ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hitachi chce wycofać się z budowy elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii
16.04.2013r. 10:19

Hitachi chce wycofać się z budowy reaktorów w Wielkiej Brytanii, co miałoby druzgocący wpływ na brytyjską politykę energetyczną. Japończycy mogą odstąpić od swych zamiarów, jeśli Londyn zmieni warunki umowy.

Ale nie chodzi tylko o pieniądze. Sytuacja diametralnie zmieniła się odkąd w Tokio urząd premiera objął Shinzo Abe, który jest zwolennikiem energetyki jądrowej i ogłosił program powrotu do niej. Do tej pory, po tsunami, które zniszczyło reaktory w Fukushimie, poprzedni gabinet uchwalił zamknięcie 54 japońskich elektrowni jądrowych. Spowodowało to jednak znaczny deficyt energii i zmusiło Japonię do kosztownego importu energii elektrycznej. Stała się ona trzy razy droższa niż w USA, co było mocnym ciosem dla japońskiej gospodarki i mieszkańców.

By poprawić bilans energetyczny, nowy rząd zdecydował o jadrowej reaktywacji. Wobec tego japońskie firmy nie muszą już szukać kontraktów za granicą. Dlatego szef Hitachi oświadczył Brytyjczykom, że koncern jest prywatną firmą, przez co nie jest absolutnie zobowiązany do budowy reaktorów na Wyspach. Być może taka wypowiedź ma na celu podbicie stawki. A są ku temu warunki po wycofaniu się niemieckich firm: E.ON i RWE. Teraz Japończycy monitorują rozmowy angielskiego rządu z francuskim EDF w sprawie budowy elektrowni jądrowejw Hinkley Point za 14 miliardów funtów.
Niewykluczone, iż Hitachi liczy na więcej. Na razie japoński koncern ma umowę na budowę 4-6 reaktorów po 5 mld funtów za każdy, które miałyby przez 60 lat zaopatrywać jedną czwartą Wielkiej Brytanii w energię elektryczną. Pierwsze z urządzeń powinno być podłączone do sieci w 2020 roku.

Wielka Brytania także zmaga się z deficytem energii i również zdecydowało się postawić na atom, niezależnie od rozbudowy sektora energii odnawialnej czy inwestycji w gaz łupkowy.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 16.04.2013r. 11:17
Może należałoby się zastanowić, że jeżeli Wielka Brytania jest przyciskana do muru to co działoby się z Polską w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-04-2013r. 11:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ObserWATor 16.04.2013r. 11:54
Japonia nie ma możliwości importu/eksportu energii elektrycznej (brak kabla), mogła jedna zwiększyc produkcję energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE