ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Siła spokoju
09.04.2013r. 10:45

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Jeszcze na dobre nie uspokoiła się burza wokół memorandum w sprawie drugiej nitki Jamału podpisanego przez EuroPol Gaz z Gazpromem a już pojawiły się informacje o sygnowaniu podobnego dokumentu przez Rosjan i Holendrów.

Gazowy gigant Aleksieja Millera podpisał z holenderskim Gasunie memorandum w sprawie ewentualnej budowy nitki Nord Steam łączącej go z Wielką Brytanią. To tylko dowodzi, że z punktu widzenia Moskwy wszystkie opcje pozostają na stole. To, która zostanie zrealizowana będzie zależeć od możliwości finansowych Gazpromu (które maleją) i zapotrzebowania na surowiec w poszczególnych częściach Europy (generalnie maleje, w tym roku będzie duże ze względu na przeciągającą się zimę). Jeżeli rosyjski gaz nie popłynie na Wyspy Brytyjskie, co jest możliwe ze względu na podpisaną przez Centricę umowę na dostawy LNG z USA, to może zasilić energetykę holenderską. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ten kraj do 2025 stanie się importerem netto gazu.

W grudniu 2012 roku zarząd Gazpromu przyjął program inwestycyjny na lata 2014-15 uwzględniający optymalizację kosztów. Priorytetowe wydatki to rozwój wydobycia na rosyjskich polach gazowych, a w dziedzinie infrastruktury budowa gazociągu South Stream. W tym kontekście rozmowy o Jamale 2 – Pieremyczce oraz nitce brytyjskiej Nord Stream schodzą na drugi plan. Gazprom nadal sonduje różne możliwości ale nie należy się spodziewać rewolucji w jego długofalowych planach.

Jest to wskazówka dla polityków, którzy nie powinni traktować memorandum jako realnej oferty biznesowej a raczej jako sygnał o ostrożnym zainteresowaniu, abstrahując już od politycznego tła wskazującego na to, dlaczego pomysł Jamału 2 jest reanimowany właśnie teraz. Zarówno Rosjanie jak i Polacy mają długofalowe plany dla swoich sektorów gazowych. Wysoce niepożądana jest sytuacja w której jeden niewiążący dokument stawia na głowie konsensus polityczny w tej sprawie. Jeżeli tego konsensusu nie będzie, to chaos będzie trwał. Należy brać przykład ze spokojnych Rosjan. W tych przetargach zwycięży strona o mocniejszych nerwach. Bo w energetyce najważniejsza jest siła spokoju.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE