ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W.Brytania. Koszt posprzątania po elektrowni atomowej - 70 mld funtów
11.02.2014r. 15:49

Koszt oczyszczenia skażonego radioaktywnie terenu likwidowanej elektrowni atomowej Sellafield na północy Anglii przekroczy 70 mld funtów szterlingów (ok. 350 mld PLN) - poinformowała w opublikowanym we wtorek raporcie komisja finansów publicznych Izby Gmin.

W 2008 roku kontrakt na likwidację przestarzałej elektrowni, działającej od lat 50., jednej z największych w Europie, uzyskało konsorcjum NMP (The Nuclear Management Partners). W październiku ub.r. rządowa agencja odpowiedzialna za likwidację elektrowni nuklearnych NDA (Nuclear Decommissioning Authority), będąca właścicielem Sellafield, przedłużyła go na dalsze pięć lat.

Pierwotny kosztorys znacznie przekroczono, doszło też do opóźnień. Komisja finansów publicznych zażądała odebrania kontraktu konsorcjum NMP, o ile w krótkim czasie nie będzie mogło wykazać się zadowalającym postępem prac.

Raport komisji uwypukla m.in. zaniedbania w oczyszczaniu wielkiego silosu, w którym składowano radioaktywne odpady. Zakładany wcześniej na 2017 rok termin zakończenia prac przesunięto na 2023 rok.
W 2012 roku zarząd NMP został negatywnie oceniony w raporcie Narodowego Biura Audytu (odpowiednik NIK w Polsce). W 2013 r. konsorcjum skrytykowano za przyznanie premii dla zarządu w wys. 6,6 mln funtów i za nieuzasadnione wydatki (w tym 714 funtów za taksówkę, która przewiozła kota należącego do jednej z osób z kierownictwa).

Według "Timesa" nowe sygnały, że konsorcjum nie radzi sobie z powierzonymi zadaniami, stawiają w niekorzystnym świetle NDA. Agencja będzie musiała uzasadnić, dlaczego przedłużyła umowę z NMP zamiast ogłosić publiczny przetarg lub przejąć odpowiedzialność za odkażenie terenu.

Dodaj nowy Komentarze ( 24 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 24 )


Autor: Fizyk 11.02.2014r. 16:04
Zaraz zaraz...

Sellafield (d. Windscale) to nie zwykła elektrownia tylko duży kompleks przemysłowy zajmujący się przerobem wypalonego paliwa a niegdyś także produkcją plutonu do bomb.
Jeżeli się nie mylę, to samych reaktorów było tam siedem...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kazik 11.02.2014r. 17:57
dokładnie. i nie były to reaktory energetyczne ale służące tylko i wyłącznie do produkcji plutonu, czyli wojskowe. nie ma to nic wspólnego z enrgetyką jądrową!!! I tak jest niestety, że energetyka płaci wizerunkiem za programy wojskowe. W USA jest tak samo. Np. słynny "wyciek w Hanford" też miał miejsce w obiektach wojskowych w żaden sposób nie związanych z produkcja energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jakub 09.10.2015r. 13:36
Chyba nie tylko i wyłącznie - Calder Hall było przyłączone do normalnej sieci energetycznej...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fagusp 11.02.2014r. 20:11
Myślisz że przeciętny zjadacz schabowego zrozumie takie subtelne niuanse? Przecież taki sądzi, że jak 10 km od niego jest reaktor to na pewno dostanie od tego raka i w ciągu roku strzeli kopytami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 11.02.2014r. 19:58
Ciekawe czy te koszty likwidacji obejmują też problematyką zmutowanych ryb z okolicznych wód.
http://zmianynaziemi.pl/wideo/brytyjska-elektrownia-atomowa-powoduje-pogorszenie-jakosci-ryb-irlandzcy-rybacy-szykuja-pozew
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Michał 11.02.2014r. 23:03
@Piotr, jak już rzucamy jakimiś linkami, to wrzucajmy poważne źródła, a nie portal węszący wszędzie masońskie spiski
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: niech żyje PAP!! 11.02.2014r. 22:53
Gratuluję PAP niezwykle wysokiego poziomu kompetencji dziennikarskiej! To jak z tym kawałem:

- Podobno na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody?
- Tak, ale nie samochody tylko rowery, nie w Moskwie tylko w Astrachaniu, i nie rozdają tylko kradną.

A co wynika z raportu, na który się powołuje PAP?
- sprzątanie owszem, ale nie po elektrowni, tylko po działalności wojskowo-badawczej w Sellafield, głównie likwidacja odpadów nagromadzonych podczas przerobu wypalonego paliwa i produkcji plutonu do bomb;
- kot owszem był przewożony taksówką, ale był on częścią bagażu (jechał w specjalnej klatce) rodziny pracownika, który przeprowadzał się do USA w ramach obowiązków służbowych i była to jednorazowa akcja;
- owszem, zapłacono za kurs taksówki 714 GBP, ale ostatecznie koszty pokryła z własnej kieszeni firma prowadząca likwidację obiektów ośrodka i podatnicy brytyjscy nie zapłacili ani funta.

Niestety to już kolejny news świadczący o tym, że PAP stoczył się na poziom Super Expressu. Poprzednio dwa razy pod rząd (2012 i 2013) PAP napisał o 24 000 ofiar śmiertelnych "katastrofy atomowej" i "wybuchu nuklearnego" w Fukushimie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rel 11.02.2014r. 23:04
to są koszty których nikt nie pokazuje w cenach prądu...pomoc publiczna opóźniona
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 09:54
Nikt ich nie pokazuje w cenach pradu bo nie sa one skladnikiem kosztu produkcji energii elektrycznej. Koszty sprzatania po wojskowych projektach badawczych i produkcji plutonu maja taki sam wplyw na ceny energii elektrycznej (zwyczajowo nazywanej pradem), jak koszty produkcji kajzerek czy kaloszy, czyli zaden.

Nie ma czegos takiego jak "elektrownia atomowa Sellafield", w rejonie Sellafield znajdowaly sie reaktor wojskowy Windscale, wojskowy zaklad przerobu paliwa oraz elektrownia Calder Hall, ktora owszem, produkowala energie elektryczna, jednak za olbrzymia wiekszosc kosztow decommissioningu w tym rejonie odpowiadaja instalacje wojskowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasztaniak 12.02.2014r. 10:16
EJ też trzeba na koniec rozebrać a o tych kosztach nikt nie wspomina jedynie mowa o kosztach budowy. Koszty rozbiórki będą wliczone w cenę prądu z EJ więc i tak odbiorcy je pokryją dlatego powinno się przy kosztach budowy EJ z sumować budowę i rozbiórkę wtedy zobaczymy jaka tania jest ta wspaniała EJ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 10:36
Panie Kasztaniak, koszty, o ktorych Pan mowi sa jak najbardziej uwzglednione w analizach ekonomicznych budowy nowych elektrowni jadrowych. Ma Pan racje, mowiac, ze "Koszty rozbiórki będą wliczone w cenę prądu z EJ więc i tak odbiorcy je pokryją", jednak (niespodzianka!) okazuje sie ze nawet wtedy elektrownie jadrowe sa konkurencyjne wobec weglowych czy gazowych (przyzwoitosc nakazuje mi pominiecie instalacji oze mowiac o konkurencyjnosci cenowej). Coz, jak to sie mowi - nice try.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasztaniak 12.02.2014r. 10:40
Właśnie widać po decyzji Exelona :
https://www.cire.pl/item,88919,1,0,0,0,0,0,exelon-chce-zamykac-elektrownie-jadrowe.html

:)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 10:56
Panie Kasztaniak, jesli zacznie Pan sprzedawac w Polsce gaz po takiej cenie jaka jest w USA, to zapomnimy o czyms takim jak elektrownia jadrowa. To jest przyczyna niskiej rentownosci ej obecnie w Stanach. Analizujac informacje nalezy brac pod uwage uwarunkowania gospodarcze danego regionu a nie lykac informacje bezrefleksyjnie, to przystoi co najwyzej gimnazjalistom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasztaniak 12.02.2014r. 15:14
Właśnie biorę pod uwagę ceny gazu , który i u nas może stanieć. Np w gminie Gniewino mamy trzecie największe złoże gazu łupkowego w kraju. Gniewino czyli gmina gdzie znajduje się jedna z lokalizacji EJ i teraz lepiej tam postawić elektrownię gazową i mieć tani gaz czy pchać kasę w EJ? Dla mnie sprawa prosta - gaz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 15:38
Wielkosc zloza gazu lupkowego jest jedynie wielkoscia szacowana, to raz. Po drugie nawet jesli gaz w zlozu faktycznie jest i to w duzej ilosci, wcale nie oznacza, ze mozna go wydobyc tanim kosztem. W Polsce sporo osob utozsamia gaz lupkowy z tanim gazem, tylko dlatego ze w USA tak faktycznie jest. Rzeczywistosc jest taka, ze koszt wydobycia i ostateczna cena gazu lupkowego zalezy od specyfikacji geologicznej zloza, ktora w warunkach Polskich jest inna niz w USA. Dodatkowa kwestia jest sama technologia szczelinowania, ktora w razie czego na pewno zostanie oprotestowana przez organizacje ekologiczne, co moze dodatkowo opozniac inwestycje. Kolejnym argumentem kazacym mi watpic w rychle, jesli jakiekolwiek wydobycie gazu lupkowego w Polsce jest fakt wycofywania sie z poszukiwan w Polsce firm amerykanskich, ktore maja know-how, wiedza jak sie to robi, bo robia to u siebie. Jesli stad uciekaja, to albo znaczy ze gazu nie ma, albo nie oplaca sie im go eksploatowac, w obu przypadkach nie wskazuje to na jakiekolwiek perspektywy spadku cen gazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kasztaniak 12.02.2014r. 16:00
Tylko , że to wszystko jedynie gdybanie a nie realna ocena sytuacji. Dlatego moim zdaniem celowo opóźnia się cały projekt EJ do momentu rozpoznania możliwości wykorzystania łupków i jeżeli wypadną pozytywnie zostanie wyhamowany projekt EJ.
Co do protestów ekologów to pewnie np przy lokalizacji Lubiatowo , która leży na terenie obszaru Natura 2000 tych protestów nie będzie? :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 16:18
Wedlug mnie to jest wlasnie realna ocena sytuacji, zas nadzieja ze w ciagu dekady bedziemy mieli tani gaz lupkowy jest owym gdybaniem - za duzo znakow zapytania. Nie neguje ani nie wykluczam spadku cen gazu, ale kluczowym slowem tutaj jest "moze" - ceny gazu ,moga spasc ale moga tez wzrosnac. Jesli zas chodzi o ceny paliwa jadrowego to ich wahania od wielu lat sa niewielkie, nic nie wskazuje zeby to sie zmienilo, a to oznacza stabilizacje. Jesli chodzi o technologie jadrowa to jest ona sprawdzona i pewna, zas gaz lupkowy w Polsce jest poki co jednym wielkim znakiem zapytania i totalnym chaosem. Jesli chodzi o mnie to wybieram pewnosc niz nadzieje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 16:21
Jesli zas chodzi o protesty ekologow, to oczywiscie mozna na nie liczyc bez wzgledu na lokalizacje:) Ale to nic nie zmienia, ta, czy inna lokalizacja, wszystko jedno, na razie to tylko lokalizacja, probne odwierty i duze nadzieje, nic wiecej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: moi 13.02.2014r. 13:12
OK, nie wiadomo do końca co z tym gazem. Wiadomo będzie za 2-3 lata. To w jakim celu pakować teraz 2 mld w elektrownię jądrową, z której nie wiadomo czy cokolwiek będzie? Gdzie nam się z nią tak spieszy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 17.02.2014r. 13:21
"(...)z ktorej nie wiadomo czy cokolwiek będzie(...)". Nie wiem co ma Pan na mysli, ale elektrownie jadrowe to sprawdzona technologia i recepta na tania i bezemisyjna energie. Po co sie spieszyc? Procesy inwestycyjne nie trwaja kilka miesiecy ale kilka lat. Polska energetyka jest przestarzala i w swietle proponowanych regulacji unijnych prawdopodobnie bedzie bardzo droga. Nie stac nas na to zeby bezczynnie czekac kilka lat na wyjasnienie kwestii lupkow.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zbig 12.02.2014r. 10:38
Koszty EJ to nie tylko koszty budowy i pozniej likwidacji infrastruktury wytwarzajacej. To takze koszty sieciowe i dostosowania sieci do tego zrodla, to koszty wybudowania backupu (w naszym przypadku gazowego), to koszty ekonomiczne elektrowni weglowych, ktore beda musialy byc bardziej dyzpozycyjne (bo jadrowki nie da sie wylaczyc poza szczytem). Dla zwolennikow "taniej" energii z atomu polceam przyklad finski. No chyba, ze w ramach budowy EJ w Polsce wyboerzemy wariant wegierski.
Czy ktos widzial prawdziwa ekonomiczna analize budowy EJ w naszym kraju ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 12.02.2014r. 11:11
O kosztach:pl.scribd.com/doc/181666759/PGE-Choczewo-3. Miłej lektury
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 12.02.2014r. 13:12
Environment Protection Program i Natura2000 w naglowku mowia same za siebie jesli chodzi o ten dokument. Cos bardziej niezaleznego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 13.02.2014r. 07:58
Dziękujemy za zainteresowanie i proponujemy podanie swojego modelu, aby można było konstruktywnie dyskutować!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 24 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE