ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kopex w 2015 r. ma zacząć budowę kopalni w Przeciszowie za 1,7 mld zł
19.11.2013r. 14:03

W 2015 r. grupa Kopex chce rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego w Przeciszowie k. Oświęcimia (Małopolskie), za ok. 1,7 mld zł. Pracę znajdzie docelowo ponad tysiąc osób. We wtorek przedsięwzięcie pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza spółki.

Z analiz inwestora wynika, że - dzięki zastosowanej technologii - koszty wydobycia węgla w nowej kopalni mogą być nawet o połowę niższe niż obecnie średnio w górnictwie.

"Jednostkowy koszt produkcji wyniesie między 142 a 200 zł za tonę" - podał Kopex we wtorkowym komunikacie prasowym. Średnio w polskim górnictwie węgla kamiennego w ciągu trzech kwartałów tego roku wydobycie każdej tony węgla kosztowało 299,01 zł; koszt był o 68 groszy wyższy od średniej ceny węgla w tym okresie.

Projekt budowy nowej kopalni był analizowany w Kopeksie od blisko dwóch lat. We wtorek spółka podała, że jej rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała projekt realizacji inwestycji. Decyzja zapadła po analizie raportu przygotowanego przez ekspertów zewnętrznych, a także uzasadnienia zarządu.

Zasoby węgla energetycznego w tym rejonie, możliwe do opłacalnego wydobycia, szacowane są na 131 mln ton. Kopalnia ma wydobywać średnio ok. 3 mln ton rocznie i zatrudniać ok. 1050 pracowników. Pierwszy węgiel ma pojawić się w 2018 r., po trzech latach inwestycji.

Większość środków na budowę ma pochodzić od zewnętrznego inwestora; pozostała część to środki własne grupy Kopex. Zdaniem szefa rady nadzorczej Kopeksu Krzysztofa Jędrzejewskiego do wejścia w pełną fazę realizacji projektu potrzeba również uzgodnienia z potencjalnymi odbiorcami węgla, a przede wszystkim zapewnienia finansowania w oparciu o banki i potencjalnych partnerów.
"Im dłużej przyglądamy się temu projektowi, tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest jak najbardziej możliwa. Kolejne analizy, które widzieliśmy, potwierdzają opłacalność podjęcia tej kierunkowej decyzji" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jędrzejewski, który jest również większościowym akcjonariuszem Kopeksu.

Oceniając projekt rada nadzorcza wskazała na zagadnienia wymagające głębszej analizy i wyjaśnień, ale potwierdziła sens realizacji przedstawionego projektu.

Spółka analizuje jeszcze ryzyka związane z inwestycją oraz przygotowuje raport środowiskowy; następnie wystąpi o koncesję na eksploatację złoża. Z analiz wynika, że w rejonie przyszłej kopalni znajdują się zasoby węgla energetycznego o dobrych parametrach jakościowych. Przy niskich (dzięki zastosowanym technologiom) kosztach wydobycia ma to gwarantować odpowiednią rentowność przedsięwzięcia.

Kopalnia ma powstać w Przeciszowie koło Oświęcimia. Proces wydobywczy ma być w pełni zautomatyzowany. Zakład nie będzie miał szybów, a węgiel będzie udostępniony tzw. upadowymi (pochyłymi chodnikami, drążonymi za pomocą specjalnej tarczy). Złoże węgla zaczyna się ok. 300 metrów pod ziemią.

Projekt budowy kopalni był w Kopeksie analizowany od około dwóch lat. W tym czasie nastąpiło m.in. badanie złoża i stworzenie wstępnego studium wykonalności, a także założeń biznesplanu i ocena ryzyka związanego z projektem. Aby rozpocząć inwestycję, Kopex musi też wystąpić do resortu środowiska o koncesję na eksploatację węgla.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jaskop 19.11.2013r. 15:59
Kto wreszcie steruje tą energetyką? Na zwałach kopalnianych wzrosły zapasy węgla prawie o milion ton, cena węgla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE