ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Irak sugeruje wykorzystanie ropy jako broni, po czym się wycofuje
16.11.2012r. 19:02

Przedstawiciel Iraku w Lidze Arabskiej Kais al-Azzawy oświadczył w piątek, że państwa arabskie powinny użyć ropy naftowej jako broni, żeby wywrzeć presję na USA i Izrael w sprawie Strefy Gazy. Zaraz zaczął się jednak z tego wycofywać.

Ministrowie spraw zagranicznych Ligi spotykają się w sobotę w Kairze, żeby przedyskutować eskalację konfliktu bliskowschodniego.

"Irak zwróci się do ministrów (państw arabskich) o użycie ropy jako broni w celu wywarcia prawdziwej presji na Stany Zjednoczone i w ogóle na każdego, kto stoi po stronie Izraela" - powiedział Azzawy dziennikarzom w Kairze. Wkrótce potem oświadczył jednak, że Bagdad nie wystąpi z żadną konkretną propozycją na spotkaniu Ligi Arabskiej, co - jak pisze Reuters - wydaje się wycofaniem z pierwotnej wypowiedzi.

Wcześniej, w oświadczeniu rozpowszechnionym przez jego asystenta ds. mediów Azzawy argumentował, że broń ekonomiczna jest najsilniejszym środkiem, po jaki można sięgnąć, żeby wesprzeć Palestyńczyków, ponieważ "żadne mocarstwo militarne nie może obecnie przeciwstawić się Izraelowi".
Reuters przytacza wypowiedź anonimowego przedstawiciela sektora naftowego jednego z krajów arabskich, który skomentował pierwszą wypowiedź Azzawy`ego słowami: "Żaden z producentów ropy w GCC (Rada Współpracy Arabskich Państw Zatoki Perskiej) nie przyłączy się do tego". Ów przedstawiciel sektora naftowego uznał wypowiedź Azzawy`ego za "niepoważne" posunięcie polityczne.

Konflikt palestyńsko-izraelski uległ w tym tygodniu gwałtownemu zaostrzeniu. Zabicie przez izraelskie siły lotnicze w środę jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu spowodowało eskalację napięcia i falę wzajemnych ataków. Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela. Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza.

Stany Zjednoczone ostro potępiły palestyński ostrzał rakietowy terytorium Izraela i poparły działania odwetowe tego kraju.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE