ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Finanse PGNiGu
02.07.2003r. 00:00

Za pięć miesiący 2003r PGNiG uzyskał 425 mln zł zysku brutto. Zwiększyła się też sprzedaż gazu w porównaniu do analogicznego okresu 2002r. Nierozwiązana pozostaje jednak kwestia cen gazu z importu. Wg wstępnych szacunków ostateczny wynik finansowy za 2003r będzie niższy od wyniku uzyskanego przez spółkę w 2002r.

Lepsze wyniki

Wynik finansowy za pięć miesięcy tego roku wyniósł 425 mln zł brutto, poinformował podczas konferencji prasowej Wiceprezes PGNiGu Jerzy Staniewski. Od stycznia do maja zwiększyła się również sprzedaż gazu – w porównaniu do analogicznego okresu PGNiG sprzedał o ok. 1 mld m sześc. gazu więcej. Na poprawę wyniku wpłynęła mroźna zima oraz lepsza sytuacja w gospodarce.
„Poprawiła się ściągalność należności od naszych największych klientów, nastąpiło skrócenie cyklu płatności” twierdzi Wiceszef spółki odpowiedzialny za finanse.

Azoty bez zmian

PGNiG wciąż ma jednak spore problemy z niepłacącymi klientami takimi jak np. zakłady azotowe. W tej sprawie prowadzone są od kilku miesięcy rozmowy z MSP oraz z Naftą Polską. Przygotowano wstępny tekst porozumienia, nie jest jednak ono ostatecznie wynegocjowane. Jak poinformował Wiceprezes Mieczysław Jakiel, Zarząd PGNiGu zajmie się nim we środę.

Z dolara na złotówkę

Spółka prowadzi również restrukturyzację zadłużenia, które kształtuje się na poziomie 1,5 mld USD czyli ok. 6 mld zł. Znacząca część to dług dewizowy a poziom obsługi zadłużenia to wg Wiceprezesa Staniewskiego ok. 800 mln zł. Spółka zwiększyła poziom zabezpieczeń oraz dąży do zmiany struktury zadłużenia zwiększając zobowiązania w PLN (wg planów z końca 2002r z 97 proc. do 50 proc.). W zeszłym roku spółka wykupiła część wyemitowanych w październiku 2001 roku euroobligacji, dzięki którym znacząco poprawiła się struktura zadłużenia z krótko – na długoterminowe. Wartość wykupionych papierów wynosi ok. 100 mln Euro. Wg zapowiedzi Zarządu, spółka będzie chciała nadal skupywać swoje euroobligacje, jeśli ich średnia cena rynkowa obniży się (31 grudnia 2002 r. średnia cena wyniosła ponad 103,85 EURO czyli 3,9 % powyżej wartości nominalnej a ostatnio przekraczała poziom 106 EURO). PGNiG ma zgodę MSP, pełniącego rolę WZA spółki, na wykup euroobligacji za 50 mln Euro

Ostatnio prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie warunków emisji euroobligacji uznając, że emisja została przeprowadzona prawidłowo. Obecny Zarząd spółki złożył jednak odwołanie w części dotyczącej transakcji zabezpieczających.

Będzie gorzej?

Mimo tego, iż wyniki spółki od stycznia do maja 2003r są bardzo dobre i zbliżają się do wyniku uzyskanego przez spółkę za cały ubiegły rok (zysk brutto w 2002r wyniósł ok. 533,8 mln zł), to Zarząd PGNiGu prognozuje, że ostateczny wynik za ten rok może być nieco niższy od ubiegłorocznego.

Wciąż nie ma jeszcze przygotowanych wniosków taryfowych dla sześciu gazowych spółek dystrybucyjnych i PGNiGu (taryfa przesyłowa). Jak podał Wiceprezes Jakiel, wnioski powinny znaleźć się w URE w tym miesiącu. Ze względu na likwidację subsydiowania skrośnego we wnioskach zaproponowane zostaną podwyżki dla odbiorców domowych i stabilizacja cen dla przemysłu.

Wciąż nie zakończyła się renegocjacja cen gazu z kontraktu jamalskiego. PGNiG ma prawo do renegocjacji co trzy lata (termin trzyletni minął w marcu br). Wg prognoz w tym roku import PGNiGu wyniesie ok. 8,4 - 8,5 mld m sześc. (wg GOST). Większość gazu pochodzić będzie z kontraktu jamalskiego, resztę PGNiG planuje dokupić poprzez przetarg na 2 mld m sześc. (spot). Od marca spółka renegocjuje z Gazeksportem ceny gazu, na razie jednak bez efektów.
„Musimy wykazać, że mamy złe ceny” wyjaśniał Prezes Kwiatkowski dodając, że w tej kwestii wciąż „odbijamy się od muru” i napotykamy na opór ze strony Rosjan.

Wg przewidywań PGNiGu ceny gazu z importu, których formuła cenowa oparta jest na cenach ropy, spadną na pewno o kilka procent w IV kwartale. W I i II kwartale tego roku ceny wzrosły a od lipca do września ceny powinny się ustabiizować. Obniżka cen w ostatnich miesiącach roku powinna znaleźć odzwierciedlenie w taryfie. Koszty zakupu gazu stanowią ok. 40 proc kosztów firmy.

Rating bez cyngla

Czy możliwy jest wcześniejszy przymusowy wykupu euroobligacji przez PGNiG? Taką możliwość rozważała jedna z agencji ratingowych Moody’s, która na początku czerwca obniżyła perspektywę ratingu spółki ze stabilnej na negatywną. W prospekcie emisyjnym PGNiGu istnieje zapis o opcji put czy inaczej cynglu ratingowym („rating trigger”), który powoduje, że jeśli rating PGNiGu spadnie poniżej poziomu inwestycyjnego, to euroobligatariusze będą mieli prawo żądać wcześniejszego wykupu papierów spółki. Zarząd PGNiGu będzie się starał o usunięcie z dokumentacji emisji euroobligacji tego zapisu.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: NH3 04.07.2003r. 13:45
Azotom już dawno Gazprom chciał doprowadzić gaz swoim rurociągiem. Trzeba było pozwolić, a teraz nie biadolić!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Quester 06.07.2003r. 14:59
Hmm, a ten lepszy wynik nie jest również wynikiem zmiany w podatku dochodowym, nakazującym doliczać do sprzedaży... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE