ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Elektrowni Łaziska ruszyła pilotażowa instalacja usuwania CO2
25.04.2013r. 12:32

W czwartek 25 kwietnia w Elektrowni Łaziska rozpoczęła pracę pilotażowa instalacja aminowego usuwania dwutlenku węgla ze spalin. Projekt badawczy prowadzą wspólnie właściciel elektrowni - Grupę Tauron oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Koszty zbudowania instalacji, w wysokości 8,8 mln zł, zostały pokryte ze środków Grupy Tauron. Instalacja powstała w ramach realizacji zadania badawczego pn. „Opracowanie technologii dla wysokosprawnych zeroemisyjnych bloków węglowych zintegrowanych z wychwytem CO2 ze spalin”. Zadanie realizowane jest w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii” i zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Liderem konsorcjum realizującego projekt jest Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki

Instalacja została zbudowana w systemie kontenerowym, który umożliwia sprawny transport, a tym samym daje szerokie możliwości jej zastosowania w różnych obiektach należących do Grupy Tauron.
– Przez najbliższy rok instalacja pozostanie na terenie Elektrowni Łaziska i będzie współpracować z konwencjonalnym blokiem 200 MW. Następnie zostanie przewieziona do Elektrowni Jaworzno III, gdzie będą prowadzone badania na spalinach z kotła fluidalnego – mówi Stanisław Tokarski, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

- To pierwsze w Polsce zastosowanie tej technologii w funkcjonującej elektrowni. Liczymy, że efekty badań pozwolą na minimalizację wpływu działania instalacji na efektywność bloków energetycznych i przyczynią się do obniżenia wskaźników emisyjności jednostek wytwórczych w Grupie - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Projekt pilotażowej instalacji aminowego usuwania CO2 ze spalin prowadzą specjaliści Grupy Tauron oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
– Innowacyjna instalacja do usuwania dwutlenku węgla ze spalin powstała w wyniku ścisłego współdziałania kadry inżynierskiej Taurona i Instytutu. Ten twórczy efekt współpracy jest ważnym krokiem dla energetyki w rozwoju niskoemisyjnych elektrowni węglowych i wytycza kierunki dla ich dalszego rozwoju – mówi Marek Ściążko, dyrektor ICHPW.

Po zakończeniu realizacji zadania badawczego jednostka pilotażowa dalej będzie wykorzystywana do badań także na terenie innych bloków energetycznych, ułatwiając tym samym wdrażanie instalacji wychwytywania CO2 na skalę przemysłową.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Enea_sz 25.04.2013r. 12:53
Warto było podać jaką moc pobiera ta instalacja lub chociażby procentowo o ile wzrosną potrzeby własne elektrowni.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca 25.04.2013r. 13:37
I przydałaby się również analiza opłacalności przedsięwzięcia w kontekście obecnych cen uprawnień do emisji CO2.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kk 25.04.2013r. 14:04
W jaki sposób będzie magazynowany (i gdzie) wychwycony ditlenek węgla z wykorzystaniem tej instalacji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ANALITYK 25.04.2013r. 15:05
Gratulacje dla Taurona - zbierajcie doświadczenia przed implementacją prawa unijnego dotyczącego CCS
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wojtas 25.04.2013r. 16:29
a co z siarczkami, tlenkami, chlorkami, itp. co2 to nie koniec problemu z emisjami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fun 25.04.2013r. 20:44
Efektywnosc inwestycji: Stachu PR u profesora kupuje!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE