ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Złoże oddane za bezcen?
30.10.2013r. 12:47

Lotos grozi Mariuszowi-Orionowi Jędryskowi procesem za sugestie, że spółka sprzedała CalEnergy ze bezcen wielkie złoże gazu konwencjonalnego.

Chodzi o jedno z większych złóż gazu konwencjonalnego w Polsce, odkryte przed laty przez Petrobaltic. Firma wykonywała na Morzu Bałtyckim wiercenia w ramach koncesji Gaz Północ i Gaz Południe. W ocenie prof. Mariusza-Oriona Jędryska, posła PiS, wartość netto tych prac to ok. 60-90 mln USD (koszt wierceń 4-6 otworów, jakie wykonał Petrobaltic). Inwestycja była jednak związana z dużym ryzykiem, z uwagi na słabe rozpoznanie geofizyczne. Stąd, w ocenie Jędryska, wartość wierceń należy oszacować na kwotę nawet ok. 900 mln USD, plus koszty związane z uzyskaniem koncesji, informacji geologicznej, własności górniczej, wstępnych badań sejsmicznych itp., co daje łącznie wartość inwestycji rzędu 1 mld USD.

Jak podkreśla były główny geolog kraju, Petrobaltic, będąc już częścią Lotosu, podpisał z firmą CalEnergy (30 października ub.r.) umowę o współpracy, w której CalEnergy zobowiązała się do wykonania badań, których wartość można oszacować na kwotę od 8 do 15 mln USD, w zamian za 49 proc. udziałów w inwestycji. Zdaniem posła, to niekorzystny układ, bo zadanie stojące przed CalEnergy nie wiąże się z dużym ryzykiem, gdyż wiadomo, że złoże jest i nawet wykonanie badań sejsmicznych 3D na 490 km kwadratowych obszaru objętego koncesjami czy planu zagospodarowania złoża nie jest warte objętych udziałów w przedsięwzięciu.

– Oznacza to, że CalEnergy uzyskał wartość inwestycji ok. 500 mln USD za ok. 8-15 mln USD, czyli wartość jednego wiercenia netto – wskazał Jędrysek. Tymczasem CalEnergy podjęła jedynie zobowiązanie do wykonania badań, a kolejne odwierty w złożach będą wykonane już na koszt wspólny obu firm, rozkład kosztów zaś ma dzielić się proporcjonalnie do liczby udziałów (51 do 49 proc.).
Udziały za mniej niż promil

Zdaniem Jędryska, należy się spodziewać, że ze złoża będzie można wydobyć co najmniej 10 mld m sześc. gazu, a być może nawet blisko 100 mld m sześciennych. – To oznacza, że gaz w złożu – przy sprzedaży netto 200 USD za 1 tys. m sześc. – jest wart ok. 2 do 20 mld USD. Oznacza to, że CalEnergy uzyskał za kilkanaście milionów USD wartość złoża szacowanego na kilka miliardów USD. Państwo polskie, poprzez Lotos, oddało udział w polskich złożach za mniej niż promil ich wartości – podsumował poseł.

Profesor Jędrysek zaznaczył, że w swoich wyliczeniach wskazuje jedynie na pewne nieścisłości, które powinni zweryfikować specjaliści. Stąd też parlamentarzysta zwróci się do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o podjęcie stosownych działań.

Lotos grozi Jędryskowi

„Nasz Dziennik” zwrócił się do Grupy Lotos z prośbą o przedstawienie jej szacunków wartości złoża, wartości kontraktu, jak i wartości prac, jakie wykonać ma CalEnergy. W odpowiedzi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy, nie odniósł się do szczegółów, zapewniając, że obliczenia posła i „wyciągnięte na ich podstawie wnioski są całkowicie błędne”. – Grupa Lotos jako spółka notowana na giełdzie wielokrotnie szeroko odnosiła się do inwestycji prowadzonych za pośrednictwem spółki Lotos Petrobaltic na Morzu Bałtyckim, m.in. w raportach bieżących i okresowych. Proces ten jest transparentny i przejrzysty – zaznacza Zachowicz. Lotos grozi Jędryskowi podjęciem kroków prawnych.

Z kolei według informacji publikowanych przez Lotos Petrobaltic, w ramach współpracy obu firm na ten rok zaplanowano „pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż”. W przyszłym roku opracowana ma zostać inżynieryjna dokumentacja projektowa (tzw. FEED, front end engineering design). Za prace te zapłaci CalEnergy. Dopiero potem podjęta zostanie ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie zagospodarowania złóż gazu. Spółka szacowała wielkość złoża na 4 mld m sześciennych.
Marcin Austyn Nasz Dziennik

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: endy 31.10.2013r. 08:48
Tuskolandia w rozkwicie....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE