ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niedzielene referendum w Bułgarii może dotyczyć także rozbudowy elektrowni w Kozłoduju
26.01.2013r. 08:34

Referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej, które odbędzie się w niedzielę w Bułgarii, stało się testem przedwyborczym. W poprzedzających je dyskusjach było znacznie więcej wzajemnych zarzutów i polityki niż argumentów technicznych i ekonomicznych.

Referendum - pierwsze po zmianach politycznych w 1989 roku i czwarte w tym kraju - nie stawia pod znakiem zapytania rozwoju energetyki jądrowej, lecz dotyczy jego sposobu. Pytanie postawione w referendum jest jednak nieprecyzyjne.

Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), która jest pomysłodawcą referendum, zebrała ponad pół miliona podpisów pod pytaniem: "Czy aprobujesz rozwój energetyki jądrowej w Bułgarii poprzez budowę nowej elektrowni jądrowej w Belene?". Była to reakcja na decyzję centroprawicowego rządu Bojko Borysowa z marca ubiegłego roku o rezygnacji z budowy nowej elektrowni w Belene nad Dunajem z powodu zbyt wysokich kosztów; rząd zdecydował wówczas o rozbudowie istniejącej siłowni w Kozłoduju.

Tymczasem parlament zmienił proponowane pytanie, skreślając słowa "w Belene". Według niektórych interpretacji odpowiedź "tak" może więc oznaczać także ewentualną rozbudowę elektrowni w Kozłoduju.

Dyskusja przed głosowaniem nie dała jasnej odpowiedzi, czy nowa siłownia jest potrzebna, jak wysokie będą koszty jej budowy oraz czy wzorem obecnej elektrowni w Kozłoduju będzie produkować tani prąd. Sprawia to, że ponad 60 proc. obywateli nie potrafiło zająć stanowiska i nie pójdzie głosować, mimo około 55-procentowego poparcia dla rozwoju energetyki jądrowej w kraju.

Z ostatnich badań opinii publicznej wynika, że w referendum weźmie udział około 30-35 proc. uprawnionych do głosowania. Około 65 proc. z nich odpowie "tak".

Według lewicy siłownia w Belene, gdzie rosyjski Atomstrojeksport miał zbudować dwa reaktory typu WWER o łącznej mocy 2 tys. megawatów, kosztowałaby 5,15 mld euro. Strona rosyjska mówi o 6,3 mld euro. Ceny te nie uwzględniają jednak towarzyszącej infrastruktury.
Rząd oblicza łączny koszt budowy Belene na 22-23 mld lewów (11,2-11,8 mld euro). Według niego cena ta jest zbyt wysoka dla kraju, a rentowność inwestycji - niepewna.

Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej taka sama liczba osób, jak w ostatnich wyborach parlamentarnych w lipcu 2009 r., czyli 4,35 mln, a wiążące, gdy 50 proc. plus jeden głosujący da pozytywną lub negatywną odpowiedź. Jeżeli zagłosuje 20 proc. ogólnej liczby wyborców i dadzą oni pozytywną odpowiedź, sprawa ma wrócić do parlamentu do ponownego rozpatrzenia.

Nie wiadomo, jak duża jest liczba uprawnionych do udziału w referendum. Według ministerstwa rozwoju regionalnego, które prowadzi ewidencję ludności, jest ich 6,9 mln. Krajowy Instytut Statystyczny na podstawie spisu ludności z 2011 r. podaje o 800 tys. mniej, czyli 6,1 mln.

Listy wyborcze, mimo zaleceń OBWE z czasu wyborów prezydenckich w 2011 r., nie są aktualizowane, co umożliwia manipulowanie wynikami, w tym w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za pół roku - podkreślają obserwatorzy.

W ostatnich dniach przed referendum jednak widać, że głównym siłom politycznym coraz mniej chodzi o rozwój energetyki jądrowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE