ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kontrakt katarski głównym ryzykiem dla PGNiG
19.03.2014r. 13:37

W ostatnim czasie narosło wiele niepokojów i obaw, jeśli chodzi o otoczenie PGNiG. Rynek z zaniepokojeniem śledzi sytuację polityczną na Wschodzie, obserwuje proces liberalizacji rynku i czeka na uruchomienie dostaw gazu z Kataru. Zdaniem analityków największe ryzyko to umowa z Katarem.

Ceny, po których ma być kupowany surowiec, są wyższe od rynkowych, co oznacza, że gaz będzie sprzedawany ze stratą. Rynek liczy, że dojdzie do renegocjacji kontraktu.

"Głównym ryzykiem jest z kontrakt z Katarem. Gaz katarski jest relatywnie drogi w porównaniu z surowcem kupowanym z pozostałych kierunków. Rynek boi się, że spółka będzie ponosić stratę na sprzedaży gazu z Kataru, bo ceny gazu w Europie są niższe" - poinformował PAP Tomasz Kasowicz z DM BZ WBK.

Również Flawiusz Pawluk, analityk UniCredit, potwierdza, że kontrakt katarski jest najistotniejszą zmienną w otoczeniu PGNiG. Pierwsze dostawy mają trafić do Polski w 2015 roku.

"W kontrakcie z Katarem obowiązuje zasada `take or pay`. W przypadku tego kontraktu można stracić w jeden rok ponad 200 mln USD. To duża kwota, tym bardziej, że kontrakt jest dwudziestoletni" - powiedział Pawluk.

"Kontrakt katarski jest najistotniejszą zmienną w przyszłym roku. Podpisanie go w takiej postaci było błędem. Była próba uniezależnienia od dostaw gazu ze Wschodu, tymczasem pod względem ekonomicznym w najlepszym przypadku uda się osiągnąć break even. Wydaje mi się jednak, że jest szansa na renegocjację i osiągnięcie kompromisu, jak np. obniżenie cen w zamian za wydłużenie kontraktu. Przy czym cena musiałaby spaść istotnie" - ocenia analityk.

Pawluk dodaje, że kontrakt implikowany był do ceny ropy w momencie podpisania, czyli 70 USD za baryłkę. Cena w tych warunkach wynosiła 367 USD za 1000 m sześć.

"Od tego czasu ropa zdrożała o 57 proc., do 110 USD, co daje cenę 577 USD za 1000 m sześc. Tymczasem według moich szacunków cena gazu w kontrakcie z Gazpromem wynosi 430 USD" - ocenia analityk.

Według Pawluka, by kontrakt w obecnej postaci nie przynosił straty, konieczne byłoby podniesienie taryfy. A to z kolei zachęciłoby klientów do poszukiwania tańszych niż PGNiG dostawców, tym bardziej, że następuje liberalizacja rynku.

Prezes PGNiG Mariusz Zawisza informował w Sejmie w drugiej połowie lutego, że spółka przygotowuje się do renegocjacji kontraktu katarskiego i chce w ciągu dwóch-trzech miesięcy opracować scenariusze negocjacyjne. Mówił wówczas, że negocjacje będą dotyczyć różnych elementów, w tym ceny, terminu dostaw czy możliwości uelastycznienia w przyszłości wolumenów objętych kontraktem.

Innym istotnym z punktu widzenia spółki ryzykiem w bezpośrednim otoczeniu spółki jest postępująca liberalizacja rynku gazowego.

"Liberalizacja powoli staje się faktem. Jest to pewne zagrożenie dla spółki. Do tej pory miała ona pozycję monopolistyczną na rynku. Wejście nowych graczy może oznaczać spadek wolumenów sprzedaży w PGNiG" - ocenia Kasowicz.

Pawluk uważa jednak, że umowy, które podpisują firmy zużywające gaz, z konkurentami PGNiG, to raczej testowanie rynku.

"Na rynku energii 80 proc. zapotrzebowania zapewnia się w kontraktach długoterminowych, 20 proc. to zakupy spotowe. Podobnie będzie w przypadku gazu. Nie wierzę, by duże firmy decydowały się na większe ryzyko, rezygnując z pewnego dostawcy, jakim jest PGNiG" - ocenia analityk UniCredit.

Dodaje, że w wyniku liberalizacji PGNiG zapewne straci trochę rynku, ale z drugiej strony może pozyskać dużych konsumentów gazu w branży energetycznej.
"Budowane są elektrownie gazowe w Stalowej Woli, we Włocławku, więc generalnie konsumpcja gazu będzie raczej rosła niż spadała" - uważa Pawluk.

W połowie lutego Maciej Bando, p.o. prezesa URE, informował PAP, że na początku kwietnia rozpocznie się proces rozliczania obliga gazowego za 2013 rok. Regulator ocenia, że rozpoczęcie postępowania zmierzającego do ukarania PGNiG za niewykonanie obliga za ubiegły rok jest "bardzo możliwe".

Według Pawluka, ewentualna kara nie powinna być wysoka.

"Myślę, że to będzie stosunkowo nieduża kwota, rzędu 100 tys. zł" - ocenia analityk.

Kolejny czynnik niepewności to sytuacja polityczna na Wschodzie. Rynek od czasu zaostrzenia się konfliktu między Rosją i Ukrainą analizuje kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym regionu, w kontekście możliwych problemów z przesyłem gazu przez terytorium Ukrainy.

"Gdyby odcięcie dostaw gazu było tymczasowe, spółka powinna dać sobie radę. Gaz do Polski sprowadzany jest nie tylko przez Ukrainę, ale i przez Białoruś. Poza tym działają interkonektory, przez które możemy kupować gaz z Zachodu. Mamy też zapas gazu w magazynach - po ciepłej zimie są one pełne" - ocenia Tomasz Kasowicz.

Kasowicz uważa, że inwestorzy zdyskontowali już ryzyko związane z kontraktem katarskim, co widać było po spadku kursu w ostatnim czasie.

Zdaniem Flawiusz Pawluka papiery PGNiG są tanie.

"Moja cena docelowa to 5,36 zł. Jedynym zagrożeniem jest kontakt z Katarem. Gdyby pozostał w obecnej postaci, mógłby obniżyć tę cenę o ponad 1 zł. Ale nerwowo wokół akcji mogłoby się zrobić dopiero jesienią, jeśli nie pojawiłyby się sygnały o próbach renegocjacji" - ocenia.

Przemysław Smoliński, analityk techniczny DM PKO BP, wskazuje, że najbliższy opór, jeśli chodzi o kurs PGNiG, znajduje się w okolicach 4,64 zł, a następny na poziomie 4,85 zł. Z kolei wsparcie to 4,25 zł.

"To dość silne wsparcie w średnim terminie" - ocenia Smoliński.

Zaznacza jednak, że czynniki związane z bieżącymi wydarzeniami w bezpośrednim otoczeniu spółki mogą mieć większy wpływ na kształtowanie się kursu niż analiza techniczna.

W środę ok. 13.20 kurs PGNiG wyniósł 4,44 zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: hahahha 19.03.2014r. 13:59
Politycy to potrafią robić interesy. Czekam na argumenty przeciwników prywatyzacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Lufa 19.03.2014r. 14:45
A po ile obecnie sprzedaje gaz Norwegia do krajów UE ? Ex premier nie chciał tego gazu bo był zbyt drogi, a... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 30-07-2014r. 11:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy 19.03.2014r. 15:56
Cena gazu z Kataru ( 577 USD/1000 m3 ) w czasie gdy metan w USA kosztuje poniżej 100 USD/1000 m3 to wręcz bandytyzm.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-03-2014r. 12:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 20.03.2014r. 13:29
W końcu ktoś odpowiada za decyzje opłacane z podatków Polaków? Chyba powinien ponieść konsekwencje, chćby za tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE