ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZAK wykorzystuje gaz odpadowy do produkcji energii
12.03.2014r. 17:49

W Zakładach Azotowych Kędzierzyn (ZAK) uruchomiono oficjalnie w środę eksperymentalny blok energetyczny o mocy ok. 1 MW produkujący energię z gazu odpadowego. Wartość projektu, w ramach którego powstał, to 48,7 mln zł.

Jak powiedział PAP wiceprezes zarządu spółki Skotan Wojciech Sobczak, instalacja działa już od listopada i była w tym czasie testowana. Dodał, że ciągle prowadzone są dalsze badania nad instalacją, ale zapewnił, że już dotychczasowe wyniki pozwalają na budowę innych podobnych elektrowni.

Innowacyjna instalacja, którą otwarto w Kędzierzynie-Koźlu, została zaprojektowana i zbudowana przez firmę Skotan przy współpracy z naukowcami z Politechniki Krakowskiej i Wrocławskiej. Uruchomiono ją na terenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn, gdyż wykorzystuje powstający w procesie produkcji gaz odpadowy. Instalacja produkuje energię elektryczna wykorzystując gaz pochodzący z różnych procesów chemicznych wodoru oraz innych gazów palnych. To - jak tłumaczyły władze obu spółek - unikatowe w skali kraju rozwiązanie, które pozwala zmniejszać obciążenia dla środowiska związane np. z produkcją chemiczną i koksowniczą.

"Cieszymy się przede wszystkim z tego, że to, co Polsce jest szczególnie potrzebne - przejście z laboratoriów uczelnianych do skali przemysłowej - udaje się. W dużej mierze dzięki wsparciu unijnemu, bo tego typu badania są bardzo drogie. Ale takie przykłady jak nasz pokazują, że można dzięki dotowanym badaniom osiągnąć sukces komercyjny" - podkreślił Sobczak.

Prezes zarządu Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz zaznaczył, że eksperymentalny blok energetyczny zbudowany w ramach projektu badawczego dziś ma moc 1 MW, ale może być rozwijany. "W stanie, który mamy dzisiaj, zagospodarowuje on około jednej piątej naszych gazów odpadowych. (...) Przewidujemy, że docelowo mógłby jednak powstać projekt na około 5 MW i wtedy właściwie całość naszych gazów z wodorem na czele byłaby tutaj kierowana, co przełożyłoby się na taką ilość prądu wpuszczonego z kolei do naszej sieci w zakładzie" - mówił, podkreślając znaczenie przede wszystkim ekologiczne inwestycji.
Leszkiewicz podkreślał też, że w projekcie tym ważne jest również wspieranie współpracy przemysłu i nauki oraz możliwość przenoszenia technologii "z próbówki na większą skalę". Prócz Grupy Azoty ZAK z technologii tej będą mogli korzystać np. producenci branży chemicznej oraz zakłady koksownicze. "Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku będziemy mogli rozpocząć fazę komercjalizacji technologii. Jest już wielu zainteresowanych tym rozwiązaniem" - dodał Sobczak.

Instalacja w kędzierzyńskich Zakładach Azotowych powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego o nazwie "Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych". Całkowita wartość tego projektu to 48,7 mln zł. Z tej kwoty 29,5 mln zł pochodziło z dofinansowania przyznanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Budowa instalacji to koszt ok. 30 mln zł.

Prace rozpoczęły się w I kwartale 2013 roku. Badania w ramach projektu potrwają do końca tego roku. Generalnym wykonawcą eksperymentalnej instalacji była spółka West Technology & Trading Polska, a dostawcą specjalnie zmodyfikowanych silników spółka Horus-Energia. Skotan specjalizuje się w komercjalizacji projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych z pieniędzy unijnych, a Grupa Azoty ZAK S.A. jest częścią największego polskiego koncernu chemicznego - Grupy Azoty produkujący nawozy azotowe, alkohole OXO i plastyfikatory.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: ŻÓŁw 13.03.2014r. 13:25
No mistrzostwo świata, kto za to zapłacił i kiedy to się spłaci? 1MW za 30 mln PLN to całkiem innowacyjny projekt.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rev 14.03.2014r. 08:43
a jaka sprawnosc?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE