ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trybunał: sprzedaż energii z modułu fotowoltaicznego jest objęta VAT
20.06.2013r. 15:36

Właściciel domu, który zamontował sobie na dachu moduł fotowoltaiczny i wyprodukowaną energię przekazuje do sieci, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu VAT - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok dotyczy Austriaka Thomasa Fuchsa, który na dachu swojego domu zamontował moduł fotowoltaiczny. Moduł nie pozwala na magazynowanie energii, dlatego całość wyprodukowanej energii elektrycznej Fuchs dostarcza do sieci na podstawie umowy z jedną ze spółek energetycznych, za co otrzymuje wynagrodzenie. Jednocześnie, od tej samej spółki, po tej samej cenie kupuje energię potrzebną mu w domu.

W czwartek Trybunał wydał wyrok korzystny dla Austriaka, ponieważ on sam od początku traktował swoją sprzedaż energii, wyprodukowanej przez moduł fotowoltaiczny, jako działalność gospodarczą. Dlatego na spółkę kupującą od niego energię wystawiał faktury i odprowadzał podatek. Fuchs chciał natomiast w związku z tym otrzymać z urzędu skarbowego zwrot VAT zapłaconego w cenie modułu fotowoltaicznego.

Austriackie organy podatkowe odmawiały mu zwrotu podatku, bo uważały, że Fuchs, eksploatując moduł, nie wykonuje działalności gospodarczej. Twierdziły, że właściciel modułu eksploatuje go nie po to, by zarabiać, tylko, aby obniżyć swoje rachunki za energię. Argumentem za tym miał być - według austriackich urzędów - fakt, że ilość energii wytworzonej przez moduł nigdy nie przekracza potrzeb gospodarstwa domowego Fuchsa.
Inaczej orzekł unijny Trybunał, do którego zwrócił się z pytaniem w tej sprawie austriacki sąd. Trybunał orzekł, że skoro moduł zainstalowany na dachu domu mieszkalnego produkuje energię elektryczną, stale dostarczaną do sieci za wynagrodzeniem, to należy uznać, że jego właściciel wykorzystuje moduł w celu uzyskania dochodu, a zatem prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu unijnej dyrektywy o podatku od wartości dodanej.

Według ETS nie ma znaczenia to, że moduł jest zainstalowany na prywatnym domu, a ilość energii elektrycznej produkowanej przez tę instalację nigdy nie przekracza ilości energii zużywanej przez Fuchsa w domu.

Trybunał potwierdził w związku z tym prawo Austriaka do otrzymania z urzędu skarbowego zwrotu VAT zapłaconego w cenie modułu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PB 23.07.2013r. 09:44
Brawo. Odsyłam do artykułu w tej samej sprawie a dotyczącego RP.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE