ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Rozporządzenie dla zielonych
18.08.2003r. 00:00

Od 1 lipca br. obowiązuje nowe rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej regulujące obowiązek zakupu energii i ciepła ze źródeł odnawialnych oraz energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu. Czy znowelizowane rozporządzenie jest lepsze od wcześniejszego aktu MG z grudnia 2000r i skuteczniej wspiera rozwój energetyki odnawialnej?

Katalog zmian

Co się zmieniło w stosunku do wcześniejszego „zielonego” rozporządzenia?
Dyr. Zbigniew Kamieński z MGPiPS wskazuje na co najmniej pięć istotnych nowości w znowelizowanym rozporządzeniu.

Pierwsza z nich to wprowadzenie do rozp. precyzyjnych definicji biomasy i biogazu. Zapisy te wynikają z dostosowania polskiego prawa do prawa unijnego (w tym wypadku definicje dostosowane są m.in. do Dyr. 2001/77 EC z września 2001r).

„W rozporządzeniu znalazły się również regulacje prawne pozwalające wyodrębnić energię odnawialną w ramach współspalania” wyjaśniał dyr. Kamieński podczas konferencji poświęconej rozwojowi OZE zorganizowanej przez KIG na początku lipca. Zapis ten wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem i będzie obowiązywał od 1lipca 2004r. Realizacja tego paragrafu wiąże się z wprowadzeniem od maja 2004r tzw. świadectw pochodzenia energii. Zgodnie z unijnym prawem w Polsce z dniem akcesji takie świadectwa powinny już obowiązywać.

Jak podkreśla dyr. Kamieński, w znowelizowanym rozporządzeniu wyeliminowano możliwość wielokrotnego obrotu energią odnawialną (wyjątkiem jest sprzedaż energii odbiorcą końcowym). Zapisy w poprzednim rozporządzeniu były w tej kwestii mało precyzyjne. Mimo interpretacji URE, że zakupy „zielonej energii” od innych spółek dystrybucyjnych nie mogą być uznane za wypełnienie obowiązku wynikającego z rozporządzenia MG a uwzględnione zostaną tylko zakupy dokonywane od bezpośrednich dostawców, w ubiegłych latach spółki handlowały energią między sobą wielokrotnie ją odsprzedając. W efekcie ceny tej samej energii znacznie się różniły a rozwój nowych źródeł OZE był utrudniony.

Wsparciem rozwoju energetyki odnawialnej ma być również zapis dotyczący kosztów uzasadnionych. Chodzi o precyzyjne określenie kosztów uzasadnionych związanych z realizacją obowiązku zakupu energii. W rozporządzeniu za uzasadnione uznaje się koszty zakupu „zielonej energii” na GE, ogólnodostępnym rynku pozagiełdowym i bezpośrednio od wytwórcy.

Rozporządzenie wprowadza również zmianę w zakresie zakupu ciepła wytwarzanego w skojarzeniu. Jak wyjaśnia dyr. Kamieński zniesiono preferencje cenowe dla ciepła z OZE. Obecnie obowiązek zakupu ciepła jest tylko wówczas gdy uzasadniony koszt zakupu tego ciepła nie spowoduje wzrostu cen i opłat za ciepło dostarczane do odbiorców (dopuszczalny obecnie wzrost to wskaźnik inflacji podczas gdy wcześniej możliwy był wzrost o 1,25 proc.).

Oczekiwania i kontrowersje

Wśród ekspertów z branży mówi się, że to rozporządzenie ma charakter przejściowy, a nowego aktu można się spodziewać w połowie przyszłego roku, najpóźniej w lipcu 2004.
„Ważne jest to, że obecne rozporządzenie kontynuuje pewną filozofię wspierania energetyki odnawialnej, która jest obecna od 3 lat (precyzyjniej od stycznia 2001 r kiedy zaczęło obowiązywać rozporządzenie MG z 15 grudnia 2000 r. – poprzednie rozporządzenie o „zielonej energii”), polegającą na wprowadzaniu mechanizmów rynkowych polegających na zobowiązaniach ilościowych”, twierdzi Robert Burzyński z EC BREC.

Nowe rozporządzenie zawiera jednak zapisy, co do których pojawiają się w środowisku zastrzeżenia.

Jak twierdzi jeden z ekspertów, rozporządzenie jest nieścisłe pod względem prawnym – nie jest jasne, kogo dokładnie dotyczy obowiązek określony w rozporządzeniu.

Wg Roberta Burzyńskiego niejasności dotyczą udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym. W nowym rozporządzaniu nie zmieniono obowiązkowego poziomu udziału energii z OZE – w obecnym roku wskaźnik ten wyniesie 2,65 proc. aby do 2010r wzrosnąć do 7,5 proc. Udział ten odnosi się do sprzedaży energii przez przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną (co wartościowo zbliżone jest do konsumpcji energii przez odbiorców końcowych nie wliczając w to konsumpcji energii przy jej wytwarzaniu oraz strat sieciowych). Problem w tym, że dyrektywa unijna (2001/77WE) przewiduje w 2010r wskaźnik 7,5 proc konsumpcji energii z OZE (produkcja brutto + import - eksport) ale w odniesieniu do konsumpcji energii elektrycznej brutto (produkcji brutto + import – eksport) a zatem udział 7,5 procentowy dotyczy całkowitej produkcji, w którą wliczono np. straty sieciowe i straty przy wytwarzaniu energii.
„Różne są zatem poziomy odniesienia w obu aktach” wyjaśnia Burzyński dodając, że różnica pomiędzy obowiązkiem z rozporządzenia a celem indykatywnym z dyrektywy to ok. 3TWh przy wymaganej przez dyrektywę wielkości produkcji energii elektrycznej z OZE na poziomie około 10,5 TWh. Oznacza to, że przy takich założeniach realizacja obowiązku zakupu energii odnawialnej na poziomie określonym przez aktualne rozporządzenie nie zapewni realizacji celu postawionego przez dyrektywę. Problematyczne jest również wprowadzenie zasad dotyczących współspalania. „Branża nie jest do tego jeszcze przygotowana – nie ma procedur kontrolnych i weryfikacyjnych” twierdzi Burzyński. W praktyce mogłoby się na przykład okazać, że wytwórcy liczyliby udział zielonej energii pochodzącej ze współspalania inaczej niż URE. Jak jednak podkreśla przedstawiciel EC BREC, liczy się to, że zapisy takie znalazły się rozporządzeniu i uczestnicy rynku zostali poinformowani o kierunku przyszłych zmian. Poza tym pozostaje jeszcze rok czasu na to, aby nowe zasady wyklarowały się.

Intencją ustawodawcy było równouprawnienie wszystkich przedsiębiorstw energetycznych czyli firm posiadających koncesję. Oznacza to, że z obowiązku powinny wywiązywać się nie tylko spółki dystrybucyjne czy firmy obrotu ale również wytwórcy energii elektrycznej, tłumaczy jeden z ekspertów.
W rozporządzeniu nie ma jednak dokładnej definicji przedsiębiorstwa energetycznego. Ustawa Prawo Energetyczne stwierdza jednak w art. 9a.1, że obowiązek zakupu energii odnawialnej dotyczy tylko przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się obrotem. W efekcie, mimo iż rozporządzenie dotyczy również wytwórców, ustawa jako akt wyższej rangi w porządku prawnym „znosi” ten obowiązek.

Poważne zastrzeżenie wobec znowelizowanego rozporządzenia mają spółki obrotu. Jak twierdzi jeden z ich przedstawicieli, firmy zajmujące się obrotem będą miały poważny problem ze sprzedażą zielonej energii i wypełnieniem obowiązku nałożonego przez rozporządzenie. Do uzasadnionych kosztów zakupu energii odnawialnej ustawodawca zaliczył zakup energii tylko w trzech wypadkach - bezpośrednio od dostawcy, na giełdzie towarowej oraz „na uznanym za konkurencyjny pozagiełdowym, ogólnodostępnym rynku tej energii”. Zakup energii od spółek obrotu nie został tu uwzględniony.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Deg 18.08.2003r. 12:00
Z uporem godnym lepszej sprawy, autor artykułu pomija istotne sformułowania z rozporządzenia. Czy robi to z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obowiazkowo Zielony 18.08.2003r. 12:42
Ustawa Prawo Energetyczne nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne Obowiązek zakupu energii odnawialnej: Art. 9a. 1.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prawnik 19.08.2003r. 07:34
Po uważnej lekturze artykułu „Rozporządzenie dla zielonych” gratuluję autorom kompetencji, które... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Deg 19.08.2003r. 11:11
Wytwórca jest przedsiębiorstwem obrotu w takim zakresie w jakim spełnia wymóg sprzedaży energii odbiorcom dokonującym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: "Rzeczpospolita" Mistyfikacja 20.08.2003r. 06:58
" Klimat Ziemi ociepla się, a ocieplenie globalne jest przede wszystkim związane z aktywnością Słońca, ale opinia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE