ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZE PAK zapowiada inwestycje
10.10.2012r. 13:22

ZE PAK planuje inwestycje w modernizację i budowę nowych mocy oraz w rozwój złóż. Realizacja tych projektów według szacunków spółki będzie wymagać poniesienia kosztów rzędu 2,8 mld zł w latach 2013-2017.

Główny projekt inwestycyjny spółki to modernizacja Elektrowni Pątnów I. Zakończenie modernizacji bloku 5 planowane jest na koniec 2012 roku, zaś modernizacji bloków 1-4 do końca pierwszego półrocza 2016 roku. Inwestycje mają podnieść sprawność wytwarzania energii do 37,5 proc. z 32,9 proc., obniżą emisję CO2 i przedłużą okres eksploatacji bloków co najmniej do 2026 lub 2030 roku.

Spółka szacuje, że modernizacja Pątnowa I pochłonie 1,6 mld zł. Główna część tych nakładów zostanie poniesiona w latach 2013-2015.

W 2016 roku ZE PAK chce uruchomić wysokosprawny blok parowo-gazowy o mocy ok. 120 MWe w Koninie. Inwestycja kosztować może ok. 600 mln zł.

Spółka rozważa też budowę bloku parowo-gazowego o mocy ok. 400 MWe w Elektrowni Adamów, której oddanie do eksploatacji jest wstępnie przewidywane na koniec 2017 roku. Inwestycja jest jednak uwarunkowana analizą opłacalności projektu. Decyzja ma być podjęta w drugiej połowie 2013 roku.

"Zarząd będzie obserwować, co się będzie działo na rynku gazu, jakie będą ceny" - powiedziała na konferencji prezes Katarzyna Muszkat, prezes ZE PAK.

Spółka może też wybudować farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 230 MWe na terenach pogórniczych. Planuje też udostępnienie nowych złóż węgla brunatnego w celu zabezpieczenia dostaw węgla dla elektrowni do 2050 roku. Kontynuuje prace rozpoznawcze w rejonie złóż węgla brunatnego Poniec-Krobia.

Spółka podała w prospekcie, że na utrzymanie eksploatacji bieżących odkrywek oraz w budowę nowych odkrywek węgla brunatnego w latach 2012-2015 przeznaczy około 400 mln zł, z czego około 300 mln zł przeznaczy na utrzymanie eksploatacji węgla brunatnego w bieżących odkrywkach.
Spółka podała, że realizacja projektów inwestycyjnych (z wyłączeniem projektów wiatrowych) w latach 2013-2017 będzie wymagać poniesienia kosztów rzędu 2,8 mld zł.

Nakłady inwestycyjne spółki w 2011 roku wyniosły 487 mln zł, a w I półroczu 2012 roku 165 mln zł. Na koniec 2011 roku wskaźnik dług netto/EBITDA kształtował się na poziomie 1.

"Ten poziom pozwala dość optymistycznie myśleć o inwestycjach. Na rynku możliwy jest do uzyskania wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 3,0x, więc nie widzę zagrożenia" - powiedziała na konferencji wiceprezes Striżyk.

"Nie przewidujemy, by wskaźnik dług netto do EBITDA przekroczył 2,0x w okresie największych inwestycji, czyli do końca 2016 roku" - powiedziała dziennikarzom wiceprezes Striżyk.

Poinformowała, że inwestycje częściowo będą finansowane długiem.

"W pierwszym kwartale 2013 roku rozpoczniemy analizy finansowania dla naszych inwestycji. W przyszłym roku chcielibyśmy podpisać umowę dotyczącą finansowania dłużnego" - powiedziała Striżyk.

Poinformowała, że najprawdopodobniej byłby to kredyt i że długiem spółka chciałaby sfinansować około 50 proc. nakładów inwestycyjnych dla dwóch głównych projektów - Pątnów I oraz projektu w Koninie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE