ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Olsztyn. Osiem firm zainteresowanych budową elektrociepłowni
11.03.2013r. 16:14

Osiem firm jest zainteresowanych budową elektrociepłowni w Olsztynie. Inwestycja, której koszt szacuje się na 700 mln zł, ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) - podało w poniedziałek Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC).

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes MPEC Konrad Nowak, w poniedziałek komisja przetargowa otworzyła koperty z wnioskami potencjalnych wykonawców inwestycji. Są to: koreańska firma POSCO Engineering & Construction, polskie konsorcjum firm z udziałem Dalkia Term, Dalkia Poznań i Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni, polskie konsorcjum firm z udziałem Remondis, Remondis Waste to Energy, polsko-belgijskie konsorcjum firm z udziałem NDI, NDI Hotel Management i Besix Group, francuski GDF Suez Energie Service, polski Strabag, polska Energa Kogeneracja oraz hiszpański Abeinsa Ingenieria y Construcción Industrial.

Jak podkreślił Nowak, teraz komisja przetargowa zapozna się z wnioskami firm i oceni, czy spełniają warunki formalne. Chodzi o to, że firmy te musiały przedstawić swoją sytuację finansową i doświadczenie w budowaniu tego typu instalacji. Musiały wykazać, że ich obrót roczny nie jest mniejszy niż 80 mln zł, a także że budowały obiekty energetyczne o mocy 50 MW lub inne obiekty budowlane o wartości co najmniej 100 mln zł.

Następnie komisja wybierze maksymalnie pięć firm, które zostaną dopuszczone do tzw. dialogu konkurencyjnego. Będą one musiały wówczas przedstawić swoje koncepcje dotyczącą budowy i funkcjonowania elektrociepłowni. Postępowanie zakończy się prawdopodobnie w kwietniu 2014 roku, gdy - jak zakłada zarząd MPEC - podpisana zostanie umowa z inwestorem.

Jak podkreślił prezes Nowak, mimo iż postępowanie dotyczące wyboru inwestora będzie związane poufnością, to mieszkańcy Olsztyna będą informowani o kluczowych warunkach umowy na dostarczanie ciepła.

Dodał, że gdyby postępowanie w sprawie wyboru inwestora nie przyniosło rozstrzygnięcia, to MPEC bierze pod uwagę także dalsze rozmowy z koncernem Michelin, na przedłużenie umowy na dostawy energii cieplnej.

Olsztyńska spółka komunalna oczekuje, że inwestor wniesie ok. 150 mln zł jako wkład finansowy potrzebny do budowy instalacji. Pozostała kwota będzie pochodzić m.in. z kredytów bankowych. Budowa ma potrwać pięć lat, a po 25 latach eksploatacji gmina przejmie elektrociepłownię.
Obecnie energię cieplną dla mieszkańców Olsztyna dostarcza w 60 proc. ciepłownia MPEC-u w Kortowie oraz w 40 proc. ciepłownia koncernu Michelin.

Władze Olsztyna ogłosiły konieczność budowy nowej EC w związku z oświadczeniem Michelin, iż po 2017 wyłączy swoją kotłownię. Zdaniem zarządu miasta MPEC nie jest w stanie udźwignąć finansowo budowy nowego EC - w miejsce EC Michelin, toteż konieczne jest powołanie spółki celowej w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. MPEC zajmowałby się tylko dystrybucją ciepła poprzez miejską sieć ciepłowniczą.

MPEC do tej spółki ma wejść aportem w postaci działki 7,4 ha pod budowę nowej EC (wartość 14 mln zł) i EC Kortowo (MPEC zostałby podzielony na EC i sieć ciepłowniczą). EC Kortowo stałoby się jedynie źródłem szczytowym, uzupełniającym; rolę głównego źródła ciepła przejęłaby nowa EC o mocy 200 MW. Inwestor obejmie większościowe udziały w spółce celowej.

Cały projekt opiewa na 4 651 060 000 zł (bez VAT). W tej kwocie zawarty jest zysk, który osiągnie spółka w okresie 30 lat. Jak powiedział portalowi „Debata” prezes Konrad Nowak, do wyliczenia tego zysku przyjęto obecną cenę za ciepło pomnożoną przez średni wskaźnik inflacji z ostatnich kilku lat czyli 2,5 proc.

Gdyby rzeczywiście cena za ciepło wzrosła po wybudowaniu Kombinatu tylko o wskaźnik inflacji, nie byłoby protestów. Mieszkańcy Olsztyna wątpią jednak, czy w ramach PPP miasto jest w stanie zabezpieczyć ich interes, skoro inwestor zewnętrzny otrzyma pakiet większościowy. Dlatego stowarzyszenie „Święta Warmia" wniosła do prezydenta miasta o dopuszczenie do negocjacji obserwatora społecznego. Jak dotąd nie otrzymało ono odpowiedzi.
Portal "Debata" ,
PAP


Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: rsnie 11.03.2013r. 18:36
CCzy Ci "inwestorzy" umieją liczyć? EC ma być gotowa do 01.01.2018 r. Cykl budowy: 5 lat, to daje kwiecień... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 12-03-2013r. 08:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rsnie 12.03.2013r. 07:58
Brawo "DEBATA"!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sceptyk 12.03.2013r. 09:20
Panie doktorze. Liczy Pan te same pieniądze wiele razy razy jeżeli ma to udowodnić założoną cenę. Czy jest to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 13-03-2013r. 09:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE