ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TADEUSZ ZBOROWSKI -...

Tadeusz Zborowski - wspomnienie
29.11.2010r. 12:35


W dniu 27 listopada br. zmarł Tadeusz Zborowski, wybitny specjalista w budowie i eksploatacji elektrowni i systemów przesyłowo-rozdzielczych, dyrektor techniczny elektrowni „Kozienice” oraz Wschodniego Okręgu Energetycznego.

Tadeusz Zborowski urodził się 25 listopada 1925 r. w Stryj. Był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Tadeusz Zborowski był wybitnym specjalistą w budowie i eksploatacji elektrowni i systemów przesyłowo-rozdzielczych energii w Polsce. Swoją zawodową działalność rozpoczynał w elektrowni Jaworzno II, która w I połowie lat 50-tych należała do największych w Polsce. Następnie pod jego technicznym nadzorem w II połowie lat 50-tych rozwijała się Elektrownia Skawina. W latach 60-tych uruchamiał największą elektrownię Turów, w której jako pierwsze w polskiej energetyce powstawały bloki o mocy 200 MW. Następny okres pracy mgr inż. Tadeusza Zborowskiego przypada na okres lat 70-tych jako Dyrektora Technicznego Elektrowni „Kozienice”. W kozienickiej elektrowni kierował rozruchem i eksploatacją bloków 200 MW. Następny okres to praca na stanowisku Dyrektora Technicznego Wschodniego Okręgu Energetycznego. W tym czasie powstawała Elektrownia Połaniec, modernizowała się Elektrownia Stalowa Wola, powstawały ciepłownie: Radom, Kielce, Rzeszów, Lublin. Rozwijał się system energetyczny na niskim i średnim napięciu dla poprawy niezawodności zasilania odbiorców i system przesyłowy energii o napięciu 110 i 220 KW. W tych przemianach systemu energetycznego kraju znaczny wkład pozostawił po sobie Tadeusz Zborowski, a do szczególnych Jego osiągnięć należało wychowanie następnego pokolenia wspaniałych i wielkich energetyków piastujących najwyższe stanowiska w polskiej energetyce.

Tadeusz Zborowski był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1955 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1960 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim (1972 r.).

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: energetyk52 30.11.2010r. 10:06
Wielki szacynek takim jak Tadeusz Zborowski bo wznosili polską energetyke którą teraz można ,,sobie,, sprzedać!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE