ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Obiecanej obniżki cen energii elektrycznej od 1 marca nie będzie
22.02.2013r. 14:56

Obniżki cen energii elektrycznej o 8 proc. od 1 marca, którą premier Bułgarii Bojko Borysow obiecał we wtorek, w przededniu swej dymisji, nie będzie. Prawdopodobnie dojdzie do niej, ale nie wiadomo, kiedy i o ile - podała w piątek państwowa komisja ds. regulacji cen energii.

Szefowa komisji Juliana Iwanowa, zdymisjonowana przez Borysowa w ubiegłym tygodniu, wciąż pełniąca swoje obowiązki, powiedziała, że obniżka "raczej wejdzie w życie" dopiero po 1 kwietnia. Cena energii "może zostać obniżona" o 8 proc. - powiedziała, zastrzegając, że nie jest to pewne.

W marcu spodziewane są "radykalne zmiany" w sposobie ustanawiania cen energii. "Dla mnie to też jest ważne, gdyż też płacę rachunki" - przyznała Iwanowa. Jak podała, będzie nowa formuła udziału w tzw. miksie energetycznym, na podstawie którego oblicza się cenę energii.

Ustalana jest ona na podstawie cen państwowych i prywatnych producentów energii jądrowej, wodnej, słonecznej i wiatrowej. Gdy zaczęły się antyrządowe protesty, do publicznej wiadomości podano, że cenę podnosi udział w miksie energetycznym energii, produkowanego przez trzy elektrownie należące do biznesmena Christo Kowaczkiego, a także elektrownie Marica Iztok-1 i Marica Iztok-3 należące do amerykańskiej spółki AES.
Według komisji ds. regulacji cen energii eliminowanie tego udziału kosztem zwiększenia udziału energii z elektrowni atomowej w Kozłoduju, który jest kilkakrotnie tańszy, przyczyniłoby się do spadku ceny dla klientów.

Wysokie styczniowe rachunki za energie elektryczną dały początek fali protestów w Bułgarii, które doprowadziły do czwartkowej dymisji rządu. Według protestujących przyczyną wysokich cen jest uległość władz wobec monopoli energetycznych. Lider opozycji Sergej Staniszew jako przyczynę protestów podał z jednej strony stałe podwyżki cen, a z drugiej - zamrożone dochody. "40-procentowe podwyżki cen energii przy zamrożonych dochodach - oto, co wyprowadziło ludzi na ulice" - podkreślił.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: miniu 22.02.2013r. 21:19
według mnie powinni wtedy rozpocząć prawdziwą batalię z rządem... jeszcze trochę i czeka to nasz kraj... ja jako... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 22-02-2013r. 22:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE