ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Referendum o energetyce jądrowej 27 stycznia
31.10.2012r. 16:42

Referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej w Bułgarii odbędzie się 27 stycznia 2013 r. - ogłosił w środę prezydent Rosen Plewnelijew. Będzie to pierwsze ogólnokrajowe referendum po zmianach politycznych z 1989 roku.

Referendum zainicjowała opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna, która w kwietniu br. rozpoczęła zbiórkę podpisów na rzecz jego zorganizowania. Zebrano 770 tys. podpisów, w tym ponad 550 tys. ważnych.

Inicjatywa zbierania podpisów była reakcją na decyzję centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w marcu o rezygnacji z budowy nowej elektrowni jądrowej w Belene nad Dunajem z powodu zbyt wysokich kosztów. Jednocześnie rząd podjął decyzję o rozbudowie istniejącej elektrowni w Kozłoduju.

Pytanie, na którym mają odpowiedzieć Bułgarzy, brzmi: "Czy aprobujesz rozwój energetyki jądrowej w Bułgarii poprzez budowę nowej elektrowni atomowej?". Sprawą interpretacji jest, czy ewentualna pozytywna odpowiedź będzie dotyczyć tylko siłowni w Belene czy też także powstania nowego reaktora w Kozłoduju.
Referendum będzie ważne, a jego wyniki wiążące, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej taka sama liczba osób, jak w ostatnich wyborach parlamentarnych w lipcu 2009 r., czyli 4,35 mln. By wygrać referendum, lewica musi zgromadzić co najmniej połowę głosów plus jeden. Według ostatnich sondaży około 55 proc. Bułgarów aprobuje rozwój energetyki atomowej. Przed awarią w Fukushimie w Japonii w 2011 roku poparcie dla atomu wynosiło około 70 proc.

Analitycy w Sofii uważają, że jest mało prawdopodobne, by do urn w styczniu poszło aż 4,35 mln osób. Głosowanie jest postrzegane jako generalna próba sił przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się w połowie przyszłego roku.

Opozycyjna lewica pokazała swoją siłę podczas zbiórki podpisów, lecz nawet przy maksymalnej mobilizacji nie zdobędzie raczej 2,175 mln głosów, by rozstrzygnąć referendum na swoją korzyść.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE