ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miller zaapelował do rządu o szybkie przyjęcie projektu ustawy o OZE
01.04.2014r. 15:41

Szef SLD Leszek Miller zaapelował we wtorek do rządu o szybkie przyjęcie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jego zdaniem pozwoli ona stworzyć przemysł odnawialnych źródeł energii, nowe miejsca pracy i nowe przedsiębiorstwa.

"Premier Donald Tusk powiedział, że wprowadzanie odnawialnych źródeł energii kosztowałoby w przyszłym roku 12 miliardów złotych. Sądzę, że jest to kwota przeszacowana, ale nawet gdyby, to uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii jest obowiązkiem, wynikającym z dyrektywy Unii Europejskiej" - powiedział Miller we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Przekonywał, że jeśli ustawa o OZE zostanie przyjęta, "to będziemy mogli stworzyć cały przemysł odnawialnych źródeł energii, nowe miejsca pracy i nowe przedsiębiorstwa". "Dopóki nie ma ustawy, nie można stworzyć przemysłu odnawialnych źródeł energii" - podkreślił szef SLD.

Premier powiedział we wtorek, że zbyt duże wsparcie z budżetu instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) doprowadziłoby do wzrostu cen energii i byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki. Przekonywał, że rząd - nie spiesząc się z przyjmowaniem ustawy o OZE - "uratował dla polskich rodzin miliardy złotych".
"Gdybyśmy poszli tropem naszych sąsiadów (Niemcy i Czechy), musielibyśmy najprawdopodobniej w 2015 roku dopłacić z kieszeni podatnika, poprzez politykę wsparcia dla OZE, 12 mld zł" - ocenił szef rządu. Tusk poinformował też, że rząd skończył prace nad projektem ustawy o OZE; nie powiedział jednak, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt.

Projekt ustawy przedstawiony przez resort gospodarki zakłada odejście od obecnego systemu dotowania bieżącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych na rzecz systemu aukcyjnego. Ten, kto zaoferuje najniższą cenę takiej energii, otrzyma gwarancję jej zakupu nawet przez 15 lat.

Aukcje na zakup "zielonej" energii mają być ogłaszane co najmniej raz w roku. Minister gospodarki ma wcześniej ogłosić tzw. cenę referencyjną, czyli maksymalną, jaką można zaoferować na aukcji, jak również pulę energii, którą w danym roku państwo wesprze.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: cyborg 01.04.2014r. 17:56
Powstanie przemysłu OZE nie jest uwarunkowane wprowadzeniem ustawy wspierającej OZE, tylko posiadaniem konkurencyjnych technologii OZE.
Inwestorzy stosują i będą stosować urządzenia zachodnich koncernów, kasa odpłynie z Polski za granicę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: człowiek 01.04.2014r. 21:48
To niskiego lotu argument. Inwestorzy elektrowni konwencjonalnych "stosują i będą stosować urządzenia zachodnich koncernów, kasa odpłynie z Polski za granicę". A technologie rodzą się wraz z inwestycjami. Dlatego są w Niemczech, Danii, Hiszpanii, bo tam były wielkie inwestycje. W latach 2008 - 2012 dynamicznie rósł udział polskich firm w produkcji elementów elektrowni wiatrowych - wieże, śmigła, pierwsze gondole. Brak ustawy zabija inwestycje i niszczy te inicjatywy w zarodku. I to jest wina Tuska!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aaa 02.04.2014r. 08:25
Farma wiatrowa koło Zgorzelca 25 wiatraków ok 50 MW mocy i obsługa 1 osoba - to są te miejsca pracy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bas 02.04.2014r. 09:02
planiowana elektrownia jądrowa 1300 MW i obsługa 150 osób - to są miejsca pracy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aaa 02.04.2014r. 09:54
Czyli 8,6 MW na 1 osobę , a w wiatrakach 1 osoba na 25 MW
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE