ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Raport dotyczący rozwoju inteligentnego opomiarowania w UE oraz Norwegii
18.01.2013r. 17:57

W ramach projektu SmartRegions realizowanego w międzynarodowym konsorcjum przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, którego wiodącym partnerem jest Energa Operator, opublikowany został dokument „Landscape Raport 2012” dotyczący rozwoju inteligentnego opomiarowania w Unii Europejskiej oraz Norwegii .

Zawiera on aktualne informacje o stanie rynku inteligentnego opomiarowania oraz przykłady wprowadzania usług . Raport ten jest niezbędnym dokumentem dla wszystkich, którzy zajmują się z tematem inteligentnego opomiarowania.

Przepisy Unijne, takie jak Dyrektywa 2006/32/EC, „w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych” (tzw. dyrektywa ESD) i pakiet energetyczny, sprawiły, że większość krajów w Europie ma lub wkrótce będzie wdrażać rozwiązania prawne dla instalacji inteligentnych liczników. Wprowadzenie inteligentnych liczników postępuje w całej Europie. Temat nadal wywołuje gorące dyskusje a jego rozwój charakteryzuje się zróżnicowaną dynamiką w poszczególnych państwach członkowskich UE.

Landscape Report 2012 przedstawia rozwój inteligentnego opomiarowania, w każdym kraju za pomocą wspólnej metodologii i obrazuje różnice w podejściu do jego wdrażania. Przeprowadzona analiza pozwoliła na klasyfikację Państw wg stopnia rozwoju ram prawnych i regulacyjnych oraz stopnia wdrożenia. Wyróżniono 5 grup: państwa dynamicznie rozwijające sie, państwa przodujące na rynku, państwa z ambitnym podejściem, Państwa niezdecydowane oraz maruderzy. W pierwszej z tych grup znalazły się takie kraje jak Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania, Hiszpania i Szwecja. Większość z nich ma już decyzję o obowiązkowej wymianie oraz określony harmonogram czasowy prac. Do "Przodujących na rynku" należą: Niemcy, Czechy i Dania, są to kraje, w których nie ustanowiono kompleksowych wymagań prawnych, wdrażane są natomiast częściowe rozwiązania na przykład zobowiązujące wybraną kategorię klientów. Niemniej jednak operatorzy sieci kontynuują prace wdrożeniowe instalacji inteligentnych liczników z powodu wewnętrznych efektów synergicznych lub z powodu wymagań klienta.

Sytuację w Austrii i Polsce można by scharakteryzować jako niejednoznaczną. Mimo znacznego postępu zarówno w rozwoju legislacji jak i rozwiązań wdrożeniowych, nadal istnieją pewne bariery i obszary wymagające dalszych decyzji. W krajach zwanych "niezdecydowanymi" pierwsze inicjatywy i projekty pilotażowe dla wprowadzenia inteligentnego opomiarowania zostały wdrożone. W krajach zaliczanych do "maruderów" inteligentne systemy pomiarowe nie są jeszcze w obszarze zainteresowań.

Raport jest opracowany w ramach projektu „SmartRegions - Promocja najlepszych praktyk w zakresie rozwoju i wdrażania innowacyjnych usług energetycznych (IUE) opartych na platformie inteligentnego opomiarowania”, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Inteligentna Energia - Europa (IEE).
KAPE
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE