ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Żmijewski: nie ma możliwości, byśmy mieli i energetykę atomową i gaz łupkowy
24.10.2012r. 16:50

Projekty wydobycia gazu z łupków i energetyki jądrowej wykluczają się wzajemnie i trudno byłoby je realizować jednocześnie - powiedział dziś Krzysztof Kilian, prezesa PGE. Opinię prezesa podziela prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Konsultacyjnej Narodowego Programu Redukcji Emisji.

"(...) To co się w tej chwili dzieje, jest efektem oddziaływania Unii, czyli polityka klimatyczna, zmiana prawa w Polsce. Jednocześnie realizowanych jest ileś tam programów, które składają się na bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział Kilian podczas środowej debaty energetycznej.

"Istniejemy w tym, jako podmiot, choćby przez energetykę jądrową, czy gaz łupkowy. I tu mała dygresja - te dwa programy nie mogę się zakończyć sukcesem. Jeden wyklucza drugi. Nie można mieć jednocześnie ruchu lewostronnego i prawostronnego na ulicy, bo grozi to poważnymi konsekwencjami" - dodał.

Opinię prezesa Kiliana podziela prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Konsultacyjnej Narodowego Programu Redukcji Emisji.

"Nie ma możliwości, byśmy mieli i energetykę atomową i gaz łupkowy" - powiedział dziennikarzom Żmijewski, wskazując na dwa powody.

"Po pierwsze, obie inwestycje są bardzo poważne, a polskiego sektora energetycznego nie stać na to, by prowadzić oba projekty jednocześnie. 5 mld zł, które mają być przeznaczone na poszukiwanie gazu łupkowego jest nieproporcjonalne do kosztów, jakie trzeba by było ponieść na rozwój tego biznesu, jeśli byłby realizowany przez polską energetykę. Nawet gdyby przyjąć inwestycje zagraniczne (...) i te 50 mld to nieporównywalnie mało. W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się 1000 odwiertów rocznie, co daje 15 mld dolarów, czyli 45 mld zł rocznie" - powiedział ekspert.

Wskazał, że koszt budowy jednej elektrowni jądrowej to z kolei co najmniej 50 mld zł.
"Ja oceniam, że 65 mld zł, licząc bez inwestycji towarzyszących, czyli przyłączeń do sieci" - powiedział.

Ocenił, że po drugie system energetyczny nie będzie potrzebował tyle energii, gdyby obydwa projekty były realizowane.

"Jeśli będziemy produkować energię w elektrowniach gazowych, to nie będzie potrzeby produkować energii z atomu. Jeśli zbudujemy jedno i drugie, to będą pracować na pół gwizdka, a elektrownia jądrowa, która pracuje na pół gwizdka to bankructwo. Nie może pracować 4 tys. godzin w roku, dobra elektrownia jądrowa musi pracować 8 tys. godzin w roku" - powiedział Żmijewski.

Minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, powiedział na posiedzeniu plenarnym w Sejmie, że priorytetem dla Polski jest poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Natomiast ostateczna decyzja odnośnie programu jądrowego zapadnie nie wcześniej niż na przełomie 2014/2015.

"Naszym priorytetem jest poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Zwiększenie wydobycia gazu zarówno w Polsce, jak i na Szelfie Bałtyckim. Wszystkie pieniądze, które są możliwe do uzyskania w ramach programu +Inwestycje Polskie+, ale także środki ze źródeł własnych i zewnętrznych będą przeznaczone na sfinansowanie kluczowego projektu zwiększenia wydobycia węglowodorów. Co do energetyki jądrowej, to ostateczna decyzja zostanie podjęta, gdy będziemy mieli raport środowiskowy i będzie podjęta decyzja środowiskowa, co do lokalizacji. Nie można się tego spodziewać wcześniej niż na przełomie 2014/2015" - powiedział Budzanowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Elektron 24.10.2012r. 17:23
chodzi o to, ze za biedni jestesmy, zeby to udzwignac. PGE samo tego nie sfinansuje.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-10-2012r. 23:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: do Kiliana 24.10.2012r. 22:36
Tusk zadłużył Polskę w ciągu 5 lat na 400 mld. a Wam 40 brakuje?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Emilka 25.10.2012r. 07:55
bedzie taki black out, moze nie teraz, ale za chwile - ze sie posramy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jedrek 25.10.2012r. 08:14
Nareszcie rozsadny głos - tylko łupki!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: jj 25.10.2012r. 09:03
Stawiam na atom. mają większą siłe przebicia i już rozdzeilili te 50 miliardów między siebie. To nie znaczy ,że... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-10-2012r. 11:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Piotr 25.10.2012r. 09:04
Kasy nie ma i tu pełna zgoda. Rząd Tuska tak zadłużył Polskę , że nasze prawnuki będą to spłacać. Po drugie dlaczego... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 25-10-2012r. 11:08 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zdziwiony 27.10.2012r. 09:06
Czyżby szykowało się jakieś zleconko z PGE? Syndrom Mielczarskiego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE