zakładali mi licznik mogli tego nie zauważyć. moje zużycie energii elektrycznej utrzymuje się na jednakowym poziomie w okresach obrachunkowych i wystawione faktury płaciłem zawsze w terminie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasik 31.08.2006r. 13:36
niestety w kwesti nielegalnego poboru energi klient jest zawsze na straconej pozycji. Nie mozna się od niej odwoływać w normalnym trybie jedyną możliwością jest sądowe postępowanie. Próby negocjowania i walki z energetykiem kończą się zazwyczaj tak samo- podtrzymują swoje stanowisko. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zawsze stwierdza że jest niewłaściwy w takich sporach. Można spróbować u Powiatowego Rzecznika Konsumentów, w Gdyni funkcjonuje też bezpłatna poradnia prawna. Powodzenia, ale uprzedzam mam za sobą kilka niezależnych spraw sądowych w tym temacie- nie ma na co liczyć, jak twierdzą że to kradzież energi to takim pozostanie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miś 30.11.2006r. 21:39
sam jestem monterem i trochę to dziwne co mówisz ponieważ, jeżeli oni nic nie stwierdzili to dlaczego wysłali go do ekspertyzy, musiał być powód i protokół który był podpisany przez ciebie i monterów w momencie wymiany ( zdjęcia ) licznika. Jeżeli chodzi o tą wnękę to nie jest dla mnie argument nie takie rzeczy widziałem :))))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lesio 16.11.2005r. 12:32
jaki jest dopuszczalny spadek napięcia w sieci dla odbiorców indywidualnych na terenie miast ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 09:05
nie ma znaczenia czy to misato czy wieś -10% +6% / a szczegóły w rozporządzeniu z dnia 20 grudnia 2004 (Dz.u. nr 2 poz 6 z 2005)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 13:13
Zależy co rozumiesz za spadek.Czy sytuację stałą- to tak jak wyżej wyjaśniono(od 2009 będzie +/- 10%)..Ale wręcz brak napięcia to od 01.01.06 możliwy jednorazowo do 24 h, a w roku do 48h.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mario 29.12.2005r. 21:00
kto wie jakie przepisy regulują kto powinien posiadac uprawnienia eksploatacyjne do 1Kv
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 13:19
Rozp.M.Gosp.. z 28.04.2003 (Dz. U. Nr 89, poz. 828 i Nr 129, poz. 1184).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: krzysiek 02.01.2006r. 19:18
prosze o pomoc!!!!jak zmusic ZE do szybkiego podłączenia energii?mam podpisaną umowe z terminem wykonania 1 rok!podpisalem umowe w listopadzie i ZE w umowie napisal ze termin wykonania bedzie w listopadzie przyszlego roku!paranoja!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: seb 06.01.2006r. 14:43
Ja dostałem termin 2 letni i złożyłem wraz z 2 sąsiadami podanie o skrócenie tego terminu do 3 miesięcy deklarując jednocześnie sfinansowanie projektu. Jest szansa na pozytywną odpowiedź, bo odcinek linii do wybudowania nie jest długi. Jednak zależy to w całości od ZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:50
po co zmuszać ? wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować własne inwestycje. a jeśli sie odpowiednio wcześniej nie planuje to potem ma sie pretensje do zakładu, który musi planować wydatki na dany rok - to jest ogromna firma, która musie wiedzieć ile ma zamiar wydać w następnym roku, żeby potem nie popaśc w długi. planować , przewidywać, dopytywać sie i trzymaćręke na pulsie - jaie to proste ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: oburzona na ZE 25.09.2007r. 15:54
wcale nie prawda, że planuje, miałam termin wykonania przyłącza 3 lata wszelkich formalności dopełniłam odpowiednio wcześniej, a i tak ZE opóźnił się z wykonaniem przyłącza 2 miesiące
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darkosta 12.11.2007r. 12:05
Czy te opoznienia przypadkiem nie dotycza ZE Energa Slupsk?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: dandi 24.10.2008r. 20:36
ale 1 rok to znaczy ,że oni wybudują w ciągu 1-go roku od daty wydania decyzji administracyjnej (pozwolenia lub zgłoszenia na budowę) a nie jak wszyscy myślą rok od podpisania umowy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: doti 07.01.2006r. 19:00
Witam? Mam pytanie gdzie moge uzyskac informacje dotyczaca planów związanych z ewentualna rozbiórka linii wysokiego napiecia w Pzonaniu??? Chodzi mi o to, iz jestem włascicielem działki przez którą przechodzi linia wysokiego napiecia, dowiedziałem sie ze ma ona byc jednka zastapiana inna o wiekszej wydajnosci. Gdzie moge dowiewiedziec sie czegos na ten tema w Poznaniu??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:45
może w starostwie - plany zagospodarowania terenu / a jeśli nie to tylko u właściciela linii
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:46
dodam tylko ze właściciel wcale nie musi udzielić informacji jakie ma plany związane z linią
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: adam 09.01.2006r. 15:25
witam. mam takie pytanie mam dzialke na ktorej stoi 4 slupy energetyczne i jeszcze 4 w jednym miejscu z transformatorem ,malo tego jeszcze przez ta dzialke przechodzi kabel w ziemi do hydroforni. czy moge miec jakies roszczenia do zakladu energetycznego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:44
oczywiście że nie możesz mieć :) a jeśli bedziesz miał roszczenia to sprawa zapewne trafi do sądu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eMBe 27.02.2008r. 14:17
możesz a nawet powinieneś mieć. Oczywiście dostaniasz odmowe, pozostaje droga sądowa. Precedensy sądowe- pozytywne były w Poznaniu i Wrocławiu. Finał jest podobno polubowny . Kto to przrszedł-proszę o wskazówki np. co do szer. pasa pod niskim,średnim i wysokim napięciem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: janusz 03.09.2017r. 12:47
Witam! w jakiej odległości od granicy może powstać skrzynka z prądem?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Nauta 10.01.2006r. 21:51
Witam. Mam małe pytanie. Na jakiej podstawie dostawcy energii elektrycznej żądają załączenia / ksero ,,dokumentu potwierdzającego tytuł prawny Wnioskodawcy do korzystania z obiektu"? Nigdzie nie znalazłem podstawy prawnej do takiego żądania. W chwili obecnej zawieram umowy o dostwę energii elektrycznej w różnych miejscach Polski i wszyscy żądają -umowy najmu, lub umowy kupna posesji. Takie dane są chyba im nie potrzebne. Jednocześnie nie chcą przyjąć oświadczenia o prawie mojej firmy do danego lokalu czy posesji. Wydaje mi się że ftakei dane są całkowicie niepotrzebne dostawcy energii elektrycznej. Moje umowy najmu są sprawą między naszą firmą a najemcą i / ewentualnie urzędem skarbowym / więć na jakiej podsatwie obcy podmieot gospodarczy chce otrzymać i przetwarząc takei dokumenty?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: egrze 20.04.2006r. 10:47
Obowiązek ten jest zapisany w Dz.U nr 2 poz 6 z 6.01.2005, par6 ust 6. pkt 1
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miś 30.11.2006r. 21:47
ponieważ nie mogą sobie pozwolić na błędy, są różne sytuacje i zdarzenia. Gdyby tego nie wymagali mogłoby dojśc do takich paradoksów że np. sąsiad sąsiada pozbawił by energii bo go nie lubi lub odwrotnie jedna "firma "drugiej narobiła by kosztów i problemów proste nie :)))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 13:28
Rozp.tzw. przyłaczeniowe - §6 ust4 . pkt 1. Do wglądu orginał lub kopia z zaciemnieniem spraw finansowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: headhunter :) 12.01.2006r. 15:06
jeśli jest na forum jakiś analityk rynku energii - proszę o kontakt na maila: magan25@o2.pl - pilne!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ALFA 19.01.2006r. 14:37
Kupiłam 1/2 domu . Stajak prądowy sąsiadów umocowany jest na mojej połowie dachu, główne zabezpieczenie sąsiadów znajduje się również na moim strychu. Wkrótce zamierzam zmieniać dach oraz wyremontować poddasze. Czy mogę zmusić sąsiadów do zabrania ich głównego zabezpieczenia i stojaka prądowego z mojej strony. Ps. stojak umocowany jest na spróchniałej już belce, boję się , że może się to zarwać i stojak wpadnie mi do mieszkania. Co robić?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:31
dogadać się z sąsiadem. albo iść do sądu i mordować się przez lata ;) ja osobiście nie lubie jak mnie ktoś zmusza do czegoś.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TeTetka 24.01.2006r. 10:46
Zaktualizowany na 13.01.2006 tekst PE można znaleźć na stronach URE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krystyna 28.01.2006r. 19:24
Moja Spółdzielnia rozlicza swoich zcłonków na podstawie stawek indywidualnych od 2,80 do 4,10 za m2 powierzchni grzewczej co Wy na to
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kataryna 21.04.2006r. 22:14
A tak chciałem zapytac według jakiej linii podziału dzili się tych co płacą 2,80 zł i tych co płacą 4,10 zł bo to strasznie ciekawe. Ale genralnie te 4,10 zł /m2 to mocno za duzo. Ja koleżanko Krystyno za ogrzanie 58 m2 zapłaciłam za 2005 rok 540,18 zł !!!. To wychodzi mniej niż 1,00 zł za m2 miesięcznie. Nikt mnie nie grzeje z boku z dołu czy od przodu. Nie oszczędzam - mam małe dziecko. Fakt że zaliczki zapłaciłam 967 zł - bandytyzm - za 2005 rok ale zwrócili elegancko nadpłatę. Rocza opłata stała za moc i przesył wyniosła u mnie 6,88 zł za m2. a za 1 GJ zużytego ciepła płacę 26,47 zł. Przez rok moja rodzina zuzyła 5GJ na potrzeby CO. Wnioski nasuwaja się same ten wasz prezes spóldzileni to normalny hosztapler pewnie jeszcez zczasów komuny albo niudacznik i on na was zarabia na lewo lub opłaca towaryszy z SLD i tych z dawnych lat co sie jescze nie nauczyli płacic czynszów a takich jest wielu. Pewnie nie uwierzysz ile opłat za czynsz jest co miesiąc umarzana przez presesa. Zainteresuj sie temartem polcam w końcu dobrze wiedziec na co ida Twoe pieniądze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 28.01.2006r. 20:50
Pracuje jako elektryk w zakładzie pracy.Teraz jestem po szkoleniu , następnym z kolei, i posiadam świeżo zdobyte Świadectwo Kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Zakład pracy zabrał mi orginalne świadectwo i dał kserowane.Czy miał takie prawo?. Jeśli nie to gdzie mogę się odwołać
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:17
powienieneś posiadać oryginał przy sobie / kserokopia potwierdzona za zgodność powinna byćw aktach zakładu. może pracodawca nie ufa Ci - boi sie że je zgubisz lub uciekniesz z pracy .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mariuszek 13.09.2012r. 08:32
Argumentacja dla Kolegi Andrzeja.
Musisz mieć oryginał swojego zaświadczenia kwalifikacyjnego dla siebie- z prostej przyczyny-
zaświadczenie takie wydał URE a nie Twój zakład pracy.To jest właściwe rozumowanie.
Pozdrawiam MK
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: junior96 02.02.2006r. 10:55
Jestem wykonawą instalacji elektrycznych. Wykonywałem instalacje w nowym budynku. Klijent posiadał już licznik i odpowiednią moc w budynku starym.Wystarczyło zasilić nowy pozalicznikowo z istniejącego układu. Odbiorca posiadał zgode z ZE na wyniesienie licznika na słupa linii znajdującego się na jego działce.Wtrakcie prac klijent doszedł do wniosku że stary budynek wyburzy bo nie nadaje się on do remontu.W takiej sutuacji W.L.Z poprowadziłem bezpośrednio do budynku nowego.Defakto przyłącze nie zmieniło trasy bo licznik pozostał w złączu na słupie, miejsce przyłączenia czyli słup pozostał bez zmian.Granica stron między ZE a odbiorcą jest na zaciskach odejściowych od zabezpieczenia w złączu z czego wynika że instalacja wewnętrzna nie jest własnością ZE.Wszelkie remonty i modernizacje instalacji pozalicznikowych są w gesti użytkownika.Klijent zgodnie z otrzymaną zgodą z ZE wykonał prace na swój koszt a ZE zażądał opłacenia mocy przyłączeniowej w wsokości 105zł/kw netto za każdy kilowat który odbiorca i tak posiadał.Na pożądku dziennym mam wiele przeróbek przyłączy gdzie ZE ponosikoszty materiałowe na życzenie klijenta i nie obciąża ich kosztami poza opłatą za kontrole instalacji.W PEnergetycznym nie znalazłem nic na ten temat aby w tym wypadku klijent musiał płacić za coś co i tak już posiadał. Uważam że to chyba coś nietak.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:11
zależy od interpretacji / zakład mógł pójśc na ręke i nie pobierać opłaty / ale z drugiej strony jest to nowy obiekt i nowe przyłączenie - potrzebna jest cała dokumentacja w tym pozwolenie na budowe/ przebudowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Go 21.08.2006r. 19:15
Chyba chory jesteś, skoro mam już przyłącze to z jakiej racji mam płacić za następne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miś 30.11.2006r. 21:58
nie jestem pewien do końca ale jeśli jest to zasilanie do działki to (chyba ) mogą ci skoczyc ponieważ nie możesz mieć dwóch układów zasilanie do jednej posesji i tak jest ty go tylko zmodernizowałeś na własny koszt oni wyrazili zgode nie mówili o odpłatności więc sio, ale jeśli to jest budynek wielorodzinny np(kamienica) to myśle że mogą
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 13:39
Jeśli zachowujesz zapotrzebowane kW- to niepowinni pobierać opłaty.Jeśli powiekszenie - to dopłata za dodatek.Jeśli inaczej idź do Rzecznika praw konsumenta lub wystosuj pismo do URE o wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: junio96 03.02.2006r. 09:05
andrzeju świadectwo kwalifikacji jest dla ciebie a pani która siedzi w biurze powinna sobie tylko wziąć xero . Ona wie że to sie je tylko niewie którą ręką.Świadectwo jest normalnym dokumentem tak jak dowód osobisty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: eagle 22.01.2007r. 13:41
No chyba że zakład zapłacił za kurs i egzamin- to tu już problem może być.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Leszek 13.02.2006r. 17:53
Czy Zakład Energetyczny zobowiązany jest płacić właścicielowi gruntów budowlanych przez które przebiegają linie energetyczne. ( a może dzierżawa i w jakiej wysokości. Przepisy prawne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 08:04
temat baaardzo złożony. nigdzie nie jest napisane ze nie powienien płacić, ale tez nie jest napisane że powienien. Sprawa zapewne skonczyłaby się w sądzie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: arek 12.03.2007r. 11:48
a jeśli na mojej działce stoi od lat trafostacja czy to zmienia postać rzeczy? na tej samej działce stoi też słup tzw trójnóg. Obstawili mnie tymi słupami że hej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kris 01.03.2007r. 22:55
Prawo własności - każdy ma prawo czerpać korzyści z swojej własności. Mam ten sam problem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piter 19.04.2007r. 09:24
mam ten sam proble!!! wystosowałem pismo do ZE i zobaczymy, podobno sądownie już były takie sprawy wygrane ale troche to trwało i kosztowało i nie wiadomo czy warto Jak ktoś już miał taką sprawę niech napisze jak dostanę odpowiedz z ZE to napiszę
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marekok/CZĘSTOCHOWY 24.04.2007r. 15:04
na mojej działce budowlanej ,otzrzymanej po rodzicach(17x70)o powierzchni ok. 10a, znajdującej sie przy gł. ulicy z mediami znajduje sie stacja transformatorowa(4betonowe słupy),od niej w obie stronyazdłuż ul. biegną po 5szt. przewodów zasilających w prąd.Stacja znajduje sie ok. 8m od ul. i 5m od granicy mojej działki z sasiadem.Następnieod stacji wzdłuż działki biegną przewody energetyczne średniego zasięgu, osadzone na 2 słupach,,V,,,aż do tójnoga, 1 słup całkowice na mojej działce, drugi w granicy zs ąsiadem . Od trójnoga biegną zwisające 3 przewodwy energetyczne w obu kierunkach.prawie cała działka zajęta przez urządzenia energetyczne napowietrzne przewody. wystąpiłem do sądu o odszkodowanie za bezprawne użytkowanie mojej działki zgodnie z prawem spadkowym.Biegły sadowy d/s energetycznych uznał,żw tych warunkach można budować dom jednorodzinny. PROSZE O PRZEPISY BUDOWLANE , KTÓRE NA PEWNO NIE POZWALAJĄ na uzyskanie zgody na zabudowe o charakterze mieszkaniowym. Uznaję ocene biegłego za tendencyjną.Chętnie skorzytsam z opinii fachowca w tej materii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Megi 01.08.2007r. 08:55
Marku, czy dokopałes sie do tych przepisów? ja takze ich szukam, ale nikt a ZE ani Wydziale Urbanistyki nie potrafi mi ich przedstawić...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: magdalena 23.04.2010r. 19:31
Po pierwsze: nawet nie próbuj, narazisz sie na ogromne koszty a w konsekwencji energetyka nie wyda ci pozwolenia na budowę. od linii sredniego napięcia są określone w prawie energ. odleglości, jest to mniej więcej 12 m od ostatniej linii- i nie ma zmiłuj się. my już to przerabialiśmy i mierzono nam na projekcie kazdy milimetr. trwalo to jakieś dwa lata- teczka pism, kupe nerwów, stresu i pieniędzy. Żałuję do dziś!!!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hana 02.12.2007r. 01:11
powołaj sie na przepisy ustawy o zagosp.przestrz. kazdy ma prawo zagospodarować swoją działkę tak jak chce,jeżeli to nie jest sprzeczne z planem zagosp.przestrz.a jeżeli gmina go nie ma to wystąp o decyzję o war.zab.i zagosp.terenu. NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W WAŁA! Enea nie może ci narzucać nic,a ty możesz dojść za bezumowne użytkowanie.Weź prawnika nieżałuj kasy bo wygrasz!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MARTHE 05.01.2008r. 17:25
JWITAM WSZYSTKICH.JA WŁAŚNIE ZAMIERZAM KUPIĆ DZIAŁKE ROLNA Z MOZLIWOSCIA PRZEKSZTAŁCENIA, PRZEZ KTORA PRZEBIEGALINIA SN.I TAK WŁĄSCIWIE ZASTANAWIAM SIE CZY JA KUPIC.CENA ATRAKCYJNA.SPRAWDZAM PRZEPISY I INNE INF.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aga 24.06.2008r. 22:03
witam,na działce rodziców(zamieszkują ja od 20 lat-wieczysta dzierżawa gruntu) na której stoją 3 słupy energetyczne wysokiego napięcia,chcielibyśmy sie dobudować lub wybudować na końcu działki,ale słupy te uniemożliwiają nam taka budowę,czy możemy zwrócić się do Energii o usunięcie słupów lub o przesunięcie ich poza teren działki.Energa za korzystanie z naszego gruntu nie płaci nam, problem polega na tym że mieszkamy w pobliżu elektrowni wodnej(ok 200m),wiec może nie mamy prawa ruszać w ogóle tych słupów. jeśli ktoś spotkał sie z taka sytuacją to proszę o poradę, jakie związane z tym są koszta, itp
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: krzysztof 20.03.2009r. 12:36
Pracowałem kilka lat w Energetyce, jeżeli chcecie budować się na danej działce to przed otrzymaniem pozwolenia na budowę musicie dopełnić parę uzgodnień: z telekomunikacją , gazownią wodociągami,kanalizacją, wydziałem drogowym i energetyką. Wszystkie te instytucje określają , czy nie koliduje to z ich urządzeniami, pobierają opłatę i podbijają zgodę bądż nie.W przypadku energetyki jest przepis: że nie wolno budować w odległości 1,5 wysokości słupa ruwnolegle do linni i pod nią.Każde pozwolenie rozpatrywane jest indywidualnie.Zakłady energetyczne zatrudniają po 9-ciu radców prawnych, aby prywatnie doradzali buntów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szyll 16.04.2009r. 21:50
to co wyrabia enea przechodzi ludzkie pojecie.Jezeli jestesmy wlascicielami gruntu a oni bezprawnie uzywaja bo stoja słupy POWINNI NAM PŁACIĆ trzeba isc do Sadu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szyll 16.04.2009r. 22:11
Enea trzeba podac so sadu zeby placila za bezumowne uzwanie gruntu-jezeli ich slupy stoja na wasze dzialce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: megg 25.11.2009r. 17:40
do aga: mam identyczny problem, ZE powiedzialo ze moze przesunąc owszem slupy ale na moj koszt, przesunięcie dwoch slupów koszt oklo 20 tysięcy!!! slupy stoja od lat, ZE nie placi oczywiscie dzierzawy nie wiem jak bylo ze zgoda na postawienie, doradzono mi pismo do ZE o udokumentowanie zgody na postawienie slupow i o ewentualna dzierzawe, sprawa do wygranie ale oczywiscie sadownie, i pewnie dlugoterminowo, szok
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robert pomorze 10.08.2010r. 17:10
MAM TAKI SAM PROBLEM JAK WSZYSCY Z WAS MAM TRAFOSTACJE I DWA SLUPY ROZKRAKI NA DZIALCE I BEDE SIE TYM ZAJMOWAL ALE NIGDZIE NIE PISZE TYLKO ZAKLADAM SPRAWE W SADZIE PRZEZ ADWOKATA BO SZKODA CZASU NA PISMA DO ZAKLADU ELETRY WIEM ZE SPRAWA JEST DO WYGRANIA ALE SCHODOW NA PEWNO NIE BRAKNIE ALE TO JEST MOJA DZIALKA I BEDE WALCZYL ZEBY PLACILI ONI SOBIE NALICZAJA ABONAMENT ZA GLUPI LICZNIK TO DLA CZEGO NIE MAJA PLACIC HARACZU ZA SLUPY PROSTE JAKIM PRAWE MAJA STAC CHYBA ZE JEST UMOWA JAKAS NA TE SLUPY TO LIPA POWODZENIA TEL 501189238
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: JM53 16.03.2006r. 20:13
Czy Zakład Energetyczny ma obowiązek zapłaty za wycięte drzew pod linią ,poza linią i czy powinnien płacić dzierżawę za stacje trafo,czy należy się odszkodowanie za wycinkę w lesie za 45 lat w sumie 10 arów
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 07:56
temat bardzo złożony. odpowiedz zależy od wielu czynników. piszesz o linii która ma 45 lat - zakład zapewne powoła sie na zasiedzenie - nabył juz je zapewne w latach 80. odnośnie drzew - odbiorca energii utrzymuje nieruchomość w sposób niepowodujący utrudnień w prawidłowym funkcjonowaniu sieci - tak mówi rozporządzenie / jeśli sie nie wywiązałeś z tego to zakład bronił jedynie swego mienia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rafal_m 30.03.2006r. 13:29
Czy prawo energetyczne, wprowadza zmiany w roku 2006 co do opomiarwania ukladów NN, w przedsiebiorstwach zakupujacych energię poza zakładami energetycznymi? Jeżli tak, czy dotyczą obowiazku posiadania podwójnego ukladu opomiarowania, prosze o wskazanie własciwego przepisu!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stach 20.04.2006r. 15:15
prawo nie wprowadza takiego zapisu ale moze być to zawarte w instrukcji ruchu i eksplatacji sieci przedsiebiorstwa, do którego dany podmiot jest podłączony
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rafał 24.04.2006r. 13:03
Dziękuje za informacje, a czy nowelizacja ustawy przewidywana na 2007 rok będzie takie zmiany wprowadzać?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: optymista 21.04.2006r. 08:15
Powyższe skróty do zmian i komentarza nie dotyczą tych samych zmian. Nic dziwnego. Nie ma takiego, który jest się w stanie połapać w tym ciągłym procesie doskonalenia ustawy. Ustawy doskonałej od samego początku. Szkoda, że z tej doskonałej ustawy już prawie nic nie zostało. Proponuję rozwiązać sprawę do dna. Przestać rozwiązywać dalej ten niepotrzebny problem. Wziąć ją i w całości wrzucić do niszczarki. Ewentualnie zostawić jeden egzemplarz muzealny. Po to żeby uczyć jak nie stanowić nikomu niepotrzebnego prawa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bogdan 06.05.2006r. 18:04
Sąsiad na którego posesji stoi słup energetyczny nie chce wpuścić monterów do wykonania przyłącza do mojej działki. Energetyka działa opiszale bo im się nie śpieszy. Przyłącze powinno być wykonane rok temu (zgodnie z umową). Porzdżcie co robić?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bogdan 11.05.2006r. 07:43
Niestety, jeżeli sąsiad nie wyraził pisemnej zgody przedopracowaniem projektu na podłaczenie ze słupa stojącego na jego działce to energetycy nie podłączą. Należy szukać innego miejsca przyłączenia lub wystąpić do odpowiedniego UG,UM o interwencję w tej sprawie. Na drodze administracyjnej można uzyskać nakaz na takie podłączenie. Z poważaniem . Były pracownik energetyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 07:52
dogadać się z sąsiadem -Tobie bardziej zależy , powienieneś pomóc zakładowi. inaczej możesz baaardzo długo czekać na prąd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zbigniew 09.05.2006r. 13:28
BARDZO PILNE - proszę o pomoc. Posiadamy skład budowlany i sprzęt o dużych gabarytach. Istnieje ryzyko uszkodzenia napowietrznej lini energetycznej i porażenia prądem. Jak zmusić ZE do przebudowy linii inną drogą lub w kablu doziemnym. Czy są na to jakieś przepisy, kto za to płaci, Czy instytucje państwowe np. " P.I.P. " mogą zainterweniować Zbigniew
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytajnik 11.05.2006r. 07:50
mogą - wstrzymać Twoją działalność. Ewentualna przebudowa należy do Ciebie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: adwys 20.06.2006r. 11:17
witam mam pytanie - czy jest jakaś podstawa prawna, która mówi, że Spółdzielnia może odciąć mi dostawy ciepłej wody jeśli zalegam z opłatami>>
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Korektor 01.08.2006r. 09:45
Witam ponownie. I znów po cichu pojawił się na stronie MG kolejny tekst projektu nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne z dnia 17 lipca wraz z uzasadnieniem. Myślę, że warto go tu zamieścić. Tylko nie sugerujcie się proszę datą 30 maja w opisie - widać webmaster w ministerstwie jest już myślami na uropie ;-) Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jarek 06.08.2006r. 12:53
zakład energetyczny planuje przeprowadzenie pod ziemią lini 1500 V w odległości 2 m od mojej działki i 10 m odmojego domu. Czy powinien zapytać o zgodę i czy powinien powiadomić o ewentualnych utrudnieniach budowlanych wynikających z tego faktu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wacek 04.06.2008r. 12:16
linii 15000 (15kV), nie przechodzą przez Pana działkę, nie muszą pytać o zgodę, bo nie jest wymagana,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: darekp07 15.08.2006r. 18:59
korzystam z energi elektrycznej podłaczonej z budynku siostry ponieważ ZE od dłuzszego czasu zwleka z podłączeniem mojego domu czy to co robię jest zgodne z prawem i czy musze otym informowaćZE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: elektryk 05.09.2006r. 21:29
Czy ktos z was wie jaki jest koszt zakupu przez elektrownie/zakłady energetyczne energii elektrycznej? Chciałbym uruchomic w swoim młynie wodnym turbine elektryczna .Jakie sa praktyki odtyczace zakupu energi przez zakłady energetyczne?, czy trzeba spełnic jakieś wymagania?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wacek 04.06.2008r. 12:14
Po pierwsze nalezy złożć wniosek do społki dystrybucyjnej celem okreslenia waerunków technicznych, a nastepnie zawrzeć umowę sprzedaży eenrgii elektrycznej, po ceniach jakie oni zaproponują
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: CKS RAV 18.09.2006r. 14:54
Wlasciciel posesji ,główny uzytkownik domu ze stalym zameldowaniem od 1995 roku sklada wniosek do ZE o wstrzymanie i rozwiazanie umowy o pobór mocy do posesji.ZE odmawia i za kilka dni zawiera umowę ze współużytkownikiem i współokatorem ze stałym zameldowaniem od 1997 roku i wyrokiem eksmisji(!).Czy ZE miał prawo zawrzeć taką umowę bez zgody i wiedzy właściciela i czy może odmówić właścicielowi prawa do decydowania o swojej własności?Czy ta umowa ma moc prawną?Przypadek z lutego 2006.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jano 23.09.2006r. 19:16
Jeden wielki szfindel !! ukady z wykonawcami instalacji śluza -- przez którą muszą przejsc wykonawcy którzy zgłaszają nowe instalacje do odbioru -- Muszą przedstawić dowody wdzięczności -- wtedy jest pieczątka i podpis PANA kierownika
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: RaV CKS Podkarpacie 02.11.2006r. 14:19
2 luyy 2006-jako wlasciciel i zameldowany od 1995r.skaladam do ZE wnoisek o wstrzymanie pradu i rozwiazanie umowy.7 lutego ZE zawiera umowe z jedynie zameldowanym od 1997 w MOIM domu lokatorem(bez umowy najmu!) widzialem oryginal umowy z lokatorem ktory znalazłem gdy lokator lezal pijany pod MOIM domem (!)bez mojej wiedzy i zgody przepisano takze licznik na ww.lokatora.30.02.2006 lokator otrzymal wyrok eksmisji.21.08.2006 ponownie skladam wniosek o wstrzymanie energii w domu na okres 6miesiecy z zachowaniem ukladu pomiarowego(nadal nie zostalem oficjalnie poinforamowany przez ZE ani czy umowe ze mną zerwano ani ze podpisano z zamieszkujacym mój dom.)ZE ponownie odmówił wstzrymania energii w calym domu.20.10.2006 osobiscie pofatygowalem się do ZE .tam dopiero poinformowano mnie o umowie lokatora i zerwaniu ze mna.OK.Wiec zostawiilem pisemny wniosek o zawarcie umowy z wymienionym ZE umowy o pobór mocy (jako własciciel z meldunkiem opraucz zony i córki.).ZE odp.telef.wezwal do siedziby i wyraził chec zawarcia ze mna umowy (na 1 licznik w domu??)Bylem chory,nie poszlem.29.10.06 dostalem pisemna odpowiedz ZE cyt."do czasu odzyskania przezemnie budynku brak podstaw do zawarcia ze mna umowy,obowiazuje umowa zawarta przez eksmitowanego z jedynie meldunkiem".I tak: jestem ojcem rodziny wkascicielem domu w ktorym jestem zameldowany dluzej niz "prawie dziki"lokator z prawomocnym wyrokiem eksmisji i nieobecnym w domu(wyprowadzil sie podobno)a mimo to nie moge miec wplywu na stan domu,nie mam wiedzy co sie w nim dzieje nie moge ani miec wstrzymanej ani ponownie pobierac energii.Ktos cos rozumie?Niech poradzi czy to zgodne z prawem?Co robić?Skarge do ZE czy Rzecznika praw Ob.? Mimo WSZYSTKICH TYTUŁÓW PRAWNYCH ani w te ani we wte.Zawsze odmowa.Odpiszcie prosze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tony 06.11.2006r. 12:39
mamy pomierniki przeplywowe , za które placimy co miesiąc z rozliczenia .,a ktbs robi nam jeszcze rozliczenia roczne za moc którą on pobiera a my mamy za nia placic,jezeli w umowie jest zaznaczone ze placimy za stan licznika co miesiac.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pati 23.11.2006r. 17:51
prośba o rade Sytacja jest ze przez moją działke 10 lat temu podłączono sąsiada I nie mam nic przeciw temu tylko że teraz chciałabym budować dom i to blisko tej lini (powietrzna) Oczywiście byłam w zakładzie żeby znaleśc jakieś rozwiązanie Zaproponowali abym na własny koszt zrobiła kolejne przyłączenie do sąsiada tylko naziemne (ale przezież sąsiad już chyba za to samo płacił już zakładowi) I pytanie jeśli zakład nie ma zgody własciciela ziemi to czy moge wymagac aby zakład sam zrobił przyłącze do sąsiada naziemne Co zresztą maja robić ale nikt w zakładzie nie jest mi w stanie powiedzieć kiedy Sama nie wiem czy jest sens walczyć czy to bedzie walka z wiatrakami Prosze o inf
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kali 06.03.2007r. 22:51
mam dzalke oddalona od najblizszego trafo ok.800m.Zloyzlem wniosek do ZE o przylacze i dostalem odmowe uzasadniona zbyt niskimi warunkami ekonomicznzmi a koszt przylacya dla mnie wzliczono na 270 tys. Moze ktos mi cos poradzi.Jaszcze jedno. Czy dostane pozwolenie na budowe bez decyzji od ZE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MARIUSZ 21.08.2007r. 11:27
MAM PODOBNĄ SYTUACJĘ PROSZĘ O INFO
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: k.Czarnecki 22.12.2006r. 08:25
jakie czynniki zgodnie z art.45a ust.4prawa energet. składają się na koszty zakupu ciepła rozliczane w opłatach przez SM?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WW 20.01.2007r. 15:26
Prawo w Polsce jest tak skonstruowane żeby dokopać małym i średnim firmą, które należą do Polaków!!!!!!!!!!! Urzędnicy przymykają oko na szwindle dużych firm, które nie należą do polskich obywateli, a żeby się wykazać polują na firmy małe i średnie, które mają większościowy wkład do budżetu tego dziwnego kraju. Ale co tam przecież są otwarte granice można wyjechać i szukać szczęści u innych, ale kto wtedy będzie pracował na tą armię urzędniczą w Polsce, bo nie ci, którzy przybyli, aby przejąć gospodarkę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pytający 07.02.2007r. 16:09
Czy za prowadzenie linii naziemnej (kabla zakopanego w ziemi) ZE powinien zapłacić jakieś pieniądze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: adaśko 26.02.2007r. 11:43
mam działkę budowlaną na której stoi słup oraz poprowadzona jest linia niskiego napięcia do pobliskiego domu. W chwil obecnej na w/w działce chciałbym rozpocząć budowę.Jakie muszę podjąć kroki w celu zlikwidowania lini n/n
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wiesław 25.04.2009r. 10:22
Mam podobny problem.Sprawę zacząlem od przesłania pisma do ZE powołując się na wyrok SN z kwietnia 2005 w tej sprawie który zapadł na korzyść powoda i jest uważana jako wykładnia w tej materii.Walka z gigantem jest zawsze żmudna i długa.dobrym sygnałem dla wszystkich którym zawłaszczono działki jest przygotowywana ustawa o procesach zbiorowych. Wystarczy wtedy założyć stowarzyszenie i będzie łatwiej dochodzić swoich praw. Narazie radzę zacząć batalę bez ponoszenia kosztów poprzez napisanie stosownego pisma.Racja w myśl prawa jest po naszej stronie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zdzisław 12.03.2007r. 22:15
mam problem!!!!!!!w roku 2004/2005 zużyłem 3119,80 jpko za co zapłaciłem 2021,13zł ale w roku 2005/6zużyłem wg podzielników CO, 3027,65 jpko. spółdzielnia żąda 3120, 81zł ogrzewana powierzchnia 69, 20 czy ktoś może mi pomóc w tej sprawie???czuje sie bezradny czy jest na to jakas rada????dziekuję z góry
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 18.03.2007r. 21:57
Poszukuje informacji na temat mozliwosci przeprowadzenia inwestycji o charakterze odzysku energi elektrycznej z solarow slonecznych . Do dyspozycji mam ok.1ha nieuzytkow gorskich o odslonietej powierzchni. Czy istnieje mozliwosc kredytowania przedsiewziecia z srodkow UE,jej programow zwiazanych z pozyskiwaniem energi odnawialnej.Jaka jest na ten czas sytuacja prawna takich projektow?.Jaka powinna byc sciezka postepowania do zalegalizowania takiej dzielalnosci gospodarcze-spelnienie wymogow?.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Magda 18.04.2007r. 19:32
czy mam obowiazek płacenia rat planowanych? czy moge domagac sie rozliczania ze zuzytą energie elektryczną na bieżaco bez rat palnowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sławek 16.05.2007r. 21:53
.kupiłem działkę bud.i chcę zbudować dom .działka znajduje się na terenie ,gdzie ma powstać osiedle-istnieje plan zagospodarowania przestrzennego.pytanie-czy zakład energetyczny ma określony przepisami termin wykonania przyłącza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tetetka 02.06.2007r. 19:30
W URE zaktualizowana ustawa na 01.06.2007 Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Włodek 24.06.2007r. 14:50
W sierpniu ub.roku kupiłem mieszkanie.W lutym tego roku stwierdziłem nadmierne zużycie en.el,wezwałem ekipę techniczną ,która stwierdziła ,że licznik obraca sie o 150%szybciej niż powinień i zabrali go do ekspertyzy.Ekspertyza wykazała,że ktoś przy nim manipulował jakimś magnesem.Obłożyli mnie karą za nielegalny pobór energii.Nie jestem pewien czy poprzedni właściciel tego nie robił,bo obecnie mieszka tam syn który na tym się nie zna.Po zakupie mieszkania zakład energetyczny nie wymieniał licznika ,tylko zastanawiam się czy powinien.Proszę o pomoc.Co teraz zrobić bo suma jest znaczna.pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jurek 11.11.2007r. 18:57
kto odpowiada za stan licznika energii el. poza lokalem mieszkalnym np. na korytarzu /miejsce ogólnodostepne/?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 12.11.2007r. 14:59
Z tego co Pan naklikał wynika że układ pomiarowy jest po stronie dostawcy i jako taki jest teoretycznie zabezpieczony całkowicie przez dostawcę( przynajmniej ja to tak interpretuję- choć mogą wchodzić dodatkowe elementy). Za stan układu pomiarowego w tym przypadku powinien odpowiadać dostawca. Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ferynant 28.11.2007r. 16:48
w 1998r wybudowalem linie energetyczną napowietrzna o dlugosci 67m . koszt tej budowy pokrylem z wlasnej kieszeni . Następnie linię ta przejął rejon energetyczny na podstawie druku PT . obecnie linia ta jest rozbudowywana w związku z tym czy mogę ubiegać sie o częsciowy zwrot kosztów poniesionych przez mnie od nabywców którzy obecnie przedłużają wybudowaną przez mnie linie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 03.12.2007r. 14:44
Z tego co się orientuję to nie. Przepisy i ustalenia jeśli idzie o te kwestie nie sa do końca sprecyzowane. W pewnym okresie( i nadal chyba tak jest z tego co się orientuję) linię nadal do siebie prowadzi an swój koszt odbiorca i przekazuje ją na eksploatację zakładowi energetycznemu do sieci, którego się przyłączył( nie mylić z dostawcą energii gdyż w obecnym czasie nie musi być usługa przesyłowa powiązana z dostawą energii). Zakład energetyczny się w ten sposób zabezpiecza przed utratą pieniędzy na inwestycję przy ewentualnej emigracji klienta do innego dostawcy( inwestycja nie jest tania- sam Pan zresztą wie gdyż to Pan płacił). A że musiał Pan przekazać na majątek Zakładu Energetycznego tą część linii to niestety wynika z tego że jest granica między częścią dostawcy i odbiorcy( najczęściej przy układzie pomiarowym). Ponadto co jest po stronie dostawcy to on z tym może robić co chce czyli nowych odbiorców też przyłączać. Najważniejsze jedynie co Zakład energetyczny obowiązuje to jedynie parametry jakościowe dostawy energii( czyli czasy itp- których nawiasem mówiąc nie da się udowodnić w razie jakiś przekroczeń).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Paweł 29.12.2007r. 07:22
kupiłem dzialkę budowlaną,ma powstać odiedle, stoją już 4 domy, elektrownia nie chce doprowadzić prądu, wytyczyła tylko 1 drogę prowadzącę przez inne działki, właściciele działek nie zgadzają się na słupy,elektrowni umywa ręce, co robić?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 29.12.2007r. 12:51
na jakim napięciu się chce pan zasilać i czy dowiedział się pan z jakiego względu zakład energetyczny( nie elektrownia) bądź ewentualny dostawca wytyczył tylko tą trasę? Jeśli nie ma możliwości aby ewentualne podłączenie do sieci elektroenergetycznej było jedynie tą trasą jaką wytyczył zakład energetyczny to proponowałbym zapoznać się z ewentualną trasą linii na innym napięciu( najprawdopodobniej chce Pan na niskim napięciu dostać zasilanie co jest o tyle ekonomiczne na krótki czas eksploatacji a nieekonomiczne ze względu na długą eksploatację). Ponadto należy brać również pod uwagę rozwiązanie takie, że na niskim napięciu są ograniczenia odległościowe. Zasilanie od stacji SN/nn na niskim napięciu jest warte rozpatrzenia jedynie jeśli mamy do czynienia z niedużymi odległościami od owej stacji( orientacyjnie dla linii napowietrznych okołol 1 do 2 km, dla linii kabblowych te odległości są zazwyczaj mniejsze).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: G.T. 11.01.2008r. 14:23
Chcemy budowac dom,dostaliśmy już pozwolenia. W warunkach dotyczących Energetyki, zażądano od nas zrobienia "obostrzenia" przepraszam ale nie bardzo pamiętam jak prawidłowo sie to pojęcie pisze.Fakt jest taki , ze do tej pory nic nikomu nie przeszkadzało,i nie zagrażało życiu A mieszkają na tym terenie też teściowie. Teraz nagle Elektrownia żąda żebyśmy na swój koszt zabezpieczali ich słup,z którego nawet nie będziemy korzystać .Czy to zgodne z prawem ? To w takim razie może my powinnismy zażądac zapłaty za dzierżawę ,bo słup stoi na naszej działce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 21.01.2008r. 13:14
obostrzenie w tym przypadku pewnie wiąże się ze zmianą słupa przelotowego na słup odporowy( bądź kilku słupów). Związane jest to z wymaganiami odnośnie możliwości tego, że linie napowietrzne są budowane ekonomicznie; istnieje kilka typów słupów( ze względu na potrzebę podziału tu): - słupy odporowe, - słupy przelotowe. Pierwsze stosowane są w tych miejscach, gdzie wymagana jest wzmocniona konstrukcja tak by zakończyć linię( przy czym dodatkowe zadanie to utrzymanie odpowiedniego naciągnięcia linii), zmienić kierunek linii bądź też w miejscach jak tu spowodować wzmocnienie konstrukcji tak by zmniejszyć możliwość ewentualnego przewrócenia się linii na jakiś dom czy drogę itp. Słupy przelotowe( te są pewnie teraz zamontowane w tych punktach w których wymagają obostrzeń energetycy) stosowane są pomiędzy słupami odporowymi. Jeśli się pan/i interesuje tym i czegoś się więcej dowiedzieć chce to odsyłam do literatury typu podręcznik dla technikum elektrycznego z przedmiotu urządzenia elektryczne bądź nawet do Poradnika inżyniera elektryka( tu również jest trochę ale zdecydowanie jest to w wersji to co najważniejsze). W każdym razie proponuję zapoznać się ze szkicami słupów żeby zobaczyć istotę dlaczego jest w ten sposób. Pozdrawiam i miłego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Damian 11.01.2008r. 16:33
Czy Krótkotrwałe codzienne wyłaczenia pradu ( 3 x na dzień około 5 min ) mają wpływ na urządzenia tj. komputer , drukarka oraz AGD i czy jest to zgodne z UNIJNYM PRAWEM a także czy jest akt prawny dotyczący mojego problemu czyli co wilno dostawcy a czego nie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 21.01.2008r. 13:52
Już na podobne pytanie odpowiadałem gdzieś na tym forum ale jak coś to ponawiam; Jeśli idzie o prawo dotyczące dostawców energii elektrycznej to obowiązuje ich kilka elementów określającej jakość dostawy/ jakość energii elektrycznej( często mówiąc jakość energii elektrycznej myślimy o dostawie i jakości parametrów samej energii). Każdy zakład energetyczny( o ile mi wiadomo to każdy dostawca) dodatkowo sam ustala sobie wartości jakościowe dostawy i samej energii( oczywiście o wyższych parametrach jakościowych niż określają to przepisy). Jeśli idzie o owe parametry( jakościowe) to mają one określone wartości i np jeśli idzie o wartość jednorazowej przerwy w dostawie energii( tu chciał Pan się dowiedzieć o ten element czyli czas braku zasilania*) to nie może być większa niż 24h( o ile pamiętam dobrze) a łączny czas w roku to 48h( ta sama uwaga); niestety udowodnić jakiekolwiek przekroczenie jest niezmiernie trudno gdyż odbiorca domowy poprostu nie przeznacza dużych środków finansowych na aparaturę rejestrującą( są to drogie urządzenia i instalowane głównie w głównych rozdzielnicach firm i w energetyce na stacjach). Inne urządzenia(np. liczniki cyfrowe energii elektrycznej[ niektóre modele są wyposażone w elementy rejestrujące ewentualne przekroczenia jakościowe]) nie posiadają atestów żeby można było ich wskazania uznać za adekwantne do wykorzystania w celu udowodnienia przekroczenia parametrów jakościowych dostawy bądź samej energii elektrycznej. * odnośnie pozostałych elementów to odsyłam do lektury typu ustawa prawo energetyczne, podręczniki akademickie( skrypty) czy nawet książki dla techników elektrycznych( możliwe że jest coś w nich wspomniane). Co do oddziaływania negatywnego na urządzenia; czasu braku zasilania tej wielkości mogą się okazać niebezpieczne dla pożywienia w lodówkach( możliwe rozmrożenie) ale raczej jest to mało prawdopodobne. Natomiast bardziej niebezpieczne może okazać się przepięcie bądź krótkotrwały zanik napięcia o czasie zbliżonym do 5-100ms( podaję wartości ze względu na to że ktoś kto nie miał z nazwami parametrów do czynienia nie będzie się orientował co to takiego oraz nie zamierzam się zagłębiać tu w ten temat); sam miałem do czynienia z zanikiem napięcia( czasu nie miałem możliwości zmierzyć niestety ale mniej niż sekunda) i mimo listwy z zabezpieczeniami w komputerze miałem do wymiany zasilacz( nie listwa a ta skrzyneczka[ ] w komputerze, która zasila napędy, dyski twarde no i oczywiście płytę główną); przyczym to był zanik kolejny z rzędu( było ich wcześniej kilka) zdąrzyłem jedynie włączyć komputer i znów zanik. Podobnie może się stać z innym sprzętem elektronicznym z zasilaczem impulsowym. Pozdrawiam i miłego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ELKA 27.02.2008r. 14:51
Podpisaliśmy jakiś czas temu z energetyką umowę o dostawę energii i budowę przyłącza na 3 działkach. Okazuje się ze energetyka "skalkulowała" tę inwestycje z inwestycją na sąsiadujących działkach a ponieważ inwestor sąsiednich działek sie wycofał nie chce dotrzymać umowy z nami. Czy mają takie prawo? Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić?? Proszę o pomoc bo jesteśmy bezradni
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 01.09.2008r. 20:15
Jeśli jest podpisana umowa to wydaje mi się, że obie strony muszą się z niej wywiązać. Jeśli podpisywana była umowa między Państwem a zakładem energetycznym osobna oraz inna umowa między zakładem energetycznym a sąsiadami to na wykonanie umowy z Państwem przez zakład energetyczny nie może mieć wpływu osobna umowa( ona Państwa nie dotyczy). Pozdrawiam P.S. Ponadto są w tym celu zazwyczaj wyznaczane terminy wykonania umowy jeśli to zakład energetyczny miał wykonać przyłącze tym bardziej. A że Państwa obowiązują ustalenia z otrzymanych Warunków Przyłączenia to tym bardziej obowiązują one też i zakład energetyczny co je wydał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ELKA 02.09.2008r. 12:47
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Takim też torem idziemy, zobaczymy jak to się zakończy. Będę informować i słiżyć radą i doświadczeniem innym. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grzegorz 15.05.2008r. 20:34
Chciałem wymienić stare przyłącze do mieszkania i gdy przyjechali panowie popatrzyli i wysłali mnie do kierownika czas jaki miałem do przejechania to było ok.7 min. gdytam już dotarłem okazało się że moje podanie jest już nieaktualne .Pytanie moje jest następujące czy wczesniej powinienem zostać poinformowany kiedy taka praca będzie wykonywana ,i czy przez czas dojazdu do p. KIEROWNIKA ten pan moze bez porozumienia ze mną anulować moje podanie. Takie jaja to tylko w ZKE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej 18.05.2008r. 17:00
Mam transformator 15 KV na działce, do którego zakład energetyczny nie ma dojazdu z żadnej strony, chciałbym go przesunąć. Proszę o porady.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 01.09.2008r. 20:04
Jeśli chce Pan się zabezpieczyć przed ewentualną awarią transformatora to pozostaje panu( długo trwające) przedsięwzięcie tzn. 1. Porozumieć się z zakładem energetycznym o wydanie warunków zmiany przyłącza( praktycznie to samo co warunki o przyłączenie do sieci el-en danego zakładu- też zazwyczaj ważne około 1 roku). 2. Jeśli transformator jest w gestii dostawcy zaproponować własny projekt( znaczy wynajęcie biura projektowego co się liczy z kosztami). Jeśli Zakład energetyczny wykonałby projekt to również by Pan zapłacił i ów projekt wcale nie musiałby być lepszy( jeśli idzie o spełnienie Pańskich oczekiwań). 3. Wykonać Instalację danej stacji transformatorowej( zaprojektowanej w 2 pukncie). W razie gdy jest Pan przyłaczony do sieci SN( po stronie średniego napięcia czyli 15kV- mimo że jeśli jest Pan odbiorcą indywidualnym a nie firmą to wątpię) czyli układ pomiarowy jest na SN a transformator jest po stronie odbiorcy czyli w gestii Pańskiej jest naprawa to należy oczywiście wykonać to co w pkt 1 a później po otrzymaniu warunków wykonać projekt i instalację stacji transformatorowej. W każdym z tych przypadków biuro projektowe będzie musiało uwzględnić to co Pan chce i zweryfikować z wytycznymi zakładu energetycznego. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ROBERT 08.09.2008r. 12:30
Witam mam pytanie , czy osoba obca może załozyć licznik i podłączyć prąd nie na swojej działce nie mającej księgi wieczystej, oczywiście ta osoba traktuje ta działkę jak swoją ale nie jest uprawniona do niej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andlar 22.10.2008r. 17:40
Witam.Mam problem.Wprowadziłam, się do nowego mieszkania i mam podejrzenia, że ktoś mógł z poprzednich mieszkanców go uszkodzić, pobierać prąd na lewo...Do kogo należy obowiązek sprawdzenia i sfinansowania ew. naprawy do mnie czy do osoby od której wynajmuję lokal?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 19.11.2008r. 21:07
niezależnie od tego w którym miejscu znajduje się układ pomiarowy( licznik) o sprawdzenie zgłosić może się jedynie właściciel lokalu do zakładu energetycznego( od której jest zakupowana energia); Pani/a prawem jest prośba do właściciela lokalu o zgłoszenie zakładowi energetycznemu ewentualnego podejżenia usterki w części pomiarowej. Za ewentualne naprawy obciążany jest właściciel lokalu- przy czym jeśli w czasie jak wynajmuje Pan/i lokal właściciel pewnie w jakiś sposób wyegzekwuje to od Pani/a. Samodzielnie też można to zgłosić przy czym najprawdopodobniej zakład energetyczny będzie miał podejżenia o kradzież prądu, za które to działania w razie udowodnienia może odciąć zasilanie właścicielowi lokalu- czyli Pani/u. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: vwej lg 29.10.2008r. 16:39
pare dni temu odłączono mi energie poniewaz nie zapłacilem rachunku a to znowu nastapiło z powodu zmiany konta odbiorcy oczywiscie byłon ponaglony do zapłaty więc zwyczajni zrobiłem to (przelew bankowy na to samo kont )jeszcze raz i zadowolany żylem sobie dalej. aż u nagle wracam z pracy i w całym domu nie ma pradu .... odlaczli mi ....???? czy zakład nie ma obowiązku poinformowania mnie o zamiarze i dniu w którym mi odetna orąd i czy moga to zrobić pod mija nieobecność?? przecież mogłem zapłacic przekazem a ksa jeszcze nie doszła no i całą lodówke a racej to co w niej było szlak trafił Proszę o podpowiedz kto zawinił?? czy zmiana konta to nie jest zmiana w umowie bo podobno bylem informowany o zmianie w styczniu wraz z rachunkim jaki mi przyszedł więc nawet pozostałych zeczy nie czytałem i czy naprawde nie ma obowiązku informowania o takim fakci Dziekuje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kakaz 19.11.2008r. 19:22
Witam, mam pytanie czy zakupione przeze mnie przyłącze energetyczne przed przystąpieniem do budowy domu /2 szafki licznikowa i bezpiecznikowa główna zasilajaca z słupa/ stają się własnoscią Zakładu Energetycznego.Czy mogę wystapić o zwrot pieniędzy za zakupione szafki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: faza 24.11.2008r. 19:21
Do kogo mam dostarczyc wniosek o poszerzenie strefy wyciętych drzew przy lini 15kV- jest bardzo awaryjna przy złych warunkach ?atmosferycznych. Zakład energetyczny wycioł drzewa na odległosc zgodna z przepisami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ferdynant 08.12.2008r. 12:05
Jestem emerytowanym pracownikiem elektrowni przekazując gospodarstwo domowe swojemu synowi chce przekazać mu również licznik energetyczny jednakże nie jestem pewny czy fakt przekazania licznika nie spowoduje utraty przeze mnie deputatu energetycznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ania 09.01.2009r. 16:01
W okresie zimowym w mojej wsi planowana jest wymiana linii energetycznej.W związku z tym na parę godzin zostanie wstrzymana dostawa energii elektrycznej.Dom mój opalany jest piecem węglowym ,do którego działania potrzebna jest pompa wymuszająca obieg wody,a wiec co za tym idzie potrzebny jest prąd.Czy jeśli na skutek przerwy w jego dostawie zamarznie mi woda i np.pękną rury centralnego ogrzewania,elektrownia ponosi za to odpowiedzialność?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 10.01.2009r. 23:59
Podobną odpowiedź zamieściłem na tym forum w innym pytaniu- energetycy odpowiadają za szkody bezpośrednio wyżądzone przez ich działalność a także ewentualnie za udokumentowane poprzez aparaturę rejestrujacą( tzw. analizatory sieci)- której oczywiście odbiorca indywidualny( oczywiście Pani się nie zalicza do odbiorców typu huta) nie posiada. Zależnie od mocy takiej pompy można spróbować podłączyć tą pompkę pod UPS( zasilacz awaryjny do komputerów jeżeli takowy Pani posiada) o ile pompka ta nie przekracza mocy znamionowej UPS'a( czas rozładowania sie też liczy ale przy małym poborze rozładowanie akumulatora w UPS powinno straczyć na kilka godzin[ przy dobrym UPS]); ogólnie ostrzegam bo sam nie próbowałem takiego rozwiązania ale sądząc po charakterze odbioru( komputery są urządzeniami impulsowymi i bardziej niespokojnymi niż jakikolwiek silnik); należy jednak pamiętać o sprawdzeniu mocy( sądzę jednak, że nie jest to duża moc); w razie czego można spróbować podłączyć kilka akumulatorów samochodowych do sensownie zrobionego falownika ale nie podejżewam Pani o zapędy energetyczne. W każdym bądź razie już napisałem,że energetyka nie odpowiada za takowe szkody powstałe pośrednio z zaniku zasilania( o ile nie jest ono powyżej określonych w przepisach czasów[ obecnie o ile pamiętam to 24h jednorazowo a łącznie w ciągu roku to 48h])- no i co za tym idzie jestwręcz niemożliwe udowodnienie tego- duże zakłady przemysłowe mają rejestratory chodź nie wszystkie ale to też nie jest coś co zwróci szkody gdyż najwyżej można uzyskać jedynie zmniejszenie opłaty rachunku za dany okres rozliczeniowy. Jeśli nie jest pani zmarźlakiem( u mnie na wsi też nie grzeję do około 14 i jest mi ciepło) to proponuję spuścić część wody z obiegu Piec- bolier( termo-bolier bądź terma) i nie rozpalaćw tym czasie w piecu późneij spokojnie znów napełnić ten obieg. P.S. Obieg zamknięty wody( piec- bolier) należy czasem przeczyszczać( co się sprowadza do spuszczenia wody i napuszczenia świerzej[ obieg ten nie jest z oczyszczonej wody jak w elektrowniach czy elektrociepłowniach więc sam z siebie jest osadotwórczy- dobre warunki do osadzania zanieczyszczeń i blokowania rur]); P.S. Sam niedawno( w grudniu) miałem wymianę boliera i przez tocałkowite czyszczenie układu zamkniętego piec- bolier. Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem bądź doradziłem; w razie uwag do UPS- nie stosowałem sam więc to tylko sugestia i tyczyć sie może jedynie zastosowania o określonych parametrach( konsultacja z energetykiem[ ewentualnie producentem UPS-a]). miłego P.S. w razie jakiś błędów w pisowni- klawiatura swoje odsłuzyła więc może być trochę tego a nie sprawdzałem wnikliwie tylko na bierząco to co zauważyłem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ania 13.01.2009r. 20:17
Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jak Pan słusznie zauważył nie mam zapędów by bawić się w elektryka,a i komputera byłoby szkoda.Mam nadzieję,ze nie będzie dużego mrozu i jakoś szczęśliwie to przetrwam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: poitr 17.02.2009r. 21:15
witam.mam pytanie.kto ponosi koszty zwiazane z podłaczeniem pradu na działke budowlana ZE czy wnioskodawca.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kefaz 27.03.2009r. 10:26
Jak zmusić zakład energetyczny do wywiązania się z umowy docelowego podłączenia domu do sieci en. Dom jest już od stycznia po odbiorach, jestem tam już zameldowany, a dom jest na "przedłużaczu" podłączony do tzw "prowizorki". Umowny termin minął 7 stycznia 2009
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 31.03.2009r. 09:56
Szkoda, ze Pan nie opisał co dokładnie było zawierane z zakładem energetycznym- pytanie czy pisał Pan już umowę o przyłączenie do sieci i umowę dostawy energii elektrycznej czy tylko były wydane warunki podłączenia do sieci danego zakładu bo to są dwie odmienne sprawy i spełnienie warunków jeszcze się nie wiąże z automatycznym podpisaniem umowy. Powyższe to tak na marginesie; Jeśli została już zawarta umowa o przyłączeniu do sieci danego zakładu energetycznego to dostawca w podanym tam terminie powinien się wywiązać z umowy. Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: virpi 24.04.2009r. 08:28
Proszę o radę.Mieszkam w domu tzw.bliżniak przez mój strych biegnie kabel prądowy mojego sąsiada jest też puszka z bezpiecznikami nie zaplombowana (jest to puszka sąsiada)co mam zrobić żeby się tego pozbyć?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: michał 18.06.2009r. 10:18
Sąsiad podniósł budynek gospodarczy o jakieś 3m. nie wiem czy legalnie, a przyłącze elektryczne do mojego budynku leży teraz na jego dachu, czy to tak może zostać
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 19.06.2009r. 10:19
Fajne określenie: "przyłącze leży na dachu". Jeśli jest to przyłącze kablowe to owszem może leżeć( mimo wszystko nie wiem kto mógł wydać pozwolenie na pracę) a jeśli była to linia napowietrzna z przewodami gołymi to nie wiem kto pozwolił komukolwiek pracować w bezpośrednim zasięgu linii pod napięciem( które wg obecnej normy to 400V wartości skutecznej napięcia międzyfazowego- jeśli pan pobiera energię po linii nn). Jeśli przewody przyłącza wisiały nad budynkiem tegoż sąsiada to poza pozwoleniem na rozbudowę miał obowiązek konsultacji z właścicielem danej linii czyli pańskiego dostawcy( najprawdopodobniej i sąsiada również). Zazwyczaj rozbudowa wiąże się z zapotrzebowaniem zwiększenia przydzielonej mocy co powoduje, że sąsiad miał obowiązek złożenia do ZE wniosku o zwiększenie przydziału mocy( ten sam wniosek co o podanie warunków przyłączenia tylko z tą różnicą, że tu istnieje stan początkowy)- chyba, że moc zapotrzebowana się nie zmieni po rozbudowie wtedy nie miał takiej potrzeby. Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robo 19.06.2009r. 17:41
Cześć. Mam dwa słupy na działce i chciałbym żeby ZE przestawił je o 4 m stały by wtedy w granicy działki to umożliwiło by mi wybudowanie drogi, jakich mam spodziewać się kosztów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: andrzej 14.08.2009r. 02:13
jeżeli nie jestem właścicielem nieruchomości a przebywam na niej to mogę podpisać umowę na dostawę energii ????
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lutyst 22.08.2009r. 09:54
Witam Może ktoś mi pomoże. Przy mojej działce stoi słup energetyczny, który dostarcza prą do mojej posesji i do sąsiada, gdzie kable przebiegają nad moją działką. Zagrażają one życiu zdrowiu mojej rodziny. ZE nie zgodził się na postawienie dodatkowego słupa przy działce sąsiadów. Czy mają prawo puszczać kable do sąsiada nad moją działką? Czy coś można zaradzić?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gienwie 11.05.2010r. 21:01
Proszę o odpowiedz czy mogę wypowiedzieć sąsiadom zasilanie elektryczne, które przebiega przez mój strych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WILKASY 08.06.2010r. 19:07
moje pytanie brzmi- jak długo nie może byc prądu, patrząc na to, że nie ma ani burzy, ani żadnej klęski żywiołowej, itd. i czy można składać starać sie o odszkodowania pieniężne do elektrowni?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Józek 22.06.2010r. 13:03
Mam wielki problem, który oparł się obecnie w sądzie. Właściciel budynku (byłego służbowego) w którym znajduję się lokal użytkowy, wynajmowany sklep oraz 3 mieszkania lokatorskie wyliczając opłaty za ogrzewanie nie wprowadził regulaminu rozliczeń za c.o. lecz koszty zużycia opały wylicz całość poniesionych kosztów dzieląc przez zajmowany metraż.Uważam, że jest to niesprawiedliwe gdyż dla zaoszczędzenia kosztów zakręcam całkowicie ogrzewanie w dwóch pokojach bo i tak jest tam zimno . n2 pokoje, kuchnia i łazienka stanowią poddasze. Na skosach jest przybita boazeria do tzw. łat, gdzie nie ma żadnego ocieplenia, co powoduje nawet odczuwalny wiatr i jest zimno. Prosiłem właściciela o zainstalowanie liczników poboru ciepła lecz on się nie zgodził informując, że nie ma możliwości, nie podając powodów. Domyślam się, że problemem jest zainstalowanie różnorakich rodzajów grzejników (żeliwne, blaszane, etażowe - takie są u mnie w mieszkaniu).Obecnie z żoną jesteśmy emerytami, oraz córka - rencistka , wszyscy ze znacznym stopniem niesprawności. Nie stać nas jest płacić całorocznie za samo ogrzewanie kwoty 857 zł.Właściciel wykazuje arogancje, mówiąc, jak się nie podoba proszę opuścić lokal. Chciałem zamienić na mniejszy, który wskazałem lecz nie uzyskałem na to zgody. Ten mniejszy lokal został sprzedany w drodze przetargu. Nie wiem już co mam zrobić. Rodzina jest już u kresu wytrzymałości. Bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam.
Posiadam adres e-meilowy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 20.10.2010r. 18:53
Na mocy postanowienia Sądowego posiadam prawo do własnosci lokalu handlowego.Do chwili obecnej lokalem zarzadzała moja żona,która ma podpisana umowe z ZE na dostawę energi.Lokal jest nie uzytkowany od lutego 2010r Złosliwie żona nie chce rozwjazać umowy z ZE..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 21.10.2010r. 21:35
Tak czy inaczej musisz napisać do ZE o wydanie warunków na nowe przyłącze( chyba już pisałem wcześniej na CIRE o procedurze). A co do umowy między ZE a poprzednim zarządcą to już problem popzednika. ZE interesuje tylko papier świadczący o własności lokalu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 20.10.2010r. 19:21
Na mocy postanowienia Sądowego mam przyznany lokal handlowy.Do chwili obecnej lokal uzytkowany był przez żonę,która miała podpisaną umowę z ZE na dostawę energii elektrycznej.Od lutego 2010r lokal jest nie uzytkowany.Żona zlosliwie nie chce rozwjazać umowy z ZE.ZE twierdzi,że do chwili nie rozwjazania umowy przez żone,nie może podpisać nowej umowy ze mną,pomimo ze mam Sadownie przyznane prawo własnosci do lokalu.Czy ZE nie moze rozwiązac umowy z poprzednim włascicielem? A może jest jakieś inne rozwjązanie,abym mógł podpisacumowe na dostawę energii elektrycznej.Czy taki stan może trwać w nieskączoność?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rklew 21.10.2010r. 21:38
Napisałem w poprzednim topiku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jola78 07.12.2010r. 14:36
co to jest umowa na zmianę granicy stron eksploatacji ze względu na wyniesienie ukladu pomiarowego na slupa? ile to kosztuje?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bea 23.08.2011r. 21:18
Co to są słupy pozalicznikowe czy też zalicznikowe ? i czy jeśli nie należą do elektowni to można ich się pozbyć z prywtnej działki?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MariaO 10.10.2011r. 15:57
Mam podpisaną umowę na przyłącze gazu.Mam wykonać projekt,potem jeszcze coś,ale najgorsze jest to,że nie otrzymałam z banku kredytu,a do 31 pażdziernika mam złożyć w gazowni wszystkie dokumenty.Ma mnie to kosztować ok.8tys.zl.Czy czeka mnie jakaś kara?Czy można to jakoś przedłużyć?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kauerzet 15.10.2011r. 18:01
Zaklad energetyczny chce podlaczyc sasiednia dzialke do stacji elektrycznej, jednak jest taki problem ze MUSZA puscic kabel przez moja dzialke (Stacja zostala tak postawiona ze z kazdej strony jest otoczona moja ziemią). Czy moge żądać od energetyki jakiegoś odstępnego, za to, że kabel będzie przechodził przez moją ziemię ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ciekawy 10.11.2011r. 08:37
Mam pytanie :czy zarządca wspólnoty może uchwało wspulnoty ustalić minimum zużycia jednostek w poszczegulnych pomieszczeniach mieszkania.Czy są jakieś przepisy regulujące tą sytuacje, czy można wprowadzać to w trakcie sezonu grzewczego? Proszę o odpowiedz. Pytanie to dotyczy bloku wielo rodzinnego zakupującego ciepło.Mieszkanie jest moią własnością(wykupione). Nadmieniam że mieszkam na parterze,temperatura w pomieszczeniach jest od 20 do22 stopnie.Przy ustalonych limitach będe zmuszony marnować ciepło ewentualnie płacić za karne jednostki.Choruje wraz z żono na asme płucno i nie wskazane są wysoke temperatury
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ciekawy 10.11.2011r. 08:45
Mam pytanie :czy zarządca wspólnoty może uchwało wspulnoty ustalić minimum zużycia jednostek w poszczegulnych pomieszczeniach mieszkania.Czy są jakieś przepisy regulujące tą sytuacje, czy można wprowadzać to w trakcie sezonu grzewczego? Proszę o odpowiedz. Pytanie to dotyczy bloku wielo rodzinnego zakupującego ciepło.Mieszkanie jest moią własnością(wykupione). Nadmieniam że mieszkam na parterze,temperatura w pomieszczeniach jest od 20 do22 stopnie.Przy ustalonych limitach będe zmuszony marnować ciepło ewentualnie płacić za karne jednostki.Choruje wraz z żono na asme płucno i nie wskazane są wysoke temperatury
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ciekawy 13.11.2011r. 21:19
Mam pytanie :czy wspólnota może uchwało ustalić minimum zużycia jednostek w poszczegulnych pomieszczeniach mieszkania.Czy są jakieś przepisy regulujące tą sytuacje, czy można wprowadzać to w trakcie sezonu grzewczego? Proszę o odpowiedz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hill 23.11.2011r. 14:18
witam.Chcę kupić od miasta działkę pod garaż i jest ona ujęta w planie zagospodarowania, jednak obok stoi
słup wysokiego napięcia (chyba110kV),jakie muszą być zachowane odległości wokół tego słupa.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Goluch 12.01.2012r. 18:51
Witam.Jakiś czas temu budowałam dom.Okazało się że na drodze dojazdowej do mojej posesji znajdują się 2 słupy nośne od transformatora dużej mocy.Architektka ich nie widziała najwyrażniej ponieważ z 4 metrów drogi zostało mi 2,20 m.Porosiłam energetykę o usunięcie słupów.Słupów nie usunęli a w zamian za to zaszantażowali mnie że jak się nie zgodzę to nie podciągną mi prądu.Zgodziłam się.Jakiś czas temu dołożyli mi na tych słupach szafki z okablowaniem najpierw jedną potem drugą szeroką na 70 cm także mam teraz 1,50 drogi.Żeby tego było mało pozwolili sobie zrobić furtkę w moim płocie bez pozwolenia a kawałek dalej jest brama wjazdowa.Wystarczyło poprosić o klucz.Czy ktoś ma pojęcie jak daleko może się posuwać energetyka w swoich bezprawnych działaniach.Nie mam już sił i środków ale jak tak dalej pójdzie to nawet rowerem do działki nie dojadę.ps energetyka twierdzi że ma zgodę na te słupy od byłego właściciela co mam robić czuję się bezsilna upokożona wykożystana sen o domu zniknął
Ola
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miecia 23.02.2012r. 10:06
mam pytanie dzewa rosna pod linią energetyczną kto ma wyciąć energetyka czy wspulnota prosze oodpowiedz dziękuje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Własciciel 27.02.2012r. 17:57
Witam mam taki problem. Mam pietrowy dom i górna czesc jest niezamieszkana wiec chce ja wynajac. Moje pytanie brzmi czy moge na ta czesc zamontowac podlicznik i na jego podstawie rozliczac mojego lokatora za zuzyta energie czy muj lokator bedzie musiał sam podpisac za moja zgoda umowe z zakładem energetycznym?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Własciciel 27.02.2012r. 17:57
Witam mam taki problem. Mam pietrowy dom i górna czesc jest niezamieszkana wiec chce ja wynajac. Moje pytanie brzmi czy moge na ta czesc zamontowac podlicznik i na jego podstawie rozliczac mojego lokatora za zuzyta energie czy muj lokator bedzie musiał sam podpisac za moja zgoda umowe z zakładem energetycznym?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gerard 10.12.2012r. 19:57
Mam taki problem od poltorej miesiaca mamy wylaczany prad od godz 8 do 15 z powodu planowanej wymiany slupow - lini wysokiego napiecia jest grudzien temperatury oscyluja w okolicach -10 stopni , domy w tym czasie gdy niema pradu sa zimne centralne ogrzewanie nie dziala bo pompy wody nie pracuja,ludzie marzna .Moze ktos zna jakis przepis regulujacy ta sprawe , czy zaklad energetyczny moze tak postepowac z odbiorcami czy nie hm no i jak mozna od nich uzyskac odszkodowanie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Iwona 05.11.2013r. 10:59
Czy przedsiębiorstwo energetyczne może podpisać dwie umowy o przyłącze energetyczne, a co za tym idzie pobrać dwie opłaty zryczałtowane od poprzedniego właściciela działki i od klienta, który tą działkę nabył? Dodam, że wybudowana została jedna skrzynka energetyczna zasilająca dom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lucjan 03.03.2014r. 14:29
Witam.Od dwóch lat wysyłam pisma do PGE w sprawie poprawienie kostki brukowej która zapadła się na mojej działce po wykonaniu przyłącza do sąsiada i niestety nie mogę nic w tym temacie wyegzekwować. Proszę o poradę
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: edwar 09.06.2014r. 15:48
witam mam pytanie ile razy można przyłączyc się do jednej skrzynki elektrycznej w ogrodzeniu czyli ilom sąsiadom mogę dac od siebie prąd słyszałem ze z słupa jest wiele mozliwosci a z skrzynki niewiem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 224 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE