ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Konsolidacja koordynowana
17.07.2003r. 00:00

Tempa nabiera konsolidacja firm z podsektora dystrybucji. We czwartek MSP wybrało liderów, którzy poprowadzą procesy łączenia poszczególnych zakładów energetycznych w trzy grupy dystrybucyjne. Skonsolidowane podmioty mają rozpocząć działalność w maju 2004.

We czwartek przed południem szefowie spółek dystrybucyjnych spotkali się w podwarszawskich Ząbkach z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu w tym z Wiceministrem Soroką. Podczas spotkania zapadły decyzje dotyczące wyboru trzech liderów, którzy poprowadzą proces połączeniowy dwudziestu zakładów energetycznych w trzy grupy dystrybucyjne.

Nie bez niespodzianek

Prezesi Marian Kłysz, Tadeusz Skrzypek i Dariusz Stolarczyk – to nowi koordynatorzy, którzy pokierują procesem połączeniowym, dowiedzieliśmy się wczoraj.

Grupą K-7, w skład której wchodzą Będziński ZE, Energetyka Beskidzka, ZE Łódź i Łódź – Teren, Częstochowa, Tarnów oraz Kraków pokieruje szef zakładu krakowskiego. W grupie tej poważnie rywalizowały ze sobą ZE Kraków i ZE Łódź. W rozgrywki o przywództwo jednego z zakładów włączyli się również lokalni parlamentarzyści. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przed planowanym na 17 lipca spotkaniem z Ministerstwem Skarbu związkowcy z łódzkiego ZE zdecydowanie zaprotestowali przeciwko konsolidacji ich zakładu w grupie K-7. Jak się okazuje, procesem pokieruje Prezes Kłysz z krakowskiego ZE.

Pewną niespodzianką mogła być decyzja Ministra Skarbu co do wyboru koordynatora w grupie W – 5 łączącej zakłady z Legnicy, Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Opola. Od dłuższego już czasu mówiło się o tym, że liderem grupy zostanie Wrocław i Prezes Lubański. Minister Skarbu zdecydował jednak inaczej – konsolidację poprowadzi szef zakładu jeleniogórskiego Dariusz Stolarczyk.

Grupą L – 6 obejmującą ZE z Białegostoku, Warszawy-Teren, Lublina, Zamościa, Rzeszowa i Okręgu Radomsko-Kieleckiego pokieruje, zgodnie z przewidywaniami, szef Lubzelu Tadeusz Skrzypek.

Za miesiąc strategia...

W ciągu miesiąca koordynatorzy grup mają przygotować koncepcję organizacyjną grupy. Ma się w niej znaleźć model funkcjonowania firmy po konsolidacji oraz ścieżka konsolidacyjna, jaką grupa zamierza obrać. Prezesi spółek powinni również w tym terminie zakończyć uzgodnienia ze stroną społeczną w sprawie gwarancji zatrudnienia, świadczeń socjalnych itd. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w niektórych grupach już do pewnych ustaleń doszło – związkowcy wspólnie postanowili „nie przeciwstawiać się rozpoczęciu przygotowań” do procesu konsolidacji. W innych zakładach proces uzgodnieniowy trwa.
Wiceminister Soroka spotkał się zresztą dzień wcześniej – we środę, 16 lipca, z delegacją związkowców. W piśmie podpisanym przez obie strony uczestnicy spotkania stwierdzają, że rozpoczęcie zmian organizacyjnych i własnościowych nie nastąpi przed zawarciem umów społecznych określających gwarancje pracownicze i uzgodnieniem ze stroną związkową zmian restrukturazycyjnych. Minister Skarbu zagwarantował również, że „nie będą prowadzone żadne działania zmierzające do przekazania jakiemukolwiek podmiotowi linii 110 kV wraz z infrastrukturą”. Od kilku miesięcy szefowie spółek dytrybucyjnych wraz z załogami przeciwstawiali się pomysłowi ewentualnego włączenia linii 110 kV do PSE.

... w maju działalność

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, MSP ustaliło termin w którym konsolidacja ma się zakończyć. Do końca pierwszego kwartału skonsolidowane podmioty mają zakończyć działania połączeniowe i od 1 maja rozpocząć działalność. Koordynatorzy mają zatem dziewięć miesięcy na przeprowadzenie procesu łączenia grup. Dla porównania konsolidacja ENEi trwała dwa razy krócej – od momentu podjęcia decyzji przez Ministra Kaczmarka (29 lipca 2002) do rozpoczęcia działalności (1 stycznia 2003) minęły cztery miesiące.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE