ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Czy PGNiG ocali ukraińskie gazociągi?
12.04.2013r. 09:41

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Po zamieszaniu wokół memorandum EuroPol Gazu i Gazpromu, PGNiG szykuje kontrofensywę wizerunkową. Jeżeli nowe postulaty firmy wykroczą poza sferę deklaracji, Polacy będą mieli możliwość rękami prezes Piotrowskiej-Oliwy uratować ukraińskie gazociągi przed przejęciem ich przez Rosjan.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polsko-Ukraiński Klub Dziennikarzy szefowa PGNiG zapowiedziała, że jej firma chciałaby magazynować gaz ziemny na Ukrainie i reeksportować surowiec z Polski na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Na przeszkodzi stoi brak wolnych przepustowości – zwraca uwagę Piotrowska-Oliwa. To zaproszenie do rozmowy o modernizacji połączeń gazowych między naszymi krajami, a może i do budowy nowych. Póki co przez rewers w Drozdowiczach możemy słać około 1,5 mld m3 surowca. Dzięki uporządkowaniu sytuacji po naszej stronie granicy, moglibyśmy słać na Ukrainę jeszcze więcej surowca.

Z pewnością przyda się on Kijowowi. W okresie styczeń-marzec 2013 Ukraina sprowadziła o 17,4 procent mniej gazu w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Między styczniem a marcem nad Dniepr popłynęło z Polski 118,3 mln m3 gazu. Tymczasem od listopada 2012 do kwietnia 2013 roku z Niemiec przez Polskę przepłynęło około 171 mln m3 tego surowca. Od początku tego miesiąca Ukraińcy sprowadzają także gaz z Węgier na poziomie 3 mln m3 dziennie. Węgrzy chcą zwiększyć tę ilość. Reorientacja ukraińskiej polityki eksportowej na dostawców zachodnich to element uniezależniania Kijowa od dostaw z Rosji. Co prawda, z Zachodu również płynie gaz rosyjski jednak jego cena jest ustalana niezależnie od niekorzystnych zapisów ukraińsko-rosyjskiej umowy gazowej. Czy PGNiG dodatkowo wesprze te działania śląc na Wschód więcej błękitnego paliwa?

To nie jedyny sposób na wsparcie naszego wschodniego sąsiada. Ta sama firma, która opracowała studium opłacalności terminalu w Świnoujściu – ILF Polska – zorganizuje podobne badania dla obiektu mającego powstać w okolicach Odessy. Aktywność Polaków w sektorze gazowym Ukrainy może osiągnąć jeszcze większą skalę, jeżeli Warszawa zaoferuje udział PGNiG w ewentualnym konsorcjum zarządzającym ukraińskimi gazociągami. Według koncepcji prezydenta Wiktora Janukowycza miałoby ono składać się z firmy ukraińskiej, rosyjskiej i „europejskiej”. Brano pod uwagę RWE ale przy zamieszaniu politycznym wokół Tymoszenko nie można oczekiwać stanowczych posunięć Berlina. Niemiecką spółkę mogłoby skutecznie zastąpić PGNiG. Taką propozycję mógłby wesprzeć komisarz ds. energetyki Gunther Oettinger przychylny Ukrainie. W ten sposób Polacy mogliby zapobiec realizacji scenariusza białoruskiego dla ukraińskiego GTS-u. Rosjanie zapowiedzieli, że zamierzają słać surowiec jedynie przez gazociągi należące do nich. Oczekują od Ukraińców zgody na dzierżawę lub kupno ich systemu przesyłowego przez Gazprom. Chcą powtórzyć manewr zastosowany u ich północnego sąsiada. Białoruski Beltransgaz jest już własnością Gazpromu i obecnie planowana jest zmiana jego nazwy na Gazprom Transgaz Belarus, żeby nikt nie miał wątpliwości do kogo należą białoruskie rury gazowe.

Jeżeli deklaracje prezes PGNiG nie zostały sformułowane jedynie na użytek medialny, może należałoby mierzyć wyżej i przyczynić się do ocalenia niezależności energetycznej Kijowa?

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: allgas 14.04.2013r. 10:15
Wielka naiwność wierzyć w Ukrainę, która po 20-latach dorobiła sie tylko największej korupcji.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-04-2013r. 12:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 15.04.2013r. 13:05
to ma sens :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojadżer 16.04.2013r. 09:24
I tak to w tej chwili opiera się o rosyjski gaz i Gazprom może wszystko zmanipulować cenami i umowami, na dzisiaj to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE