ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

B. premier Japonii: po Fukushimie zmieniłem zdanie o energii atomowej
21.03.2014r. 15:51

Wcześniej byłem zwolennikiem wykorzystania energii atomowej, ale po katastrofie w elektrowni Fukushima zmieniłem zdanie o 180 stopni - mówił w piątek w Warszawie były premier Japonii Naoto Kan, który pełnił tę funkcję, gdy doszło do katastrofy.

W zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej udział wzięli ponadto wicemarszałek Wanda Nowicka oraz poseł PO, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych oraz parlamentarnego zespołu ds. energetyki Andrzej Czerwiński. Przed konferencją odbyło się posiedzenie zespołu z udziałem japońskiego polityka.

11 marca 2011 r. silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 r.

Kan mówił na piątkowej konferencji prasowej, że - gdyby nie udało się wówczas powstrzymać awarii w Fukushimie - groziłoby to zanieczyszczeniem jednej trzeciej terytorium Japonii i koniecznością ewakuacji 50 mln ludzi, czyli 40 proc. ludności kraju z ich miejsc zamieszkania. Jak dodał, Japonia była "o włos" od takiego niebezpieczeństwa.

B. premier Japonii podkreślił, że studiował fizykę, więc miał pewną wiedzę nt. funkcjonowania energii jądrowej. "I żyłem w przeświadczeniu do 11 marca, że japońskie rozwiązania w zakresie technologii jądrowej są na tak wysokim poziomie, że zdarzenie typu Czarnobyl w Japonii nie może się wydarzyć, że nasza technologia jest tak zaawansowana, że zapewnia nam całkowite bezpieczeństwo w tym zakresie. Byłem zatem zwolennikiem wykorzystania energii atomowej. Po Fukushimie, po tym co się stało, swoje stanowisko zmieniłem o 180 stopni" - oświadczył Kan.

Przekonywał też, że "żadna technologia nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa przed awarią w elektrowni nuklearnej". "Oczywiście trzęsienia ziemi siłami człowieka powstrzymać nie jesteśmy w stanie, natomiast jesteśmy w stanie powstrzymać awarie elektrowni nuklearnej. Tym sposobem powstrzymania awarii w elektrowni atomowej jest wyeliminowanie generacji jądrowej" - powiedział.

Tłumaczył również, że w Japonii obecnie bardzo dynamicznie rozwija się generacja słoneczna, fotowoltaiczna i wiatrowa. "Technologie te mogą być zastosowane wszędzie, gdzie świeci słońce, wieje wiatr, zatem mogą być zastosowane też tu w Polsce" - zaznaczył.
"Zachęcam bardzo szeroko państwa w Polsce do przeprowadzenia rzeczowej dyskusji i podejmowania mądrych decyzji" - zaznaczył były japoński premier.

Wicemarszałek Wanda Nowicka przekonywała, że Polska powinna wyciągnąć wnioski z katastrofy w Fukushimie. "Stoimy przed bardzo ważnymi decyzjami - jako Polska - dotyczącymi polityki energetycznej i byłoby bardzo nieroztropne, mówiąc bardzo delikatnie, gdybyśmy doświadczenia Fukushimy nie wzięli bardzo poważnie pod uwagę w naszej polityce energetycznej" - powiedziała.

Czerwiński podkreślał, że decyzje dotyczące bilansu energetycznego naszego kraju muszą być podjęte rozważnie, dlatego bardzo się cieszy z wizyty doświadczonego w tym zakresie japońskiego polityka.

Polityk PO wskazał, że parlament rozpoczyna obecnie dyskusję na temat bilansu energetycznego Polski. "Mamy też informacje pana premiera, że już wkrótce w parlamencie będzie ustawa o odnawialnych źródłach energii, mamy też decyzję rządu, że w tzw. miksie energetycznym będziemy też korzystać z energii jądrowej w wyznaczonym w planie zakresie" - powiedział.

Przyjęty przez rząd Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r. Zakłada ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej siłowni do końca 2016 r., budowa pierwszego bloku miałaby się zacząć w 2019 r.

Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy dalszych bloków pierwszej elektrowni (która - w zależności od technologii - ma mieć 2-3 bloki) oraz rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni, tak by była ukończona w 2035 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: zabawne 21.03.2014r. 16:17
czy to ten sam premier, który jest odpowiedzialny za Fukushimę, katastrofalny stan dozoru jądrowego i degradację... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk_77 21.03.2014r. 16:41
Ciekawe czy u nas jest potrzebna druga Fukushima aby nasz premier zmienił zdanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: moi 21.03.2014r. 17:10
No to poseł Czerwiński błysnął dyplomacją "fajnie, że Pan Panie Premierze przyjechał, miło było posłuchać ale my... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gosc 22.03.2014r. 21:25
Okręt podwodny KURSK eksplodował, zdecydowana większość załogi zginęła natychmiast, a ci co żyli jeszcze jakiś czas... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 23.03.2014r. 12:41
Bardzo wyważona, ponieważ poparta własnym doświadczeniem, wypowiedź. A co jest u Nas ? Do Choczewa przyjechali... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 23-03-2014r. 18:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: DS 24.03.2014r. 09:16
Wciąż powiela się przykład Fukushimy jako argument przeciwko EJ w Polsce. Przepraszam bardzo ale kiedy ostatnio w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-03-2014r. 02:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lem 24.03.2014r. 12:25
Dla tych wszystkich, którzy interesują się ryzykiem związanym z badaniami lokalizacyjnymi na Wydmie Lubiatowskiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Data 24.03.2014r. 12:31
@Lem, już przeczytałem. Uważam uwagi, choć bardzo ogólne, za sensowne. Dlaczego tego typu opracowania muszą robić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ZZ 24.03.2014r. 12:31
To, że nie było trzęsienia ziemi w Polsce lub tsunami na Bałtyku nie stanowi pewnika, że coś takiego już się nigdy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 25-03-2014r. 02:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE