ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE EJ: wsparcie państwa we wszystkich modelach inwestycji w atom
30.11.2012r. 09:08

Bez wsparcia ze strony państwa i pewnych regulacji nie da się zagwarantować ekonomicznej przewidywalności projektu jądrowego - ocenia wiceprezes ds. finansowych spółki PGE Energia Jądrowa Marzena Piszczek.

Jak mówiła Piszczek na Międzynarodowym Forum Energetyki Jądrowej, w spółce dobiegają końca prace nad różnymi modelami finansowania elektrowni jądrowej, a we wszystkich modelach, dla powodzenia projektu, w różnym zakresie znalazły się instrumenty wsparcia inwestycji przez państwo.

"Będzie to zestaw różnych instrumentów, bo nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Będą one dotyczyły z jednej strony samego rynku energii, obrotu nią, z drugiej zabezpieczeń finansowych, do których należą gwarancje rządowe, list gwarancyjny i inne sposoby, które zagwarantują nam ekonomiczną przewidywalność projektu" - powiedziała Piszczek.

"Planujemy pogłębić trwający dialog z szeroko pojętą administracją, bo sami nie jesteśmy w stanie pewnych ryzyk zabezpieczyć. Nie da się bez pomocy państwa takiego procesu, który pochłania ogromne pieniądze i łączy ogromne ryzyka, zrealizować, zwłaszcza jeśli chodzi o okres rzędu stu lat. Mamy katalog rzeczy, z którymi do administracji się zwrócimy" - dodała.

Wiceprezes PGE EJ wyjaśniała, że pewne ryzyka związane z budową czy eksploatacją elektrowni są poza domeną oddziaływania inwestora. "Mimo dobrej woli wszystkich stron, może się zdarzyć, że pod wpływem tylko decyzji politycznej, nawet nie związanej z obiektywnymi przesłankami, może pojawić się w przyszłości pomysł, żeby z energetyki jądrowej nie korzystać. Co wtedy z inwestycją, gdzie zwrot kapitału, zobowiązania wobec stron trzecich, dostawców, wykonawców, banków?" - tłumaczyła Piszczek.

Podała przykład Niemiec, gdzie ubezpieczyciele w ogóle nie brali pod uwagę zamykania elektrowni w czasie eksploatacji, a teraz ponoszą wysokie koszty tej decyzji. "Dziś ubezpieczyciele mówią, że ubezpieczenie będzie droższe, bo ryzyko polityczne jest już zdefiniowane" - podkreśliła Marzena Piszczek.

Podkreśliła, że agencje kredytów eksportowych, oprócz tego, że żądają zabezpieczeń praktycznie na wszystkim, domagają się deklaracji, czy np. będą udzielone gwarancje rządowe. "Rozmowy, które prowadziliśmy ze wszystkimi wielkimi bankami, które mogłyby sfinansować tą inwestycję w sposób komercyjny, jednoznacznie wskazują, że muszą być bardzo dobre zabezpieczenia, bo jest ona traktowana w kategorii dość dużego ryzyka" - dodała.
Marzena Piszczek oceniła też, że PGE EJ wykonała już bardzo wiele pracy. "Dziś mamy już chyba jasną odpowiedź na to, jak można ubezpieczyć tak potężną inwestycje. Myślę też, że już dziś mamy wypracowane rekomendacje w obszarze finansowania jak i ubezpieczeń" - powiedziała.

Podkreśliła, że jeżeli PGE ma wybrać technologię w 2015 r., to w 2014 r. musi sformułować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), a to oznacza, że do tego czasu musi wiedzieć, jak zostaną rozwiązane podnoszone dziś kwestie. "Z całego zestawu dostępnych rozwiązań spróbujemy wybrać te, które będą jakimś konsensusem na naszym rynku, które będą mogły być przedstawione w KE i które będą dobrym zabezpieczeniem ryzyk inwestora" - oceniła.

W czasie forum pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska zapewniała, że rząd jest zdeterminowany w realizacji programu jądrowego i zapewniła, że rząd będzie wspierał "gigantyczny wysiłek, stojący przez inwestorem". Jak mówiła, pewne ryzyka są redukowane przez ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową, która m.in. upraszcza procedury i usprawnia proces inwestycyjny.

Odnosząc się do ryzyka politycznego wiceszef sejmowej komisji gospodarki i szef zespołu ds. energetyki w Sejmie Andrzej Czerwiński przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu niemal wszyscy posłowie zagłosowali za zamianami, umożliwiającymi rozpoczęcie programu jądrowego. Według niego, również obecnie większość parlamentu jest za energetyką jądrową.

Zgodnie z planami rządu, w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez Skarb Państwa PGE. Według PGE, pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: eXpert 30.11.2012r. 09:26
Od początku było wiadomo, że bez dużych dopłat z atomu nic nie będzie. Może atomowe certyfikaty?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 30-11-2012r. 21:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: AJRO 30.11.2012r. 09:43
TRZEBA OPŁACIĆ ZARZĄD PGE EJ, i PGE EJ1, A TO JEST OK 100-120 TYS MIESIĘCZNIE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jghj 30.11.2012r. 16:45
chyba na osobę!!!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE