ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Bułgarii: referendum nie zmieni naszej decyzji ws. elektrowni
12.01.2013r. 12:28

Premier Bułgarii Bojko Borysow oświadczył, że wyznaczone na 27 stycznia referendum w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej nie ma sensu, gdyż nie zmieni decyzji rządu, który jest przeciwny takiej inwestycji z powodu zbyt wysokich kosztów.

"Nawet gdyby odpowiedź była pozytywna, to nic nie zmieni; referendum jest całkowicie bezsensowne" - powiedział Borysow, cytowany przez sobotnie wydanie dziennika "Sega". Według premiera kraj powinien postawić na elektrownie wodne, gdyż budowa nowej siłowni atomowej jest zbyt kosztowna.

Tydzień temu premier zaskoczył nie tylko zwolenników, lecz i klub parlamentarny rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) wezwaniem do głosowania na "nie" w referendum. "Moja rekomendacja dla naszych zwolenników brzmi: głosować na nie. Powiem dobitnie: nie, nie, nie!" - apelował Borysow. Szef rządu osobiście zadzwonił do studia komercyjnej telewizji, w której odbywała się dyskusja zwolenników i przeciwników budowy nowej elektrowni.

Do tej pory ugrupowanie Borysowa apelowało o głosowanie na "tak". Według analityków premier, zdając sobie sprawę, że plebiscyt może okazać się nieważny, nie chce stać po przegranej stronie.

Referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej w Bułgarii odbędzie się 27 stycznia, z inicjatywy opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, która w tym celu zebrała ponad pół miliona podpisów. Była to reakcja na decyzję centroprawicowego rządu Borysowa z marca 2012 r. o rezygnacji z budowy nowej elektrowni w Belene nad Dunajem z powodu zbyt wysokich kosztów.
Pytanie, na które mają w plebiscycie odpowiedzieć Bułgarzy, brzmi: "Czy aprobujesz rozwój energetyki jądrowej w Bułgarii poprzez budowę nowej elektrowni atomowej?". Sprawą interpretacji jest, czy ewentualna pozytywna odpowiedź będzie dotyczyć tylko siłowni w Belene, czy również powstania nowego reaktora w Kozłoduju nad Dunajem. Według ostatniej wypowiedzi Borysowa dotyczy ona wyłącznie nowej siłowni.

Oświadczenie Borysowa, że wyniki głosowania nie będą miały znaczenia, jest sprzeczne z ustawą o referendach. Plebiscyt będzie ważny, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej taka sama liczba osób, jak w ostatnich wyborach parlamentarnych w lipcu 2009 r., czyli 4,35 mln, a wiążące, gdy 50 proc. plus jeden głosujący da pozytywną lub negatywną odpowiedź.

Według ostatnich sondaży około 55 proc. Bułgarów aprobuje rozwój energetyki atomowej. Przed awarią w Fukushimie w Japonii w 2011 roku poparcie wynosiło około 70 proc.

Analitycy w Sofii postrzegają referendum jako generalną próbę sił przed wyborami parlamentarnymi, które mają odbyć się w połowie roku. Ostatnie badania wskazują na wyrównanie sił między rządzącą centroprawicową partią GERB a opozycyjną lewicą.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE