ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron. Nowa umowa na zakup węgla
01.03.2013r. 12:18

Tauron Polska Energia podpisał 1 marca trzyletnią umowę z Kompanią Węglową na dostawy węgla dla spółek Grupy. Wartość kontraktu szacowana jest na 2,4 mld zł. Umowa ta zastępuje dotychczas obowiązujący kontrakt podpisany w roku 2010.

Grupa Tauron jest jednym z największych odbiorców węgla kamiennego w kraju. Około 90 proc. produkcji energii opiera na tym paliwie, dlatego umowy wieloletnie, gwarantujące dostawy surowca, są dla niej kluczowe. W ostatnich latach elektrownie i elektrociepłownie Grupy spalały rocznie ok. 11 mln ton węgla kamiennego.

– Rozmowy z Kompanią Węglową, które poprzedziły zawarcie kontraktu, uważam za bardzo konstruktywne. Nasz partner uwzględnił obecne realia na rynku energii elektrycznej i sytuację na rynku węgla kamiennego – mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. ekonomiczno-finansowych.

- Podczas spotkań poprzedzających zawarcie umowy wspólnie pracowaliśmy nad znalezieniem formuły satysfakcjonującej obydwie firmy, z jednej strony uwzględniającej zarówno aktualne ceny surowca, jakim jest węgiel, jak i produktu, jakim jest prąd, z drugiej natomiast strony opierającej się na parametrach – wolumenowym, czasowym oraz na aktualnych prognozach rynkowych – powiedział Wojciech Kotlarek, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej ds. sprzedaży i marketingu.
Kompania Węglowa jest największym dostawcą węgla kamiennego dla Taurona, dostarczającym ok. 45 proc. zużywanego paliwa. Ponad 35 proc. pochodzi z Południowego Koncernu Węglowego, spółki wydobywczej Grupy, a pozostałe ok. 20 proc. dostarczają pozostali dostawcy, w tym m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy.

Kontrakt, który będzie obowiązywał do końca grudnia 2015 roku, jest kontynuacją dotychczasowej współpracy. W 2010 roku Tauron Wytwarzanie (działający wówczas pod nazwą Południowy Koncern Energetyczny) zawarł trzyletnią umowę na zakup węgla, w ramach której zrealizowano dostawy o wartości niemal 2 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: pytanie 01.03.2013r. 14:07
Po 9,5zł/GJ czy więcej udało się stargować?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: uważny 02.03.2013r. 15:59
Mała uwaga: 90% produkcji energii opiera się na węglu ogółem (brunatnym i kamiennym).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wiem 03.03.2013r. 17:14
W Tauronie 90 proc. produkcji energii opiera się na węglu kamiennym. Brunatnego nie używają
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bielu 05.03.2013r. 15:36
jest odpowiedz nie zamykamy elektrowni opalanych węglem ,zarabiają kopalnie ,kolej,transport i gospodarka się kręći wszyscy sa zadowoleni oprucz UE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: molo 03.03.2013r. 16:17
Panie Zawadzki, na zlodzieju czapka gore...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE