ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ALEKSANDER FINDZIŃSKI -...

Aleksander Findziński - wspomnienie
12.07.2013r. 15:05

8 lipca 2013 r., odszedł Aleksander Findziński. Wielki Człowiek, prawdziwy autorytet dla wielu pokoleń gazowników, Współtwórca historii polskiego gazownictwa, pierwszy Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

Aleksander Findziński z branżą gazowniczą związany był przez ponad 40 lat.

W 1966 roku Aleksander Findziński, jeszcze jako student, podjął pracę w ówczesnej Gazowni Warszawskiej. Jako stażysta poznał wszystkie obszary funkcjonowania gazowni ze szczególnym uwzględnieniem obszaru technicznego a że był studentem wydziału sanitarnego Politechniki Warszawskiej, ten roczny staż pogłębił jego wiedzę z zakresu gazownictwa. Być może to doświadczenie i zdobyta wiedza zawodowa sprawiły, że wiele lat później był inicjatorem stworzenia szkolnictwa gazowniczego, zarówno wyższego, jako wydział na Politechnice Warszawskiej jak i średniego i zawodowego.

Po studiach objął stanowisko technologa w biurze projektowym sieci Warszawskiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa, który swoim zasięgiem obejmował województwa warszawskie, łódzkie, białostockie i olsztyńskie. Później został projektantem w biurze projektów gazowniczych, gdzie wykonał projekty gazyfikacji m.in. Mikołajek, Rynu, Węgorzewa, Ełku, Olecka i wielu innych polskich miast. Kolejne lata to praca w dyspozytorni gazu na stanowisku kierownika wydziału ruchu.

To właśnie wtedy pojawiło się również jedno z Jego najważniejszych zawodowych wyzwań. Jak wielu innych Aleksander Findziński uczestniczył w przestawieniu aglomeracji warszawskiej z gazu miejskiego na gaz ziemny. W 1974 awansował na stanowisko zastępcy dyrektora ds. technicznych Mazowieckiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa. W 1975 roku został dyrektorem technicznym MOZG odpowiedzialnym m.in. za proces przestawienia Warszawy na gaz ziemny, który z powodzeniem został zakończony w 1978 r.

Mało kto z nas pamięta ograniczenia wynikające z braku gazu i radiowe komunikaty Krajowej Dyspozycji Gazu, która również przy czynnym udziale A. Findzińskiego, dopiero się wtedy organizowała. W kuchenkach gazowych ciśnienie czasami było tak niewielkie, że nie dało się normalnie funkcjonować. Priorytetem były dostawy gazu dla przemysłu. Ale mimo tych trudnych uwarunkowań gazownictwo dzięki polityce ówczesnych szefów zjednoczenia i kontaktów międzynarodowych jako strategiczna gałąź narodowej gospodarki wciąż się rozwijało. Dzięki współpracy z niemieckimi, francuskimi i włoskimi koncernami gazowniczymi zaczęły pojawiać się nowe technologie, które pozwoliły na budowę nowoczesnych sieci przesyłowych, stacji redukcyjnych itp.

Na początku lat 80 dokonano udanego przekształcenia dwóch zjednoczeń - górnictwa naftowego i przemysłu gazowniczego, w jedną organizację funkcjonującą do dziś pod nazwą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Od 1984 roku Aleksander Findziński sprawował nadzór nad rozwojem gazownictwa w Polsce jako wicedyrektor Departamentu Geologii, Nafty i Gazu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki. Dwa lata później objął stanowisko najpierw zastępcy dyrektora naczelnego a w 1992 dyrektora naczelnego.

Po skomercjalizowaniu PGNiG i przekształceniu w Spółkę Skarbu Państwa w 1996 roku, Aleksander Findziński został jej pierwszym prezesem.

Lata 1986-1996 to dziesięciolecie wytężonej pracy i wyzwania związane przede wszystkim z zapewnieniem nieprzerwanych dostaw gazu, szczególnie w okresie zimowym, które odbywało się, dzięki uzgodnieniom ze Związkiem Radzieckim, w ramach RWPG.

Głównym celem Aleksandra Findzińskiego, stały się rozbudowa magazynów gazu i budowa tłoczni gazu na gazociągu Kobryń-Brześć-Warszawa. Ich realizacja w znacznym stopniu poprawiła ciśnienie gazu. Także za Jego kadencji podjęto współpracę z Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Dzięki temu możliwe było wprowadzenie najnowocześniejszych technologii do górnictwa naftowego i gazownictwa.

Do długiej listy zawodowych dokonań Aleksandra Findzińskiego należy także dodać decyzję o budowie podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach a także magazynu w kawernach solnych w Mogilnie. Jednocześnie w tym samym okresie zlikwidowane zostały wszystkie klasyczne gazownie, w których gaz wytwarzano ze spalania węgla kamiennego i na jego miejsce, po przestawieniu setek tysięcy odbiorców, wprowadzono gaz ziemny.

Przed Aleksandrem Findzińskim pojawiło się kolejne trudne wyzwanie. Należało rozwiązać problem regularnych dostaw gazu. Dlatego tak dużym sukcesem było wynegocjowane w 1993 r. porozumienie międzyrządowe. W 1996 r. Aleksander Findziński złożył swój podpis pod pierwszym długoterminowym kontraktem z Rosją na dostawy błękitnego paliwa do Polski.

Równocześnie, trwały prace nad dywersyfikacją kierunków dostaw gazu. Przeprowadzono wiele prac studialnych i negocjacji z partnerami zagranicznymi. Już w 1992 roku, za sprawą starań dyrektora A. Findzińskiego, wybudowano połączenie z siecią gazową Niemiec w rejonie Zgorzelca, gdzie, do dzisiaj, odbiera się gaz.

Aleksander Findziński należał do wąskiego grona najwybitniejszych specjalistów, dla których branża gazownicza nie posiadała żadnych tajemnic. Dla szerokiego grona współpracowników był absolutnym, zawodowym autorytetem.

Za swoje osiągnięcia wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, Regionalnymi i branżowymi, m.in. Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Warszawy", Srebrnym Krzyżem Zasługi, Orderem Sztandaru Pracy, tytułem Generalnego Dyrektora Górniczego I stopnia.

Uhonorowany Medalem im. Ignacego Łukasiewicza oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnim okresie zawodowej kariery był doradcą Zarządu Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, ale przede wszystkim był Dobrym, Życzliwym i Uczciwym Człowiekiem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE