ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z prof. Mariuszem-Orionem Jędryskiem
19.10.2013r. 14:19

Po pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze ...


Ponad tydzień temu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, pańskiego autorstwa, o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (druk nr 152) – filmik z tego posiedzenia krążący z w sieci zrobił furorę – ponad 10 tysięcy wejść w ciągu pierwszego tygodnia - o co chodzi?

Tak – były to obrady połączonych trzech komisji tj: Komisji Gospodarki, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Projekt dotyczył miernictwa geologicznego i górniczego w małych kopalniach piasku i żwiru.

Emocji zatem być nie powinno?

No nie powinno. Jednak, posłanka PO na samym początku zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Poprosiłem o uzasadnienie – zaczął się problem, bo ewidentnie posłanka PO nie wiedziała czego dotyczy projekt ustawy. Rekomenduję obejrzenie 2 minutowego nagrania wideo z posiedzenia tych komisji.

Obejrzałem, czytałem dziesiątki wpisów – każdy widzi absurdalne zachowanie posłanki wnioskującej

Ja też. Rekomenduję przerwać czytanie tego wywiadu i obejrzeć najpierw filmik, ewentualnie poczytać komentarze internautów. Wnioskująca posłanka ewidentnie nie wie o co chodzi w projekcie ustawy – należy zakładać, że skoro wydelegowana przez PO posłanka nie wiedziała, to tym bardziej reszta posłów PO i PSL nie wiedziała czego dotyczy projekt – projekt jednak wyłącznie głosami PO-PSL upadał. Podobnie dzieje się ze wszystkimi (sic!) projektami ustaw opozycji. Nad każdym z nich pracuje wielu ludzi, prowadzone są konsultacje, spotkania, piszą ekspertyzy, pracują biura poselskie, biura prawne. eksperci, biuro legislacyjne Sejmu, kilka ministerstw od strony legislacyjnej i merytorycznej...

I co ?

No i projekt zostaje odrzucony, a jak widać wnioskujący o odrzucenie nie wie czego on dotyczy. Na uzasadnienie wypowiedziane przez posłankę wybuchnąłem spontanicznym śmiechem, za co zresztą przeprosiłem – ale to jest smutne i groźne. Wyraźnie zaskoczona moją prośbą o uzasadnienie wniosku o odrzucenie projektu ustawy Pani Posłanka PO mówiła o gazie łupkowym a nie uprawnieniach prezesa Wyższego Urzędu Górniczego dla geodetów wykonujących obmiary w małych kopalniach pisaku i żwiru - a tego dotyczył projekt.

Fakt, nawet atakowała Pana za śmiech zamiast przeprosić i wycofać wniosek

Przeprosin nie potrzebuję, ale rozsądnej dyskusji nad projektami ustaw - tak. Jakby tego było mało - na posiedzeniu tych komisji, koalicja PO-PSL wybiera tę samą kompromitującą ich posłankę na sprawozdawcę – czyli prezentowanie na sali plenarnej Sejmu projektu ustawy i opinii tych trzech komisji.

Jest arogancja zamiast dyskusji?

Oj rzeczowej dyskusji nie ma nigdy! Takie postępowanie dezintegruje państwo - niech każdy oceni zresztą sam jeśli ma 124 sek czasu. Pytanie – kto Polską rządzi może mieć bardzo tragicznie brzmiącą odpowiedź. Ale ktoś też posłów wybiera... ktoś ich wybiera... ktoś ich...

Rozmawiał Witold SzwagrunProf. zw. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, kierownik Zakładu Geologii Stosowanej i Geochemii na Uniwersytecie Wrocławskim, poseł na Sejm RP (KP PiS) Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Surowców i Energii oraz Z-ca Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, (www.jedrysek.eu). W latach 2005-2007 M-O. Jędrysek był wiceministrem środowiska i Głównym Geologiem Kraju – inicjator poszukiwań gazu i ropy naftowej w łupkach w Polsce. Obecny na FB, TT, YouTube i S24.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE