ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Razem apeluje do rządu ws. decyzji KE dot. Gazpromu
07.03.2014r. 15:09

Polska Razem apeluje do rządu o działanie na rzecz tego, aby za pośrednictwem Komisji Europejskiej zablokować możliwość zwiększenia przez Gazprom przesyłu gazu gazociągiem OPAL, czyli - jak podkreślają politycy PR - z pominięciem Polski i Ukrainy.

"Apelujemy do rządu, aby za pośrednictwem Komisji Europejskiej zablokować specjalne prawa, jakimi cieszy się Gazprom na rynku energetycznym Europy" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Paweł Kowal (PR).

Jak podkreślił, w najbliższy poniedziałek Komisja Europejska może zdecydować o umożliwieniu Gazpromowi zwiększenia przesyłu gazu gazociągiem OPAL.

470-kilometrowy OPAL biegnie w Niemczech wzdłuż granicy z Polską. Na północy połączony jest z Nord Streamem, a na południu z Czechami, skąd gaz może trafiać również do Austrii, na Słowację czy do południowych Niemiec.

Jeszcze do niedawna udziałowcami gazociągu OPAL były firmy niemieckie oraz Gazprom, jednak na mocy umowy z grudnia ubiegłego roku kontrolę nad magistralą sprawuje rosyjski koncern.
Gazprom może wykorzystywać moce przesyłowe gazociągu OPAL w 50 proc., jednak w listopadzie ubiegłego roku niemiecki Federalny Urząd ds. Sieci przyznał rosyjskiemu koncernowi wyłączność na 100 proc. mocy przesyłowych.

Umowę musi zaakceptować jeszcze Komisja Europejska. Pozytywna decyzja dla Gazpromu oznaczałaby, że rosyjski koncern mógłby zwiększyć przesył gazu OPAL-em z 18 mld m sześc. do 36 mld m sześc. Dzięki temu zmniejszyłby zależność od krajów tranzytowych - Polski i Ukrainy.

Lider Polski Razem Jarosław Gowin zaapelował ponadto do premiera Donalda Tuska, aby przyspieszyć prace nad prawem dotyczącym wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

"To szansa gospodarcza, szansa cywilizacyjna i najlepszy sposób, aby uniezależnić się energetycznie od Rosji" - zaznaczył Gowin. Ocenił też, że gaz łupkowy jest obszarem potencjalnej współpracy polsko-ukraińskiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE