ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Olejowa minielektrociepłownia na stacji paliw
19.10.2009r. 12:26

W miejscu, gdzie kiedyś mur dzielił Berlin Zachodni od Wschodniego, firma TOTAL wybudowała ostatnio stację tankownia paliw płynnych. Nie byłoby w tym nic godnego specjalnej uwagi, gdyby nie fakt, że wyposażono ją w minielektrociepłownię, zasilaną lekkim olejem opałowym.

Autorzy: Włodzimierz Kotowski, Bolesław Doliński ("Energia Gigawat" - nr 9/2009) , Energia Gigawat
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 13 )


Autor: mr 19.10.2009r. 12:52
Trochę się pogubiłem. Rok 2008 mamy już za sobą, czy jesze nie? Ale ogólnie - ciekawe. Kto wie czy to nie jest przyszłość, zwłaszcza w odniesieniu do ruiny w sieciach SN i NN wywołanych perturbacjami pogodowymi w ostatnim tygodniu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 20.10.2009r. 07:23
Fajny pomysł na zespół kogeneracyjny małej mocy - ciekawe jaka jest trwałość Stirlinga. Zespoły na tłokowcach uzyskują bez problemu resurs międzyremontowy pomiędzy 45 - 60 tys mh. Interesująca była by również cena . Jedynym moim zastrzeżeniem jest to że stirling jako silnik zewnętrznego spalania może pracować na każdym paliwie stałym więc wydaje się marnotrawstwem praca jego na oleju opałowym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mr 20.10.2009r. 08:39
Odsyłam na stronę porducenta wymienionego w artykule. Deklarują żywotność 20 lat dla instalacji na gaz ziemny lub propan. Oczywiście przy zachwaniu instrukcji konserwacji i przeglądów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 20.10.2009r. 10:06
No niestety zespół oparty na generatorze asynchronicznym więc bardzo prawdopodobne ,że generacja prądu może odbywać się wyłącznie we współpracy z siecią zewnętrzną ( sieć "trzyma" parametry generatora w zakresie częstotliwości- prędkości obrotowej , napięcia i dostarcza brakująca moc bierną do magnesowania ). Puszczenie czegoś takiego 'solo" ( bez sieci) nastręcza spore problemy w zakresie utrzymania parametrów generatora w akceptowalnych wartościach . Co prawda jest możliwa praca wyspowa generatorów asynchronicznych ale w zasadzie tylko przy specjalnej konstrukcji i precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej silnika . Jak wiadomo Stirlingi przegrały konkurencję z maszynami parowymi właśnie o problemy regulacyjne stąd najprawdopodobniej producent zastosował właśnie generator asynchroniczny który bardzo ładnie "dopasowuje" się do silnika - mało tego wymusza na nim określone parametry pracy. Generator synchroniczny byłby właściwszy ze względu na pracę wyspową ale jest zdecydowanie trudniejszy technicznie do utrzymania w poprawnej pracy przy napędzie znacznie "niesterowalnym" jakim jest stirling. Ze względu na korzyści dla sieci publicznej było by bardzo porządane rozpropagowanie mikrogeneracji rozproszonej bo przy źródłach synchronicznych stanowi poważne wsparcie dla sieci rozdzielczej uodparniając je na awarie i wydatnie redukując straty przesyłowe. Oczywiście dla energetyki to raczej żaden interes bo odbiorca staje się dostawcą energii - dlatego też konieczne jest wymuszenie administracyjne stosowania tego typu rozwiązań.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hipokryzja 20.10.2009r. 09:46
urządzenia senertec oparte są na silnikach tłokowych małej mocy. Ponadto zwrocic uwagę potrzeba ze olej opałowy lekki jest 2x droższy niż gaz ziemny ponadto nie jest to technologia dla każdego gospodarstwa domowego bo zestawik typu kogeneracja+wymiennik ciepła i zbiornik (gdzie max temp. to 80oC) daje raptem 10kW ciepła (przy sprawności 60% i 5kW energii elektrycznej przy sprawności 25%) za cenę ponad 30.000 EUR. O sens tego rozwiązania dla "Kowalskiego" nawet nie pytam...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 20.10.2009r. 10:11
...To nie jest zwykły silnik tłokowy - to silnik cieplny zewnętrznego spalania czyli tzw "stirling". Natomiast cena ustrojstwa jest oczywiście zaporowa tym bardziej ,że chodzi toto na oleju bądź gazie. Kowalski ma "gdzieś" takie wynalazki i będzie "czadził" gumowcami , oponami i plastikiem w tradycyjnym kociołku za 1000zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 20.10.2009r. 10:14
Dodam jeszcze ,że stirlingi charakteryzują się bardzo cichą pracą w porównaniu do tradycyjnych diesli bądź ZI. Akurat w domu ma to niebagatelne znaczenie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mr 20.10.2009r. 14:42
Bardzo dziękuje Kogeneracji za ciekawy wykład, zwłaszcza z zakresu doboru odpowiedniej maszyny elektrycznej. Dodam od siebie, ze są też i inne problemy: kogeneracja musi być zapewniona, tzn. trzeba zapewnić odbiór energii elektrycznej (zakładam pracę jednostki przy rzeczywistym zapotrzebowaniu na ciepło lub adaptację dla pełnowymiarowego HVAC - wtedy oczywiście i pobór energii elektrycznej się stabilizuje). Konkluzja jest jednak taka - praca na "wyspę" nie ma sensu, z przyczyny kosztu inwestycyjnego, ale też, jak czuję, ze stałych składników kosztów konserwacyjnych. Kwestia kosztu paliwa jest oczywiście kolejną zaporą, ale zwracam uwagę na swoistość naszego nieurynkowionego "grajdoła" - ceny światowe gazu ziemnego są na poziomie ok. 1/3 cen w Polsce (hurtowych, ma się rozumieć). Co do kosztu zakupu - pozytywny wpływ może mieć tylko rynek wyymuszający postęp techniczny (nie jeden senertec jest na świecie). Może to niedobre porównanie, ale proszę sobie przypomnieć, za ile i jaki komuter był osiągalny 10 lat temu. Popieram postulat: LOBBOWAĆ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 21.10.2009r. 10:34
Jeżeli ten stirling pracuje na wodorze to istotnie koszty eksploatacyjne będą wysokie z wagi na "naturalną" utratę gazu z układu . Sprawność elektryczna w granicach 27 - 30% sugeruje iż czynnikiem roboczym jest jednak hel bo na wodorze powinna być wyższa. Możliwe jest też ,że czynnikiem roboczym jest mieszanina gazów w rodzaju i proporcjach znanych tylko producentowi. Np. niewielki dodatek CO do wodoru wydatnie "uszczelnia" konstrukcje silnika czym znacznie zmniejsza utratę wodoru. Tak czy owak pomysł mi się podoba -ino ta cena......
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 20.10.2009r. 10:23
Ale w Polsce ceny są inne: olej opałowy lekki 60 zł/GJ, gaz ziemny 27 zł/GJ, węgiel 12 zł/GJ. Można se dodać CO2, a i tak nie wyjdzie na korzyść oleju. Zamiast wychwalać, to co w Polsce nie możliwe, lepiej zrobić artykuł pt. skąd aż takie różnice w systemach cen w Polsce i w Niemczech.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: O.Bserwator 26.10.2009r. 10:53
Szanowny "zgryźliwy" ! Podane ceny nie uwzględniją połat dydtrybucyjnych i transportu ! Przy GZ50 cena 1 nm3 wynosi ~1,9 zł/nm3, a to jest więcej niż 27 zł/GJ !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zygmund11 22.10.2009r. 13:07
Krotka pilka na dzien dzisiejszy doplaty do 1kW pradu w niemczech z oleju opalowego/0,12euro, z biopaliw/0,18 Euro z wiatru/0,25 Euro z solar/0,45 Euro. A jak to wyglada w Polsce ile konkretnie jest doplaty do 1kW energi elektrycznej. Jakie warunki trzeba spelnic jak produkuje prad to efekt uboczny to cieplo. Co latem zrobic z cieplem czy moge je puszczac w powietrze - jest na to jakis przepis? Nikt nic nie wie !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kogeneracja 26.10.2009r. 11:35
Puszczać ciepło w atmosferę latem toż to" zbrodnia na klimacie"(hehehe) - to już lepiej byłoby postawić obok zespołu kogeneracyjnego kontenerową "bimbrownię" i robić etanol . Co prawda "eorej" przy etanolu jest "taki sobie" ale jak już nie ma co zrobić z ciepłem to choćby był z niego bimberek- z dodatkiem gliceryny(odpad z bioestra) mogło by być to niezłe paliwo silnikowe do ZI
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE