ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Olsztyn. 5 firm dopuszczonych do negocjacji ws. budowy elektrociepłowni
16.05.2013r. 12:50

Pięć firm spośród ośmiu zainteresowanych będzie prowadzić dalsze rozmowy w sprawie budowy elektrociepłowni w Olsztynie. Koszt budowy elektrociepłowni, która ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) wyceniono na 700 mln zł - podał olsztyński MPEC.

Spośród ośmiu firm, które zostały dopuszczone do postępowania, komisja wybrała pięć, z którymi prowadzić będzie tak zwany dialog konkurencyjny. Intencją zarządu MPEC w Olsztynie jest, by ostatecznego wyboru partnera do budowy elektrociepłowni dokonać w pierwszym kwartale 2014 roku - podał w czwartek PAP rzecznik MPEC w Olsztynie Jerzy Uścinowicz.

Wybrane firmy to: koreańska firma POSCO Engineering & Construction, hiszpańska Abeinsa Ingeniería y Construcción Industrial, polsko-belgijskie konsorcjum firm z udziałem NDI, NDI Hotel Management i Besix Group, polski Strabag i polskie konsorcjum firm z udziałem Dalkia Term, Dalkia Poznań i Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni.

Do dalszego etapu nie przeszły: polskie konsorcjum firm z udziałem Remondis i Remondis Waste to Energy, francuski GDF Suez Energie Service i polska Energa Kogeneracja.

Jak mówił wcześniej prezes MPEC Konrad Nowak, teraz wybrane firmy będą musiały przedstawić swoje koncepcje dotyczące budowy i funkcjonowania elektrociepłowni. Postępowanie zakończy się prawdopodobnie w kwietniu 2014 roku, gdy - jak zakłada zarząd MPEC - podpisana zostanie umowa z inwestorem.
Olsztyńska spółka komunalna oczekuje, że inwestor wniesie ok. 150 mln zł, jako wkład finansowy potrzebny do budowy obiektu. Pozostała kwota będzie pochodzić m.in. z kredytów bankowych. Budowa ma potrwać pięć lat, a po 25 latach eksploatacji gmina przejmie elektrociepłownię.

Obecnie 60 proc. ciepła dla mieszkańców Olsztyna dostarcza ciepłownia MPEC-u w Kortowie, a 40 proc. - ciepłownia koncernu Michelin.

Nowa elektrociepłownia musi powstać, bo koncern Michelin do 2017 roku chce zrezygnować z dostaw ciepła dla miasta. Nowy obiekt zostanie wybudowany na 7,5-hektarowym terenie niedaleko centrum logistycznego Michelin.

Właścicielem elektrociepłowni ma zostać spółka celowa, a MPEC zajmowałby się tylko dystrybucją ciepła poprzez miejską sieć ciepłowniczą.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: quba 16.05.2013r. 13:16
Pozostale pieniadze z kredytow bankowych - sa 3 mozliwosci: albo kredyt z bilansu Partnera Publicznego(miasta) albo z... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-06-2013r. 14:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Felek 16.05.2013r. 15:44
Proszę obserwować dalej te postępowanie. Tylko w Olsztynie takie chece.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-05-2013r. 07:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 17.05.2013r. 10:16
Traktować Michelina jak partnera a nie jak chłopca na posyłki. I sprawa będzie rozwiązana bez kredytów i 700 mln.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: leon 17.05.2013r. 10:48
Brakuje mi w komentarzach wpisu rśnie. Panie doktorze ? ...do dzieła !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE