ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja podpisała wart 85 mld dol. kontrakt na dostawy ropy do Chin
22.10.2013r. 13:49

Rosja podpisała we wtorek wart 85 mld dol. kontrakt na dodatkowe dostawy ropy do Chin. Na jego mocy największy rosyjski producent ropy Rosnieft ma dostarczać do państwa środka kolejne 70 mln baryłek rocznie przez 10 lat.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Rosnieft porozumienie w tej sprawie zawarli we wtorek szef Rosnieftu Igor Sieczin i prezes China National Petroleum Corporation (CNPC). Dokument został podpisany w obecności premiera Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang i szefa rosyjskiego rządu Dmitrija Miedwiediewa.

Jak podała agencja AP przedstawiciele obu rządów ustalili też, że wspólnie wybudują rafinerię ropy naftowej w mieście Tiencin na wschodzie Chin. O tym, że Rosnieft będzie dostarczał do Państwa Środka dodatkowe 70 mln baryłek ropy dziennie poinformował przebywający z wizytą w Chinach rosyjski premier.

W tym roku Rosnieft i CNPC porozumiały się już w sprawie podwojenia wynoszących obecnie 300 tys. baryłek dziennie dostaw.

Wizyta Miedwiediewa w Chinach przyniosła też przełom w negocjacjach dotyczących nowej formuły cenowej na rosyjski gaz. Jak poinformowała agencja RIA-Nowosti umowa w tej sprawie między Gazpromem, a CNPC ma zostać podpisana do końca tego roku. Nie podano jednak szczegółów porozumienia.

Z kolei drugi po Gazpromie największy rosyjski producent gazu Novatek, poinformował w komunikacie, że zawarł z CNPC 15-letnie porozumienie na dostarczanie do Chin skroplonego gazu ziemnego (LNG), który pochodzić będzie z arktycznego projektu spółki na półwyspie Jamał.

W zeszłym tygodniu CNPC i Rosnieft podpisały memorandum dotyczące współpracy przy rozwijaniu złóż ropy i gazu we wschodniej Syberii i na Dalekim Wschodzie. W powołanej do tego celu spółce joint venture Rosnieft będzie miał 51 proc., a CNPC 49 proc. udziałów. Obie firmy zbudują też rafinerię w Tiencinie. Jej roczne moce mają sięgać 110 milionów baryłek.
Dzięki współpracy obu korporacji zapewnione ma być zapotrzebowanie na energię we wschodniej Rosji; wspólnie wydobywany surowiec ma być też wysyłany do Chin i innych krajów Azji i Pacyfiku poprzez rurociąg Rosja-Chiny.

Chińsko-rosyjska współpraca w kwestii ropy naftowej rozpoczęła się w czasie światowego kryzysu w 2009 r., gdy władze ChRL pożyczyły Rosji 25 mld dolarów (15 mld dol dla Rosnieftu i 10 mld dla Transnieftu) na finansowanie inwestycji w infrastrukturę dostaw ropy. W umowie zagwarantowano dostawy surowca do Chin - w ciągu 20 lat od 2011 r. corocznie w ramach spłaty pożyczki Rosnieft i Transnieft zobowiązały się dostarczać do tego kraju ok. 15 mln ton rocznie ropy naftowej (ok. 300 tys. baryłek dziennie).

Ustalono również, że surowiec będzie dostarczany do Chin nowowybudowaną nitką rurociągu, która połączy ropociąg Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny (ESPO) w okolicach miasta Skoworodino z granicą. Następnie Chiny przedłużą go od granicy do okolic miasta Daqing.

Chiny są najszybciej rozwijającym się rynkiem energii na świecie. Głównym dostawcom surowców energetycznych do tego kraju jest Rosja. Według danych rządu USA Chiny wyprzedziły we wrześniu Stany Zjednoczone jako największy importer ropy na świecie. Konsumpcja napędzana jest przez rosnącą liczbę samochodów i wysoki wzrost gospodarczy. Do tej pory rozwój chińsko-rosyjskiej współpracy energetycznej był hamowany przez brak porozumień ws. cen surowców.

Komunistyczny rząd w Pekinie chce zwiększenia rosyjskich dostaw, bo pomagają one uniezależnić Chiny od ropy z potencjalnie niestabilnego regionu Zatoki Perskiej.

Według agencji Xinhua w 2012 r. import rosyjskiej ropy do Chin wyniósł 170 mln baryłek.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: młody 22.10.2013r. 21:20
Taka współpraca rosyjsko-chińska to blady strach w oczach USA (szczególnie republikanów)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 23.10.2013r. 14:04
czy kontrakt rozliczny w juanach ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE