ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oferta Energi może się udać, sprzyja jej rynek, cena raczej przy dolnej granicy
18.11.2013r. 16:23

Rozpoczynająca się właśnie oferta publiczna akcji Energi może spotkać się z zainteresowaniem inwestorów, sprzyja jej dobra koniunktura na giełdzie, ale cena sprzedaży zapewne będzie bliżej dolnej granicy przedziału wynoszącego 15-20 zł - uważają pytani przez PAP zarządzający.

"Mamy informacje z rynku, że przedział cenowy w ofercie Energi wynosi 15-20 zł, co dawałoby wycenę 100 proc. spółki między 6,2 a 8,2 mld zł. To dosyć szeroki przedział i wydaje się, że przy cenie bliżej dolnej granicy tego przedziału może to być relatywnie dobra inwestycja" - powiedział PAP prezes Altus TFI Piotr Osiecki.

"Trzeba też wziąć pod uwagę, że spółce sprzyja bardzo dobry klimat na giełdach, mamy duże napływy nowych środków do funduszy inwestycyjnych, a akcje spółek rosną" - dodał.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Klimkowski, członek zarządu Opera TFI.

"Podejrzewam, że ofercie Energi towarzyszyć będzie duże zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych. Czy spotka się ono z podobnym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych, to będzie zależało od ostatecznej ceny akcji. Wydaje się, że przy cenie bliżej dolnej granicy przedziału oferta może się sprzedać" - powiedział PAP Klimkowski.

Z kolei Adam Łukojć, zarządzający Skarbiec TFI, uważa, że oferta Energi może się sprzedać lepiej niż PKP Cargo.

"Energa ma przewagi nad PKP Cargo, więc zainteresowanie powinno być dość spore. Podejrzewam, że może być popyt bliżej górnej granicy przedziału. Być może znajdą się chętni wśród OFE, którzy mogą szukać akcji mało ryzykownych" - powiedział PAP Łukojć.

Ostrożniej o atrakcyjności oferty Energi wypowiada się Jarosław Lis, zarządzający BPH TFI.

"W przypadku Energi trudno znaleźć ciekawą historię inwestycyjną. Być może byłoby to granie pod przyszłe przejęcie spółki, ale na tak regulowanym rynku może okazać się to trudne. Mieliśmy już w przeszłości tego dowód. Z kolei polityka dywidendowa nie bardzo się spina, bo nie wiem, z czego miałyby być finansowane wypłaty dywidend, chyba że Energa będzie zwiększać zadłużenie. Cash flow nie wygląda tak dobrze, żeby dawać nadzieję na regularną wypłatę dywidend w kolejnych latach" - powiedział PAP Lis.

Na problem z jakością cash flow Energi uwagę zwraca też Adam Łukojć ze Skarbca TFI.

"Analitycy szacują, że do 2017 roku spółka będzie generować mizerny cash flow albo w ogóle go nie będzie. O wycenie spółki i jej wartości będzie decydować to, co spółka będzie generować dopiero za kilka lat, gdyż przez pierwszych kilka lat spółka nie będzie generować gotówki. EBITDA z nawiązką będzie przejadana przez inwestycje, bo spółka ma bardzo duże potrzeby inwestycyjne i będzie je finansować z działalności operacyjnej" - powiedział Łukojć.

"Na dywidendę pieniędzy już nie będzie, więc spółka będzie musiała skorzystać z gotówki, którą ma obecnie na rachunku oraz prawdopodobnie będzie musiała się zadłużyć w perspektywie kilku lat" - dodał.

Paweł Klimkowski z Opera TFI uważa natomiast, że polityka dywidendowa Energi jest jej mocną stroną.

Polityka dywidendowa Energi zakłada przeznaczanie na dywidendę 92 proc. jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. Zarząd zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy, uwzględniając przede wszystkim wysokość wypracowanych przepływów pieniężnych i jednostkowego zysku netto, a także potrzeby inwestycyjne grupy oraz możliwość i koszt pozyskania przez spółkę finansowania dłużnego.
"Cena 20 zł implikuje stopę dywidendy na poziomie 6-7 proc. Pytanie, czy taka dywidenda będzie do utrzymania w dłuższym horyzoncie. Po drugie, to w przybliżeniu około 2 pkt proc. wyżej niż rentowność obligacji. Pytanie, czy to jest wystarczająca premia za to, by inwestować w akcje tej spółki" - powiedział Łukojć.

Zarządzający Skarbiec TFI zwraca jednak uwagę, że jeśli kurs spółki będzie rósł, to stopa dywidendy spadnie, a wtedy zbliżyłaby się do rentowności obligacji, która jest niewiele niższa, a ryzyk w przypadku inwestycji w obligacje nie ma.

"Trzeba mieć świadomość szacując stopę zwrotu z tej spółki, że w długim horyzoncie przede wszystkim powinniśmy liczyć na dywidendę, a nie zysk kapitałowy. Trudno się spodziewać, by spółka była w stanie wykreować istotną wartość" - powiedział Łukojć.

Analitycy UniCredit, który jest współprowadzącym księgę popytu, w raporcie z początku listopada, wskazywali na wysokie dywidendy wypłacane przez Energę. W ich ocenie, oferowana przez spółkę stopa dywidendy stawia ją na pierwszym miejscu wśród spółek użyteczności publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Analitycy UniCredit prognozują, że spółka przeznaczy na dywidendę ze skonsolidowanego zysku netto za 2013 rok 57 proc., a z zysku grupy za 2014 rok 65 proc.

Oferta publiczna Energi obejmuje do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki.

Cena maksymalna na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych została ustalona na 20 zł. Według nieoficjalnych informacji PAP, przedział cenowy przyjęty na potrzeby budowy księgi popytu wynosi 15-20 zł.

Przy założeniu, że sprzedane zostaną wszystkie oferowane akcje, a cena zostanie ustalona na maksymalnym poziomie, wartość oferty akcji Energi sięgnie 2,83 mld zł. Przy cenie z dolnej granicy przedziału wartość oferty wyniesie 2,12 mld zł.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Energi potrwają od 19 listopada do 2 grudnia, a dla inwestorów instytucjonalnych od 4 do 6 grudnia. Zapisy dla instytucji zostaną poprzedzone budową księgi popytu, która rozpoczyna się 18 listopada i potrwa do 3 grudnia. Cena sprzedaży akcji Energi oraz ostateczna ich liczba sprzedawana w ramach oferty, z podziałem na transze, zostanie podana 3 grudnia. Przydział zaplanowano na około 9 grudnia. Debiut spółki na GPW planowany jest na około 11 grudnia.

Do inwestorów instytucjonalnych ma trafić 75-80 proc. oferty. Do inwestorów detalicznych ma trafić 20 proc. oferty z możliwością zwiększenia puli do 25 proc., z tego do inwestorów indywidualnych 15 proc., a do dużych inwestorów indywidualnych 5 proc. oferty.

Skarb Państwa ma zamiar zachować po ofercie powyżej 50 proc. akcji w kapitale zakładowym Energi. Na akcjach energetycznej spółki ustanowiony jest 180 dniowy lock-up dla Skarbu Państwa i samej Energi.

JP Morgan i Bank Inwestycyjny UBS pełnią rolę globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Dom Maklerski PKO BP jest oferującym akcje spółki. Banco Espirito Santo, BofA Merrill Lynch, Citi, DM PKO BP i UniCredit pełnią rolę współprowadzących księgę popytu. Pozostałymi menedżerami oferty są Biuro Maklerskie Alior Banku, DM BOŚ, DI BRE Banku i Ipopema Securities.

Konsorcjum wycenia akcje gdańskiego koncernu energetycznego w szerokim przedziale od 6,4 mld zł do 9,6 mld zł - wynika z sześciu raportów analitycznych, do których dotarła na początku listopada PAP.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: znafca 18.11.2013r. 19:18
Energa Operator to jeszcze rozumiem - była, jest i będzie a p.URE zawsze na jakieś kilka procent zwrotu taryfę ustali i umrzeć nie da. ale ENERGA Obrót czy Energa Wytwarzanie to lipa na resorach. Nie jest dobrze być "zielonym" na rynku gdzie jest nadwyżka praw zielonych i słabo jest konkurować w detalu z mającymi inne, tanie wytwarzanie grupami. Wytwarzanie to z kolei wiekowa Ostrołęka i Włocławek bez wsparcia w nowej propozycji ustawy z OZE. Cel IPO - doraźne łatanie budżetu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: np 18.11.2013r. 20:33
"Na dywidendę pieniędzy już nie będzie, więc spółka będzie musiała skorzystać z gotówki, którą ma obecnie na rachunku oraz prawdopodobnie będzie musiała się zadłużyć w perspektywie kilku lat" - dodał.
czyli kurs bedzie rosl! to cozywiste ze energa jest w tej chwili nejalesza perla wsord energetykow na GPW!!!

przypomne smieja obligow w euro 2013 luty 500mln euro przy popycie za az 3mld euro!!!

czyli 10mld zlotych jest do wydania !!!na rynku

70% zyskuz dytsrybucji enega generuje wiec certyfikaty na co2 malo co ja inetresuja komunisci chca w ten sposb zabic eurokolchoz ktory jzu jest trupem,a kraje BRIC sie smieja z USS generuja najwiecej co2 niebednego do zycia roslin,ludzi i ziwerzat i aptrz jak zabija eurokochoz wlasna gospodarke! tfu komunisci z eukolchozu i polskie s...ie abdny 4rga!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zatroskany 19.11.2013r. 11:01
Twoja wiedza z ekonomi i energetyki jest gdzieś na poziomie Twojej umiejętności posługiwania się językiemy polskim, więc lepiej podaruj sobie komentowanie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE