ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Kijów zbliża się do ściany
12.06.2012r. 11:59

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Kijów próbuje wyjść z energetycznego klinczu w jakim stawia go Moskwa i twarde realia kryzysu gospodarczego.

Nie powiodła się transakcja zaplanowana przez Mykołę Azarowa. Zakładała, że Ukraina zgodzi się na wejście do strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw w zamian za swobodny dostęp do rosyjskich gazociągów, którymi sprowadzałaby gaz z regionu kaspijskiego i za rewizję umowy gazowej. Moskwa nie poszła na taki układ i nie zamierza obniżyć wysokiej ceny dostarczanego gazu szacowanej nawet na 500 dolarów. Dostawy z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu będą musiały zatem poczekać na powstanie terminala LNG w Odessie. Ukraińcy liczą też na szybkie działania amerykańskiego Chevronu, który szuka w ich kraju gazu łupkowego.

Rosjanie dociskają Ukrainę tworząc wokół niej propagandę jakoby Kijów miał problemy ze sfinansowaniem akcji zbierania zapasów na zimę w podziemnych magazynach gazowych w jego dyspozycji. Odwracają w ten sposób kota ogonem, bo zbiory odbywają się w obawie, że Moskwa znów zawiedzie Europę, tak jak miało to miejsce zeszłej zimy i przez problemy infrastrukturalne przerwie dostawy surowca. Nie ma to jednak znaczenia ponieważ rosyjska tuba propagandowa jest większa niż ukraińska i staje się kolejnym narzędziem nacisku na nazbyt folgujący sobie kraj bliskiej zagranicy. Poza tym Rosjanie wiedzą, że Kijów nie ma pieniędzy i bezlitośnie ten fakt wykorzystują.

Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy naciska na Ukrainę by ta przestała dopłacać do gazu dla odbiorców detalicznych, ponieważ w innym wypadku nie dostanie kolejnej transzy pożyczki. Wysokie ceny surowca już teraz uderzają w ukraińskie społeczeństwo, a bez subsydiów jeszcze wzrosną. Wie o tym Mykoła Azarow, który póki co nie godzi się na warunki MFW.

Ale potrzebne pieniądze samoistnie do budżetu nie wpłyną. Kijów coraz bardziej zbliża się do ściany pod którą wpycha ją Moskwa i MFW. Nie może liczyć na pomoc Unii Europejskiej obezwładnionej sprawą Tymoszenko. By może jednak, mimo wszystko, pomoc powinna nadejść bo czasu jest coraz mniej. Bliski jest moment w którym Kijów nie będzie miał wyjścia i pójdzie na każde warunki Moskwy. A wtedy będzie już za późno.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: młody 13.06.2012r. 07:44
No tak:na koniu można jechać albo można się z nim kopać. :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE