ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piechociński: górnictwo zamknie rok zyskiem rzędu 2 mld zł
29.12.2012r. 18:42

Polskie górnictwo powinno zamknąć 2012 rok zyskiem netto rzędu 2 mld zł. Produkcja węgla szacowana jest na 77-78 mln ton, a sprzedaż na 72 mln ton. W kopalniach na zwałach jest ok. 8,5 mln ton surowca - podał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Mysłowicach na Śląsku wicepremier przedstawił prognozę całorocznych wyników w górnictwie oraz wyniki sektora węglowego za 11 miesięcy tego roku.

W ubiegłym roku zysk netto górnictwa zbliżył się do 2,9 mld zł, wobec 1,4 mld zł rok wcześniej.

Do końca listopada 2012 r. górnictwo osiągnęło 27,7 mld zł przychodów, z czego 22,4 mld zł to przychody ze sprzedaży węgla, na której spółki węglowe zarobiły 2,7 mld zł. Wynik finansowy netto wyniósł 1,9 mld zł, a wskaźnik rentowności - 7,8 proc.

W ciągu jedenastu miesięcy tego roku kopalnie wydobyły 72,9 mln ton węgla, wobec 68,6 mln ton w tym samym czasie rok wcześniej. Wzrost wydobycia dotyczy przede wszystkim węgla energetycznego (wzrost z 58 do 62 mln ton). Sprzedaż węgla w tym czasie spadła jednak z 69,7 mln ton przed rokiem do 65,8 mln ton obecnie. Spadek wynika przede wszystkim za zmniejszenia popytu na rynku krajowym, z 64 do 59 mln ton. Eksport wzrósł z 5,4 do 6,6 mln ton.

"Można powiedzieć, że na rynku krajowym załamuje się tendencja sprzedaży. To oznacza, że dla znaczniej części odbiorców produkowany i wydobywany w Polsce węgiel z różnych powodów przestaje być atrakcyjny. To stanowi wielkie wyzwanie, bo odbiorcy energii elektrycznej i węgla kierują się nie tylko sympatiami, ale przede wszystkim swoim rachunkiem ekonomicznym" - skomentował Piechociński.

Wicepremier zwrócił uwagę na strukturę sprzedaży węgla w kraju. W ciągu 11 miesięcy zeszłego roku energetyka kupiła 37 mln ton węgla, a w tym roku jedynie 33,8 mln ton węgla. "Widzimy, że nasza energetyka zaczyna coraz bardziej zasysać na swoje potrzeby węgiel importowany" - ocenił.

Od stycznia do końca października do Polski napłynęło 8 mln ton węgla z zagranicy (prognoza na cały 2012 rok mówi o 9,7 mln ton), z czego 6,9 mln ton to węgiel energetyczny, głównie (w 75 proc.) z Rosji. Piechociński wskazał, że polskie porty, np. Szczecin-Świnoujście budują stałe pirsy do importu węgla, a z czasem porty i kolej zaoferują importerom przy dużych kontraktach lepsze warunki transportowe.

Wielkość zwałów niesprzedanego węgla w kopalniach wynosiła w końcu listopada 8,2 mln ton - to zapas sprzedaży na około miesiąc. Energetyka zgromadziła natomiast 7,5 mln ton węgla zapasów, co starcza na 57 dni.
Spadek sprzedaży węgla to m.in. efekt zmniejszenia produkcji energii w Polsce. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku wytworzono 148,5 terawatogodzin energii, a w tym roku 145 terawatogodzin. Spadek dotyczy przede wszystkim dużych elektrowni (tzw. zawodowych), które w tym roku wytworzyły 133 terawatogodziny energii, wobec 138 terawatogodzin przed rokiem.

Zmieniła się także struktura surowców energetycznych. W ubiegłym roku 83 mln terawatogodzin energii wytworzono z węgla kamiennego, a w tym roku 76,6 terawatogodzin. Wzrosła natomiast - z 48,7 do 51,1 terawatogodzin - produkcja energii z tańszego węgla brunatnego. Wzrosła też - z 3,9 do 4 terawatogodzin - ilość energii z gazu.

Piechociński wskazał, że w Polsce nie ma dziś przyzwolenia na znaczący wzrost cen energii, ponieważ podnosi on koszty utrzymania rodziny, a w gospodarce powoduje wzrost kosztów produkcji. "Najważniejsze zadanie regulatora dotyczy tego, aby ceny energii w Polsce nie wzrastały i nie stanowiły jednego z głównych czynników cenotwórczych" - podkreślił minister gospodarki.

Średnia cena zbytu polskiego węgla kamiennego wyniosła w ciągu trzech kwartałów tego roku ok. 341 zł za tonę, jedynie o 11 groszy więcej, niż w tym samym czasie przed rokiem, przy znacznym wzrośnie kosztów produkcji. Tona węgla energetycznego podrożała o ok. 20 zł, do ok. 293 zł, a tona węgla koksowego staniała z 730 do 599 zł.

Do końca listopada polskie górnictwo przeznaczyło na inwestycje przeszło 3,2 mld zł wobec ponad 2,6 mld zł przed rokiem. Wicepremier opowiedział się za dalszym zwiększaniem inwestycji w górnictwie, głównie w nowe, bezpieczniejsze i tańsze technologie. Prognozowana wielkość inwestycji w całym 2012 roku to ok. 3,5 mld zł.

Spółki węglowe zatrudniają obecnie ponad 110 tys. górników, z czego 88,2 tys. pod ziemią. W tym roku na emerytury odeszło w górnictwie ponad 6 tys. osób (w sumie z branży odeszło 7,6 tys. osób), a do pracy przyjęto blisko 7 tys. nowych pracowników, z czego niespełna 1,1 tys. osób do absolwenci szkół i uczelni górniczych, a ponad 5,8 tys. osoby bez górniczego wykształcenia. Piechociński zapowiedział wsparcie kształcenia kadr dla górnictwa, by te proporcje odwrócić.

Górnictwo na bieżąco płaci swoje zobowiązania publicznoprawne - w sumie 7,2 mld zł w ciągu 11 miesięcy tego roku. Zobowiązania branży przekraczają 8,6 mld zł, a należności 2,7 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: gda 29.12.2012r. 19:04
Niemcy odchodzą od atomu i węgla, na terenach zdegradowanych przez spalanie węgla sieją kukurydzę na biomasę, aby oczyścić gleby z metali ciężkich, my dalej degradujemy swoje gleby poprzez spalanie węgla i brak kontroli na rozsądnym stosowaniem nawozów sztucznych, herbicydów i pestycydów. Jak tak dalej pójdzie to prąd może będziemy mieli, ale jedzenia bez trucizn już nie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szczepan 30.12.2012r. 12:37
Niemcy kończą właśnie budowę 10 tys. MW nowych mocy w węglu a rozpatrują budowę kolejnych kilkunastu tysięcy. Z powodu wyłączenia atomówek właśnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gda 30.12.2012r. 18:39
Wydobycie węgla w Niemczech wynosi 10 mln ton, pracują 4 kopalnie, "pójście" w węgiel jest tymczasowe, aby nie było zbyt wielkich zawirowań po wyłączeniu atomówek, tendencja jest podtrzymywana, nie dla atomu i węgla.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pinochet 30.12.2012r. 01:12
Te dane pozwalają wyciągnąć kilka wniosków. 110 tys górników wydobywa nadal tylko 72,9 mln ton węgla w ciągu 11 miesięcy czyli 60,25 tony na jednego górnika na miesiąc. Kopalnia Wiktor w Sosnowcu założona w 1822 i działająca początkowo tylko na potrzeby huty cynku zatrudniała 66 robotników i wydobywała ok. 10 tys, ton surowca rocznie. ok. 14 ton na jednego górnika na miesiąc. W 1900 roku zatrudniała 800 osób i wydobywała 298 tys ton rocznie czyli już ponad 30 ton miesięcznie na zatrudnionego.
Przyczyna podstawowa to eksploatowanie słabych złóż. Gdyby kopalnie były prywatne to natychmiast zmniejszyłyby wydobycie o 16 mln ton (20%), zrezygnowały z najgorszych części każdego złoża, zwolniły przynajmniej 30 % załóg i bez trudu osiągnęły wydobycie na poziomie 70 ton na zatrudnionego na miesiąc. Byłoby to wystarczające ekonomicznie gdyż deficyt węgla dla polskiej energetyki byłby dotkliwy. Maksymalne możliwości importowe (technicznie) to ciągle poniżej 15 mln ton, może 18. Brakowałoby zatem nawet 8-10 mln ton dla elektrowni węglowych i automatycznie uzyskiwana cena spokojnie powędrowałaby w górę o 10-15 % dając zyski kopalniom. "Zbrodnią" jest sprzedawania zasobów kopaliny po zbyt niskiej cenie gdyż marnujemy zasoby aby utrzymać te 30.000 zbędnych ludzi. Ponadto nowe zasoby, w wyniku inwestycji można pozyskać ale nie po cenie 300 zł za tonę węgla energetycznego. Nowe inwestycje (poniżej 4 mld zł w 2012) to najwyżej 20, może 30 mln ton nowych realnie udostępnionych zasobów. Mięlibyśmy prawdziwe informacje gdyby kopalnie musiały stosować międzynarodową kwalifikację zasobów.
Realne i normalne zachowanie ekonomiczne dałoby skok cen węgla (ceny zbytu o 18 %) a potem energii elektrycznej przynajmniej o 9 %. Import wzrósłby do 16, może nawet 20 mln ton a sytuacja ustabilizowałaby na normalnych warunkach rynku.
Wypowiedź p. wicepremiera "Najważniejsze zadanie regulatora dotyczy tego, aby ceny energii w Polsce nie wzrastały i nie stanowiły jednego z głównych czynników cenotwórczych" źle o nim świadczy. URE nie ma nic do cen węgla kamiennego. To menedżerowie kopalń nominowani przez rząd robią wszystko aby zachowywać się nieracjonalnie. Pierwszym, który to zrozumiał był król Kazimierz Wielki, który wprowadził rynkowe zasady postępowania starostów wielickiego i olkuskiego. Drugim rozsądnym był reżim gen. Pinocheta , który zreformował kopalnie miedzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nagrody czas rozdać! 31.12.2012r. 08:19
jest zysk trzeba go podzielić!!!
czas na nagrody ordery i podwyzki dla tak znamienitych menadzerów koniecznie!!!

A ze wynik w 2013 bedzie na duzym minusie, bo przeciez kontrakty po duzo nizszych cenach juz dawno podpisane...coz o tym bedziemy informowac dopiero za rok...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: 2013 01.01.2013r. 02:08
Mała "wtopa" na początek Nowego 2013 Roku ? Bo niby co wspólnego z tematyką "gazownictwo" ma ta nędzna publikacja o węglu i P. Piechocińskim "bidne" pismaki ? Nie ta zakładka ! Chyba, że jest to piśmidło sponsorowane. I wszędzie za te kilka Judaszowych srebrników ma go być pełno... Feeeeeee
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE