ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielkopolskie. Inwestor chce od gminy ponad 181 mln zł odszkodowania
10.01.2013r. 12:42

Ponad 181 mln złotych zwrotu poniesionych kosztów i odszkodowania za utracone korzyści chce od gminy Krzywiń firma Finadvice, która chciała zbudować na terenie gminy farmę wiatrową. W czwartek w sądzie przesłuchano pierwszych świadków.

Finadvice Polska Sp. z o.o domaga się od gminy Krzywiń 3,2 mln zł zwrotu poniesionych kosztów przygotowania do inwestycji oraz 178 mln zł tytułem utraconych przez firmę korzyści planowanych z eksploatacji elektrowni do 2039 r. Firma w 2007 r. podpisała list intencyjny z burmistrzem Krzywinia w sprawie budowy elektrowni wiatrowej. Dwa lata później radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla tej inwestycji. Po jego opublikowaniu, w 2010 r. został on zaskarżony do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przez część mieszkańców. Sąd administracyjny w 2011 r. unieważnił uchwałę zatwierdzającą plan, a nowa rada wybrana w wyborach w 2010 r. nie podjęła się uchwalenia nowego. Ta decyzja radnych uniemożliwia realizację inwestycji. Inwestor postanowił skierować sprawę do sądu cywilnego o zwrot poniesionych kosztów i zapłatę za utracone potencjalne korzyści.

Podczas pierwszej niejawnej rozprawy w listopadzie 2012 r. strony nie doszły do porozumienia. W czwartek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wydział zamiejscowy w Lesznie przesłuchano b. burmistrza i b. przewodniczącego rady gminy Krzywiń.

Według byłego burmistrza Pawła Buksalewicza zawarcie listu intencyjnego i porozumienia w sprawie przygotowania inwestycji nie gwarantuje uchwalenia planu zagospodarowania, gdyż jest to kompetencja radnych, a nie zarządu gminy. "List był inicjatywą firmy, ale my też chcieliśmy realizacji tej inwestycji. Nasza gmina leży daleko od szlaków komunikacyjnych i liczyliśmy na to, że dochody z farmy wiatrowej zasilą nasz budżet, a dodatkowo przyniosą dochody rolnikom, którzy wydzierżawią inwestorowi swoją ziemię" - powiedział.

Były burmistrz miał zgodę rady na rozmowy inwestorem, bo ta zgodziła się na zmiany w planach zagospodarowania. "Jednak list intencyjny nie był umową zobowiązującą samorząd do określonych działań, bo o tym nie decyduje burmistrz tylko rada, a ta może planu nie uchwalić" - powiedział w sądzie Buksalewicz. Według b. burmistrza do momentu uchwalenia planu zagospodarowania wszelkie koszty były ryzykiem inwestora.

B. przewodniczący rady Roman Majorczyk zeznał, że w związku z przygotowaniami do tych inwestycji, do momentu uchwalenia planu zagospodarowania nie było żadnych protestów społecznych. "Jeżeli w 2007 r. nie byłoby akceptacji dla budowy farmy, to firma wycofałaby się z inwestycji. Protesty zaczęły się w momencie, kiedy firma ograniczyła ilość stawianych turbin z 30 do kilkunastu, bo część mieszkańców, którzy mieli czerpać dochody z dzierżawy gruntów została tych potencjalnych dochodów pozbawiona" - mówił.

Finadvice w 2007 r. podpisała list intencyjny z władzami miasta i gminy Krzywiń w sprawie zbudowania na jej terenie farmy wiatrowej, a w 2009 r. rada gminy uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, który zezwalał na budowanie wiatraków na tym terenie. Dokument umożliwiał lokalizację siłowni wiatrowych w obrębie wsi Bielewo, Wieszkowo i Żelazno. Do tego czasu nie było protestów społecznych. Jednak w 2010 r. część mieszkańców tych wsi zaprotestowała przeciwko uchwalonemu planowi i skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w 2011 r. oddalił ich powództwo, ale stwierdził nieważność planu ze względu na niezgodność z prawem.
Finadvice Polska chciała wybudować elektrownię wiatrową składającą się z kilkunastu nowych wiatraków o mocy od 2 do 2,3 MW. Inwestor zobowiązał się wobec gminy m.in. do utwardzenia lokalnych dróg oraz wybudowania głównego punktu zasilania energetycznego, zawarł około 250 umów z właścicielami terenów, na których miała być realizowana inwestycje, sfinansował też koszty opracowania planu zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem obecnego burmistrza Krzywinia Jacka Nowaka proces o tak dużą kwotę ma być środkiem nacisku na władze i radnych.

"Z moich doświadczeń oraz rozmów z innymi samorządowcami wynika, że inwestorzy planujący budowę siłowni wiatrowych, grożąc żądaniem wysokich odszkodowań, usiłują wymusić stosowne decyzje i uchwały, naciskając na burmistrzów, wójtów i rady gmin" - powiedział PAP Nowak.

Obecna rada jeszcze przed rozpoczęciem procesu wszczęła procedurę dotyczącą zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Krzywiń, dzięki której ze studium zostaną wykreślone zapisy o możliwości budowy siłowni wiatrowych w obrębie wsi Bielewo, Wieszkowo i Żelazno. Jeżeli zmiany zostaną przeprowadzone, to nie będzie możliwości stawiania farm wiatrowych w gminie.

Budżet Krzywinia wynosi po stronie dochodów około 30 mln zł i w przypadku uznania roszczeń gmina nie byłaby w stanie ich spłacić.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: ekologik 10.01.2013r. 13:33
to jak Sejm NIE uchwali ustawą lobbowanych cen na energi z OZE to przedsiębiorcy będa domagać się odszkodowania od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sierra2ssn 10.01.2013r. 13:34
gdzie jest cba? od kiedy prywatny inwestor ma prawo finansować mpzp?!
przekręt widać z daleka...
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 10-01-2013r. 21:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: prawnik 10.01.2013r. 15:52
Inwestor ma oczywiście prawo finansować MPZP, jest na to X wyroków WSA. Natomiast nie może być do tego zmuszony.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 10-01-2013r. 23:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polak 11.01.2013r. 13:25
I bardzo dobrze, niech odpowiadają za swoje czyny. Niech ściągajakasę z prywatnych majatków Radnych i urzędasów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE